UE

Blog

Cokół przypodłogowy

06 11/ 2020

...

Cokół przypodłogowy

Co to jest cokół? Lepszym wyborem jest cokół z płytek czy listwa? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym tekście. Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego tak ważne, aby czuć się w niej dobrze. Liczą się nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność. Elementy, które łączą obie te cechy, są niezwykle pożądane w każdej kuchni. Cokół przypodłogowy jest znakomitym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. Już niewielkim kosztem można zyskać dodatek, który usprawni codzienne funkcjonowanie, a do tego sprawi, że kuchnia będzie prezentowała się jeszcze lepiej.


Co to cokół i jaką rolę pełni?Każdy, kto zmierzył się z remontem kuchni, doskonale zdaje sobie sprawę, o jak wielu elementach trzeba pamiętać. Płytki, sprzęty, meble – stanowią absolutna podstawę, ale to drobne elementy wpływają na ostateczny wygląd pomieszczenia. Pojawia się wiele pytań i jeszcze więcej decyzji, które trzeba podjąć. Jaką wybrać kolorystykę? Czy zdecydować się na stonowane czy wyraziste dodatki? Czy montować cokół? Przy ostatnim pytaniu automatycznie nasuwa się kolejne, co to jest cokół? Sama nazwa ma wiele znaczeń. Określana tak bywa część budowli, która pełni rolę konstrukcyjną albo ozdobną. To również nazwa podstawy rzeźby. Cokół meblowy jest natomiast równoznaczny z listwą przypodłogową. Jest to element, który montuje się pomiędzy dołem szafki a podłogą. Najczęściej jest mocowany nieco głębiej niż fronty mebli. Cokół przypodłogowy bywa nazywany także panelem maskującym, co wiąże się z jedną z jego funkcji. To dodatek, który zakrywa szczelinę podłogową, dzięki czemu cała kuchnia nabiera eleganckiego charakteru. Obecnie dostępne są cokoły przypodłogowe (https://www.fabrykamebli.pl/22-fronty-szafek-cokoly-formatki-wience-led) wykonane z rozmaitych materiałów, dzięki czemu bez problemu znajdzie się wariant do swojej kuchni. Styl klasyczny, a może nowoczesny? Wystarczy jedynie wybrać najlepszą dla siebie opcję. Umiejętnie dobrany cokół staje się integralną częścią kuchni, a może nawet stanowić jej ozdobę. Jednak jest to nie tylko element dekoracyjny, ale i funkcjonalny. Wiedząc, co to cokół, możemy w znacznym stopniu ułatwić sobie sprzątanie. Pod szafkami kuchennymi gromadzą się wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Nie są to tylko kurz i paprochy, jak w przypadku innych pomieszczeń. Dochodzą do tego okruchy i resztki jedzenia, które niepostrzeżenie spadły na podłogę. Wystarczy na chwilę zapomnieć o sprzątaniu, by w kuchni pojawiły się insekty. Cokół może ochronić przed takim scenariuszem. Sprawia on, że sprzątanie staje się dużo łatwiejsze, a pod szafkami nie gromadzą się zanieczyszczenia.


Czy cokoły są modne i sprawdzą się w każdym mieszkaniu?

Jeżeli zastanawiasz się, czy cokoły są modne, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Rozwiązania, które łączą w sobie względy praktyczne z estetycznym wyglądem, są doceniane przez wiele osób. Tak właśnie się dzieje w przypadku cokołu przypodłogowego. Pozostaje jeszcze jedna wątpliwość: wybrać cokół z płytek czy listwę? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba warianty posiadają szereg zalet, a ostateczny wybór uwarunkowany jest przez indywidualne potrzeby każdego Klienta. Cokół z płytek jest wytrzymalszy, ale też droższy od klasycznej listwy. Tradycyjnie cokół powstawał z płytek, jeżeli podłoga była wykonana z tego samego materiału. Pozwalało to zachować spójność aranżacyjną. Jednak obecnie miesza się ze sobą materiały i coś, co było niegdyś normą, nie jest już żadną zasadą. Płytki są trwałym materiałem, który bardzo dobrze sprawdzi się w kuchni, w której panuje podwyższony stopień wilgoci i łatwo o uszkodzenia mechaniczne. Problem pojawia się w chwili, gdy pragniemy podjąć generalne porządki i wyczyścić przestrzeń pod szafkami. Zdjęcie płytek nie jest łatwe, a ich ponowny montaż często jest niemożliwy, a w najlepszym przypadku wiąże się z przyjazdem fachowca. Kłopoty zaczynają się też w chwili awarii, gdy np. szafka na zlewozmywak wypełnia się wodą. Listwy nie są tak odporne jak płytki, ale są znacznie łatwiejsze w montażu, a ich ponowne przymocowanie nie przysparza większych problemów. Wiemy już, co różni oba materiały i znamy odpowiedź na pytanie, czy cokoły są modne. Pozostaje jeszcze jedynie kwestia tego, jaki rodzaj cokołu można uznać za najpopularniejszy? Obecnie dużym powodzeniem cieszą się białe cokoły oraz listwy z imitacji drewna. Oba warianty pasują do większości rodzajów aranżacji.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.