UE

Blog

Jak wybrać szafki do kuchni?

11 06/ 2019

...

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale też odpowiednio przestronna. Wybór odpowiednich szafek jest kluczowy, jeśli chcemy zmieścić w nich całe wyposażenie i czuć się swobodnie. Jak więc dobrać odpowiednie szafki do kuchni?

Zestawy kuchenne

Gotowe zestawy kuchenne to opcja, która może się sprawdzić w ustawnych pomieszczeniach. Zestawy takie najczęściej składają się z szafki pod zlewozmywak oraz szafek wiszących i stojących. Montowane są bardzo często w mieszkaniach na wynajem. Ograniczeniem może być dostępność modeli jedynie w standardowych rozmiarach. Bardzo często okazuje się bowiem, że jakaś przestrzeń pozostaje niezagospodarowana. Opcją, która jest bardziej korzystna, są zestawy kuchenne tworzone na wymiar. Oznacza to, że możemy wybrać zarówno określoną stylistykę mebli i rodzaj poszczególnych szafek, jak też zlecić produkcję poszczególnych elementów w określonych rozmiarach. Dzięki temu wystarczy, że wybierzemy zestaw w konkretnym stylu - skandynawskim bądź angielskim albo glamour, i określimy wymiary naszych szafek.

Szafki górne

Szafki górne (wiszące) to wciąż bardzo praktyczne rozwiązanie. Mimo tego, że często zastępowane są półkami bądź wieszakami, nie można odmówić im funkcjonalności. Odpowiednio zagospodarowane ściany pozwalają na wygodne przechowywanie talerzy, filiżanek czy szklanek. Może to być bardzo duża przestrzeń magazynowa, która dopełnia wystrój kuchni. Wypełnia również przestrzeń na ścianie, która bez szafek mogłaby wydawać się zbyt pusta. Szafki górne możemy także wykorzystać do przechowywania AGD – np. kuchenki mikrofalowej. Popularnym trendem są szafki otwarte, które zawierają jedynie półki. Rozwiązanie takie sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Opcją, która również może wpłynąć na odczucie przestrzeni, są szafki ze szklanymi bądź białymi frontami. Pozwolą one zabezpieczyć i schować zawartość szafek, ale nie nie przytłoczą wnętrza. Dodatkowym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć w przypadku zagospodarowywania ścian, są różnego rodzaju wieszaki, koszyki i relingi, w których można przechowywać kuchenne akcesoria.

Szafki dolne

Szafki dolne (stojące) są nieodzownym elementem każdej kuchni. Mimo, że zajmują na podłodze dość sporą przestrzeń, są bardzo użyteczne. Bardzo duże znaczenie ma rodzaj zamontowanych drzwiczek. Najbardziej popularne modele posiadają drzwiczki otwierane na zewnątrz. Najnowsze trendy wskazują na szafki bezuchwytowe, które otwierają się i zamykają po lekkim dociśnięciu dłonią. Dobrym rozwiązaniem są też szafki z drzwiami przesuwnymi, które w wielu przypadkach mogą być dużo bardziej wygodne od klasycznych, uchylnych modeli.

Słupki

Słupki to wysokie szafki, które świetnie sprawdzają się jako przestrzeń do magazynowania. Możemy w nich również umieścić piekarnik czy mikrofalówkę. Słupki mogą służyć jako zabudowa lodówki, dzięki czemu otrzymamy jednolitą stylistycznie przestrzeń kuchenną. Jeśli ustawimy wysokie meble w jednym miejscu nie przytłoczymy nimi kuchni, poprawimy za to jej ergonomię.

Wybór odpowiednich szafek do kuchni uzależniony jest zarówno od wymiarów przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania, jak też stylistyki wnętrz. Powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby w zakresie przechowywania, a także dostępności wszystkich urządzeń oraz blatu roboczego. Stworzenie kuchni na miarę pozwala optymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń w kuchni, bez względu na to, jakiego rodzaju szafki wybierzemy.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.