UE

Blog

Czy meble laminowane można malować?

08 12/ 2020

...

Czy meble laminowane można malować?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy meble laminowane można malować. Często spotykamy się z opinią, która głosi, że nie jest to możliwe i tylko niepotrzebnie stracisz czas i pieniądze. Na szczęście nie można bardziej się mylić. Laminowane meble nadają się do malowania, a kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie przygotowanie. Po całym procesie meble mogą wyglądać jeszcze lepiej niż nowe egzemplarze, a to wszystko za sprawą tego, że możesz je przerobić w prawdziwe dzieła sztuki, które będą doskonale pasowały do Twojego gustu. Potrzebna będzie m.in. farba do laminowanych mebli, a także… ocet. Więcej szczegół zdradzamy w naszym dzisiejszym tekście.

Malowanie mebli laminowanych – jak to zrobić?

Zanim zabierzemy się za malowanie laminowanych mebli, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego tak właściwie powstały. Dzięki temu łatwiej będzie potem zrozumieć wszystkie niezbędne etapy pracy. Meble laminowane są tworzone z płyty wiórowej albo płyty MDF. Materiał zostaje pokryty laminatem, czyli specjalnym papierem utwardzonym syntetyczną żywicą. Laminat posiada gładką fakturę. Do jego właściwości należy m.in. odporność na tłuste plamy oraz na działanie temperatury poniżej 200˚C. Malowanie mebli laminowanych jest możliwe, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli masz taką możliwość, cały proces ułatwi Ci początkowe rozłożenie mebli na części. W ten sposób uzyskasz swobodny dostęp do wszystkich elementów i będziesz mógł pracować w wygodnej pozycji. Jeżeli jednak rozkręcenie mebli nie jest możliwe, nie przeszkadza to samemu procesowi malowania. Pierwszym etapem pracy jest umycie powierzchni. Można to zrobić przy pomocy zwykłej szmatki nasączonej wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Detergenty posiadają właściwości rozpuszczające tłuszcz, dzięki czemu wstępnie przygotują fronty mebli. Ponadto już tak prosty preparat oczyszcza mebel z wielu zabrudzeń. Bardzo ważna jest precyzja. Obecnie na rynku dostępne są dobre jakościowo farby, które kruszą się nie przez brak przyczepności, ale przez nieodpowiednie przygotowanie powierzchni np. pozostawienie śladów tłuszczu czy brudu. Farba do mebli laminowanych powinna być nakładana na czysty i osuszony mebel. To bardzo ważne, aby po wstępnym czyszczeniu materiał mógł spokojnie wyschnąć. Kolejnym etapem jest odtłuszczenie powierzchni. Istnieją na to dwie podstawowe metody. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych środków albo prostych składników takich jak ocet albo soda oczyszczona. Niezależnie od wyboru zadaniem wszystkich preparatów jest odtłuszczenie powierzchni. Wystarczy rozcieńczyć substancję w wodzie i tak otrzymany roztwór nanieść na bawełnianą ścierkę i dokładnie przetrzeć nią mebel. Bardzo ważne jest, aby czynność została wykonana z należytą precyzją. W przeciwnym wypadku farba do laminowanych mebli nie będzie się dobrze trzymać.

Farba do mebli laminowanych – najlepsze rozwiązania

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy meble laminowane można malować, pozostaje jeszcze tylko kwestia wyboru odpowiedniej farby. Gdy mebel jest już wyczyszczony i odtłuszczony, przystępujemy do zagruntowania powierzchni przy pomocy specjalnego podkładu. Ma on dwa podstawowe zadania. Zwiększa przyczepność farby, a przy tym tworzy warstwę zabezpieczającą, która chroni przed przenikaniem starych warstw farby. Malowanie laminowanych mebli nie jest specjalnie trudnym zadaniem, jednak aby cały proces przebiegał jak najbardziej komfortowo i nie spowodował zniszczeń, najlepiej zabezpieczyć podłogę oraz niemalowane elementy mebli folią oraz taśmą malarską. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego chaosu. Gładką powierzchnię laminatu najwygodniej maluje się przy pomocy niewielkiego wałka z gąbki. Przy wyrównaniu krawędzi może dodatkowo przydać się mały pędzel, który pomoże Ci pokryć farbą nawet trudno dostępne miejsca. Pędzel jest też użytecznym narzędziem, jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wyraźnej faktury albo na efekcie postarzenia szafki. Farba do mebli laminowanych posiada odpowiednie oznaczenia, dzięki czemu bez problemu znajdziesz idealny wariant. Obecnie na rynku największym powodzeniem cieszą się farby akrylowe oraz farby kredowe. Pierwsza z nich słynie z właściwości kryjących, a ponadto szybko schnie, dzięki czemu proces odświeżenia mebli nie zajmuje dużo czasu. Z kolei farba kredowa jest określana mianem produktu naturalnego, a przy tym jest świetnym wyborem dla osób o artystycznym zacięciu, które chcą stworzyć ze swoich mebli małe dzieła sztuki. Malowanie mebli laminowanych jest naprawdę przyjemnym procesem, a końcowy efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.