UE

Blog

Duża łazienka – jak ją urządzić?

12 01/ 2024

...

Przeważnie porady aranżacyjne dotyczą małej łazienki, jednak wbrew pozorom także urządzenie sporej przestrzeni bywa wyzwaniem. Jak urządzić dużą łazienkę, tak aby była funkcjonalna i nie sprawiała wrażenia pustej? W dzisiejszym artykule zdradzamy sprawdzone sposoby na urządzenie dużej łazienki.

Jak urządzić dużą łazienkę?

Podział na strefy Kiedy mówimy o dużej łazience? Przyjęło się, że za dużą łazienkę uchodzi wnętrze o powierzchni przekraczającej 6 m2. Jednak tym samym mianem określimy również znacznie większe pomieszczenie. Najprościej więc dużą łazienką nazwać wnętrze, w którym z łatwością mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty i w którym można też sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji w formie sprzętów wolnostojących. Niezależnie od metrażu łazienki bardzo ważną rolę odgrywa podział na strefy. To właśnie dzięki niemu łazienka nabiera funkcjonalności.

  • Strefa toaletowa – jej głównym elementem jest WC. Ponadto w przypadku dużej łazienki warto rozważyć zakup pisuaru. Przy planowaniu usytuowania muszli klozetowej należy pamiętać o tym, że powinna znajdować się przynajmniej 1 m od pozostałych sprzętów. Trzeba także zostawić co najmniej 0,5 m wolnej przestrzeni przed nią. Dzięki temu będzie wygodna w użytkowaniu i sprzątaniu.
  • Strefa kąpielowa – jej centralnym punktem jest wanna albo prysznic. Najczęściej urządzenia są sytuowane na rogu pomieszczenia, ale w przypadku przestronnego wnętrza nie jest to regułą. W dużej łazience strefa kąpielowa może znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia za sprawą wanny wolnostojącej. Istnieje też opcja montażu zarówno wanny, jak i prysznica.
  • Strefa umywalkowa – w strefie umywalkowej przeważnie znajduje się umywalka z dostosowaną do niej szafką łazienkową oraz lustrem. W przypadku większej ilości domowników i dużej łazienki idealnym rozwiązaniem jest montaż dwóch, a nawet trzech umywalek. Dzięki temu unikniesz wielu porannych kłótni.

Poszczególne strefy można dodatkowo rozdzielić przy pomocy trików aranżacyjnych. W dużej łazience można zaszaleć z kolorami i fakturami, sprawiając, że każda strefa będzie wyróżniać się wyjątkowym wzorem albo barwą. Przepierzenia, niskie ścianki działowe czy mobilne meble łazienkowe także mogą symbolicznie oddzielać poszczególne części łazienki.

Oświetlenie łazienkowe – jakie lampy do łazienki wybrać?

Już na etapie projektu powinno się rozplanować oświetlenie do łazienki. Lampy do łazienki najczęściej dzielimy na sufitowe, ścienne i dekoracyjne, o czym nieco więcej w dalszej części artykułu. Zanim jednak skupimy się na funkcjach i estetyce, należy poświęcić chwilę samym parametrom. Zaleca się, aby 1 m2 był oświetlony przy pomocy przynajmniej 500 xl. Jest to wartość przybliżona, bowiem trzeba też uwzględnić powierzchnię pomieszczenia, jego kolorystykę oraz obecność albo brak okien. Przykładowo w dużej łazience z oknem wystarczą żarówki o mniejszej mocy. Jaką barwę światła wybrać do dużej łazienki? W strefie kąpielowej świetnie sprawdzą się żarówki o ciepłej barwie światła. Pomogą one stworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Z kolei w strefie toaletowej i umywalkowej lepiej spisze się zimne światło, które sprzyja wykonywaniu precyzyjnych czynności np. malowaniu albo goleniu. Przy wybieraniu lamp łazienkowych należy też zwrócić uwagę na wartość IP oprawy. Skrót pochodzi od anglojęzycznej nazwy International Protection Rating, która określa odporność lampy na działanie ciał stałych oraz wilgoci i wody. W przypadku lamp łazienkowych warto zwrócić uwagę na wartość IP, bo właśnie ona podpowie czy konkretna lampa może być umieszczona w danej strefie. Jeżeli planujesz oświetlenie podłogowe albo lampę wewnątrz wanny lub brodzika, wówczas oprawa musi mieć oznaczenie IP67. W przypadku lamp położonych min. 225 cm nad wanną lub brodzikiem wartość ta spada do IP65. Z kolei dla oświetlenia znajdującego się min. 60 cm od boków sprzętów wystarczą lampy o IP równym 44. Zaleca się, by nawet w dalszych częściach łazienki znajdowały się lampy o lekko podwyższonym IP, który uchroni oprawy przed działaniem wilgoci. Znając już podstawowe zasady można przystąpić do podziału lamp łazienkowych.

  • Oświetlenie główne (sufitowe) – przeważnie do łazienek polecane są plafony albo oprawy wpuszczane, jednak w przypadku przestronnego pomieszczenia można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Efektowny żyrandol albo lampa wisząca stanie się doskonałą ozdobą strefy kąpielowej.
  • Oświetlenie boczne (ścienne) – pozwala na swobodne poruszanie się po łazience, a jednocześnie nie jest aż tak mocne jak oświetlenie główne. Ponadto lampy boczne pomagają kreować przyjemną atmosferę. Wśród lamp bocznych wymienia się przede wszystkim kinkiety.
  • Oświetlenie dekoracyjne (funkcyjne) – uważane jest za oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem jest wyeksponowanie poszczególnych elementów pomieszczenia. W dużej łazience pomoże podzielić przestrzeń na mniejsze strefy. Oświetlenie dekoracyjne to np. listwy LED.

Meble do dużej łazienki

Jaka jest najważniejsza zasada przy urządzaniu dużej łazienki? Pomieszczenie powinno być funkcjonalne przede wszystkim dla Ciebie i reszty domowników. Jeżeli oznacza to potrójną umywalkę albo wannę z dodatkowym brodzikiem, nie ma co się ograniczać. Ta sama zasada dotyczy mebli. Zastanów się, jakie szafki do przechowywania Ci się przydadzą. Wystarczy kilka łazienkowych szafek dolnych czy chcesz też postawić na szafki do łazienki górne i słupki? W przestronnych wnętrzach łatwo wpaść w pułapkę maksymalizmu. W takim przypadku decydujemy się na zakup dodatkowych mebli czy sprzętów, które potem stoją nieużywane. Znacznie lepiej pozostawić pustą przestrzeń i zdecydować się tylko na potrzebne elementy. Tego typu wnętrze nabiera elegancji, a przy tym jest bardzo wygodne w użytkowaniu. W przypadku dużej łazienki dobrze sprawdza się focal point, a więc centralny punkt. Gdy zdecydujesz się na postawienie wszystkich mebli i sprzętów pod ścianami, pomieszczenie może wydawać się puste i mało przytulne. Zupełnie inaczej jest, kiedy również środek łazienki zostaje zagospodarowany. Najczęściej centralne miejsce przypada wannie wolnostojącej, ale świetnie będzie prezentował się też stylowy szezlong. Inną opcją jest stworzenie własnej domowej oazy i usytuowanie na środku łazienki kwietników i roślin. Bez wątpienia duża łazienka daje wiele możliwości. Po kolejne pomysły i inspiracje zapraszamy do Fabryki Mebli.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.