UE

Blog

Antresola w mieszkaniu – o czym należy pamiętać?

22 12/ 2023

...

Zanim przejdziemy do omówienia pomysłów aranżacyjnych na antresolę w mieszkaniu, warto przytoczyć samą definicję tego elementu. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy, że antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia. Zgodnie z tym antresola znajduje się nad przedzielającym obie części stropem pośrednim. Ponadto nie jest oddzielona od wnętrza przegrodami budowlanymi. Natomiast mówiąc potocznie jest to półpiętro znajdujące się w części pomieszczenia. Antresola w domu spotykana jest zwłaszcza w starym budownictwie, które charakteryzuje się wysokimi wnętrzami. Antresola w mieszkaniu jest też charakterystyczna dla przestrzeni loftowych. Czy to oznacza, że musisz szukać gotowego domu z antresolą? Zdecydowanie nie. Obecnie wiele mieszkań pozwala na dobudowanie antresoli i cieszenie się całkiem nową aranżacją.

Antresola w bloku – zalety i wady

Zastanawiasz się czy budowa antresoli jest dobrym pomysłem? Jeżeli nie masz jeszcze pewności, warto poznać plusy i minusy antresoli w domu. Jedną z najważniejszych zalet jest zyskanie dodatkowej przestrzeni, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Dzięki temu w kawalerce zyskujesz miejsce, w którym możesz urządzić np. sypialnię, co nie byłoby możliwe w małym jednopoziomowym wnętrzu. Antresola daje też odrobinę prywatności np. na górze może znajdować się łóżko i kącik sypialniany, natomiast dół z kanapą i stołem będzie przeznaczony do spędzania wolnego czasu i spotkań ze znajomymi. Oczywiście warto mieć w pamięci fakt, że antresola pozostaje przestrzenią otwartą, dlatego nie zapewni aż tyle prywatności, co osobny pokój. W przypadku wysokich mieszkań antresola nie tylko gwarantuje dodatkowe miejsce, ale także dodaje wnętrzu przytulności. Jest to też element, który świetnie podbija różne style aranżacyjne, a zwłaszcza styl industrialny. Jeżeli decydujesz się na dobudowę antresoli, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Półpiętro nie jest najlepszym pomysłem w niskich mieszkaniach. W takim przypadku antresola nie tylko będzie ciasna, ale będzie na niej również gorąco i duszno. Mieszkania z antresolą bywają też problematyczne dla rodzin z małymi dziećmi. Należy wówczas zadbać o barierki i specjalne zabezpieczenie drabinki lub schodów.

Antresola w mieszkaniu – jak ją zbudować?

Jeżeli zastanawiasz się nad budową antresoli w bloku, najpierw warto porządnie się zastanowić czy Twoje mieszkanie jest do niej dostosowane. Aby obie kondygnacje umożliwiały swobodny ruch, wysokość wnętrza powinna wynosić od 420 do 430 cm. Sama grubość konstrukcji to ok. 20-30 cm, więc na każdą z części pozostaje ok. 200 cm. To najwygodniejsza opcja, która pozwala na uzyskanie dwóch użytkowych części. Zdarza się jednak, że sypialnia na antresoli umożliwia wygodny wypoczynek i poruszanie się, ale już nie chodzenie. Przy takim scenariuszu górna część może mierzyć już od 120 cm. Sypialnię na antresoli można więc zaaranżować w mieszkaniu o wysokości 340 cm. Istnieje jeszcze trzeci wariant, w którym żadna z części nie jest przystosowana do chodzenia. Przykładowo na górze może znajdować się miejsce do spania, a na dole biblioteczka czy szafa na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/27-szafy). Przy takiej opcji oba poziomy powinny mieć po ok. 120 cm. Oznacza to, że antresola może być zamontowana w mieszkaniu o wysokości ok. 260 cm (zawsze należy doliczyć szerokość konstrukcji).

