UE

Blog

Eklektyczne wnętrze – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem i jak to zrobić dobrze?

20 01/ 2023

...

Eklektyczny styl pojawił się w architekturze w XIX wieku. Jego najpopularniejszymi reprezentantkami są Statua Wolności oraz Wieża Eiffla. Większość z nas dobrze zna choć wizerunki tych budowli, dlatego na podstawie tego można mieć pierwsze przypuszczenia, jakie cechy posiada eklektyczny styl. Wiele mówi również jego nazwa, która wywodzi się od starogreckiego słowaeklektos, które moglibyśmy przetłumaczyć jako wybrany. Początkowo określenie to odnosiło się do starożytnych filozofów, którzy nie trzymali się ściśle jednej dyscypliny, ale czerpali z wielu stanowisk, tworząc w ten sposób całkiem nową całość. Podobna zasada dotyczy eklektyzmu w architekturze. Eklektyczne mieszkanie spaja w sobie rozmaite formy, wzory i barwy, które mogą być charakterystyczne dla różnych stylów. W konsekwencji tego dwa eklektyczne wnętrza mogą być do siebie całkiem niepodobne. Z jednej strony aranżacja mieszkania w stylu eklektycznym daje niezwykle wiele możliwości, ale z drugiej strony istnieje niebezpieczeństwo braku spójności i chaosu. Choć eklektyzm nie posiada z góry narzuconych ram, to jednak istnieją dwie ogólne zasady, które mogą okazać się pomocne zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z eklektyzmem wnętrz. Za bezpieczne uważa się połączenie trzech różnych styli. Ważne jednak, aby jeden z nich przeważał nad resztą i w ten sposób pozwalał zachować spójność. Druga propozycja działa na podobnej zasadzie, ale tym razem motywem przewodnim nie jest konkretny styl, ale wybrany element np. kolor albo tematyka.

Jak prezentuje się eklektyczna łazienka, kuchnia i salon?

Spotkałeś się kiedyś z opinią, że Twoje upodobania nie pasują do żadnego konkretnego stylu? A może jednorodna estetyka zwyczajnie Cię nudzi? Wiele wskazuje na to, że mieszkanie w stylu eklektycznym jest właśnie dla Ciebie. Jedną z największych zalet eklektyzmu wnętrz jest możliwość dopasowania ich do każdego gustu. Lubisz mocne kolory i geometryczne formy, a może przepadasz za pastelami i metalowymi zdobieniami? Od teraz Twoje pragnienia mogą stać się rzeczywistością. Eklektyczne wnętrza mogą odzwierciedlać charakter i upodobania nawet najoryginalniejszego człowieka. To również idealna przestrzeń na puszczenie wodzy swojej fantazji. Eklektyzm jest prawdziwym rajem dla osób, które mają kreatywną duszę. Eklektyczna łazienka, kuchnia, sypialnia i salon rzadko kiedy będą przypominały drugie wnętrze. Jest to więc również idealny wybór dla osób zmęczonych jednakowymi katalogowymi aranżacjami. Choć najprawdopodobniej każde pomieszczenie będzie prezentowało się inaczej, to przedstawimy kilka naszych ulubionych pomysłów na styl eklektyczny we wnętrzach. Może któraś z propozycji stanie się dla Ciebie inspiracją do wprowadzenia zmian. Kuchnia w stylu rustykalnym posiada wielu zwolenników. To jedna z tych aranżacji, która zachwyca swoją przytulnością i domową atmosferą. Co jednak gdyby połączyć ją z elementami stylu industrialnego i retro? Drewniane rustykalne meble stanowią idealną bazę. Nowoczesności dodają wnętrzu metalowe elementy m.in. oprawy do lamp oraz nóżki od mebli. W rustykalnych kuchniach często eksponowana jest porcelana. W eklektycznej odsłonie zastępujemy komplet z kwiatowymi wzorami zestawem pastelowych skorup, które są typowe dla estetyki retro. Dzięki tego typu zabiegom eklektyczne mieszkanie (https://www.fabrykamebli.pl/49-meble-lazienkowe-na-wymiar) może łączyć wszystkie Twoje ulubione elementy. Co w przypadku, jeżeli lubisz minimalizm, a równocześnie Twojemu sercu bliskie są mocne kolory i zdobienia? Dobrym wyborem będzie np. sypialnia w jasnych kolorach. Proste drewniane łóżko i kremowa pościel staną się świetnym tłem dla pikowanego fotela o wyrazistym odcieniu. Całość uzupełni metalowy świecznik oraz lustro o złotej ramie.

Pomysłowe meble łazienkowe na wymiar

W urządzeniu eklektycznej łazienki niezwykle pomocne okazują się meble łazienkowe na wymiar. Dzięki nim możesz bez większego problemu stworzyć wnętrze swoich marzeń. Szafki łazienkowe na wymiar pozwalają na łączenie funkcjonalności z wybraną estetyką. Tym razem proponujemy, aby styl eklektyczny wnętrza rozpocząć od wyboru koloru. Oczywiście nie będzie specjalnym zaskoczeniem fakt, że na najwięcej aranżacyjnych szaleństw można sobie pozwolić, decydując się na jasną bazę. Białe meble łazienkowe na wymiar doskonale prezentują się zarówno na tle bambusowych ścian, jak i czarnej glazury albo szarego kamienia. Tak naprawdę w przypadku jasnych szafek łazienkowych na wymiar każda ekstrawagancja jest dobrze widziana. Uniwersalnym tłem są również odcienie szarości i beżu. W przypadku pasteli dobrym wyborem są inne kolory utrzymane w podobnej tonacji np. pudrowy róż możesz połączyć z fuksją. Ponadto świetnym uzupełnieniem są akcenty bieli i czerni. Jeżeli Twoje serce bije szybciej na widok mocnych kolorów, wówczas ponownie najlepiej sprawdza się zasada gradacji barw. Butelkowa zieleń dobrze prezentuje się np. z odcieniem trawiastym. Jednak w przypadku wyrazistych kolorów, warto jest uzupełnić je też choć jedną uniwersalną barwą np. bielą albo szarością. Dzięki temu wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia chaotycznego. Eklektyzm jest stylem, który posiada niezwykle wiele odsłon. Najważniejsze pytanie brzmi, na jaką się zdecydujesz?

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.