UE

Blog

Czym czyścić meble kuchenne?

26 07/ 2021

...

Zachowanie porządku i czystości jest ważne w całym domu, jednak zdaje się ono szczególnie istotne w pomieszczeniu, w którym przygotowujesz posiłki. Nawet na frontach szafek kuchennych mogą gromadzić się groźne dla zdrowia bakterie. Jak skutecznie czyścić meble kuchenne? Wiele zależy od materiału wykonania. W dzisiejszym tekście zdradzamy sprawdzone sposoby na czyszczenie drewnianych, lakierowanych oraz matowych szafek kuchennych.

Jak czyścić meble kuchenne drewniane?

Drewniane meble kuchenne są wybierane m.in. przez swoją ponadprzeciętną trwałość oraz wyjątkowy wygląd. Jednak, decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Istnieje kilka najpopularniejszych sposobów czyszczenia drewnianych mebli kuchennych, ale niezmiennie zaleca się, by nie nakładać na powierzchnię zbyt dużej ilości wody lub detergentów. Nadmierna wilgoć może naruszyć naturalną barierę ochronną drewna i spowodować stałe uszkodzenia. Przed użyciem nowego preparatu warto wypróbować go np. z boku albo od wewnętrznej strony szafki. W ten sposób będziesz miał pewność, że specyfik jest dobrze dobrany do rodzaju drewna. Czym czyścić drewniane meble kuchenne? Przeważnie świetnie sprawdzają się specyfiki na bazie wosku albo oleju. Zapewniają one ochronę przed działaniem wilgoci oraz przed nadmiernym osadzaniem się kurzu. Przy myciu naturalnego drewna czynność wykonujemy wzdłuż słojów. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zacieków. Duże znaczenie ma również fakt czy szafki są lakierowane, woskowane czy olejowane. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się bawełniana ściereczka, przy pomocy której nanosimy odpowiedni preparat do czyszczenia mebli. Następnie należy przetrzeć powierzchnię suchą ścierką z bawełny albo mikrofibry. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Meble woskowane czyści się woskiem, który nanosi się przy pomocy okrężnych ruchów. W tym przypadku ponownie sprawdzą się ścierki z tych samych materiałów. Jednak nim przystąpisz do mycia drewnianych mebli, bardzo ważne jest usunięcie z ich powierzchni kurzu. Możesz to zrobić np. przy pomocy zwilżonej chusteczki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych nawilżanych ściereczek. W kwestii mebli olejowanych trzymamy się tej samej zasady, a więc najpierw oczyszczamy je z kurzu, a potem myjemy przy pomocy detergentu opartego na oleistej formule. Przy czyszczeniu drewnianych mebli kuchennych należy pamiętać nie tylko o właściwych detergentach, ale również o odpowiednich ściereczkach. Powinny być wykonane z delikatnego materiału np. bawełny albo mikrofibry. W ten sposób unikniesz powstania ewentualnych zarysowań.

Skuteczne sposoby mycia mebli kuchennych lakierowanych

Lakierowane meble kuchenne optycznie powiększają przestrzeń i doskonale sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Jednak jak czyścić lakierowane fronty szafek kuchennych? Najprostszą domową metodą jest zmieszanie wody z płynem do mycia naczyń, a następnie naniesienie jej na meble przy pomocy delikatnej ściereczki z mikrofibry. Po umyciu należy przetrzeć fronty suchą bawełnianą ścierką albo papierowym ręcznikiem. Jednak jest to metoda, która sprawdzi się wyłącznie przy niewielkich zabrudzeniach. Odciski palców, zacieki czy tłuste ślady można usunąć przy pomocy detergentu dedykowanego dla mebli lakierowanych albo płynu do mycia szyb. Kolejność czyszczenia pozostaje ta sama, co w przypadku płynu do mycia naczyń. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na to, aby był on pozbawiony mikrogranulek. Choć tego typu elementy ostatecznie się rozpuszczają, to może się zdarzyć, że twardsza granulka uszkodzi lakierowaną powierzchnię. Wiele osób poleca także woskowanie lakierowanych mebli. W takim przypadku przecieramy fronty szmatką pokrytą woskiem. Jednak przed podjęciem tej czynności warto skonsultować się z producentem mebli i upewnić się czy woskowanie nie zaszkodzi powierzchni szafek.

Środki do czyszczenia matowych szafek kuchennych

Pozostaje jeszcze pytanie, jak czyścić matowe meble kuchenne? Podstawowa metoda przypomina proces mycia lakierowanych frontów. Powierzchnię szafek czyścimy przy pomocy delikatnej ściereczki zamoczonej w roztworze wody i płynu do mycia naczyń. Następnie całość wycieramy suchym ręcznikiem kuchennym albo szmatką. Jeżeli na powierzchni matowych mebli znajdują się tłuste ślady, możesz do roztworu dodać odrobinę octu albo zdecydować się na użycie płynu do mycia okien. Jeśli jesteś zwolennikiem detergentów przeznaczonych typowo do czyszczenia szafek kuchennych, najlepiej postaw na preparat, który łatwo się zmywa. Ułatwi Ci to pracę, ponieważ gęste mleczka mogą pozostawić zacieki na matowych frontach. Zarówno matowe, jak i lakierowane oraz drewniane meble nadają się do mycia przy pomocy nawilżanych chusteczek. Obecnie w ofertach producentów znajdziesz produkty przeznaczone do konkretnego rodzaju mebli. Jednak w każdym przypadku, zanim zabierzesz się za czyszczenie frontów, warto zadbać również o wnętrze szafki. W ten sposób z pewnością uda Ci się zachować olśniewający poziom czystości.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.