Sypialnia na antresoli – najważniejsze elementy

Półpiętro to w wielu przypadkach doskonała sypialnia. Antresola niejako powiększa wnętrze, a przy tym nadaje mu wyjątkowego charakteru. To, o czym trzeba pamiętać, to zabezpieczenie. Nawet jeżeli na antresoli śpi osoba dorosła, konieczne jest umocowanie barierek. Mogą to być drewniane słupki, szklana ściana czy ażurowe przepierzenie. Sam wygląd elementu zależy głównie od Twoich upodobań i preferowanego stylu. Kolejnym istotnym punktem jest wentylacja. Przy suficie zawsze jest najcieplej, a przy tym gromadzą się tam różnego rodzaju zapachy np. aromaty związane z gotowaniem. Warto więc zadbać o dodatkowy otwór wentylacyjny, który pozwoli na właściwą cyrkulację powietrza i zapewni spokojny sen. Przeważnie antresola w bloku pozbawiona jest bezpośredniego dostępu do okien, dlatego tak ważną rolę pełni odpowiednie oświetlenie. Kinkiety, taśmy LED i lampki stołowe to akcesoria, które z pewnością pokocha Twoja sypialnia. Antresola stanie się przy tym jeszcze przytulniejsza. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru najważniejszego elementu sypialni, a więc łóżka. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że najlepiej sprawdzi się klasyczne łóżko, ale obecnie na rynku znajdziesz także niskie łóżka, które zmieszczą się nawet na niewysokiej antresoli. Rozwiązaniem jest też położenie samego materaca, jednak w tym przypadku trzeba jeszcze większą uwagę zwracać na utrzymanie porządku i systematycznie ścieranie kurzu.

Regały na wymiar i schody na antresolę

Antresola nie może się obyć bez schodów, które umożliwiają wejście na kondygnację. Oczywiście zapewne można by wskoczyć na niską antresolę bez użycia schodów albo drabiny, ale nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne rozwiązanie. Głównym zadaniem schodów jest funkcjonalność, jednak mogą przy tym pełnić także rolę dekoracji. W nowoczesnych wnętrzach często montuje się schody spiralne. Ich zaletą jest efektowny design, a także konstrukcja z wysokimi barierkami. Z kolei klasycznym wyborem są schody policzkowe, które składają się z dwóch belek oraz stopni. Znacznie rzadziej wybierane są schody dywanowe albo grzebieniowe. Kolejna decyzja dotyczy materiału wykonania. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na drewno, szkło czy metal, koniecznie zwróć uwagę na to, aby materiał nie był śliski. Awaryjnym rozwiązaniem jest przymocowanie do stopni wykładziny, dywaników albo mat antypoślizgowych.

Szafy na wymiar – czy sprawdzą się na antresoli?

Antresola najczęściej jest wykorzystywana w roli sypialni, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Tak naprawdę od Twojej wyobraźni zależy, jaką funkcję będzie pełnić kondygnacja. Wysoka antresola jest dobrym miejscem na biuro. W ten sposób choć trochę odgrodzisz się od reszty mieszkania i zyskasz przestrzeń w pełni przystosowaną do swoich potrzeb. Innym pomysłem na urządzenie antresoli jest przemienienie jej w domową biblioteczkę. Nastrojowy kącik czytelniczy jest marzeniem każdego miłośnika książek, a półpiętro daje sposobność na realizację pragnień. Niezależnie od tego, na który wariant postawisz, pewne jest, że przydadzą Ci się odpowiednie meble. Do urządzenia antresoli świetnie nadają się szafy na wymiar oraz regały na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar). Meble na zamówienie mogą być dostosowane nawet do mało ustawnej i niewielkiej przestrzeni. Od teraz regał na wymiar może przemienić się w prywatną biblioteczkę albo jedyny w swoim rodzaju kwietnik. Po jeszcze więcej inspiracji zapraszamy do Fabryki Mebli.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.