UE

Blog

Funkcjonalna aranżacja pokoju na poddaszu

04 02/ 2022

...

Mieszkania na poddaszu zdają się mieć zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Bez wątpienia jest to specyficzna przestrzeń, która nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak przy umiejętnej aranżacji może zachwycać swoim niezwykłym klimatem oraz niepowtarzalnością. Kluczem do sukcesu są m.in. meble na zamówienie np. regały na wymiar. To właśnie zabudowa na wymiar jest w stanie najlepiej wydobyć cały potencjał poddasza. O czym warto pamiętać przy aranżowaniu tego typu przestrzeni?

Kluczową sprawą jest wybranie dobrego oświetlenia. Skosy mogą tworzyć zacienione miejsca, które początkowo zdają się mało praktyczne. Dzięki odpowiednio dobranym lampom pozorna wada zamienia się w atut. Kinkiety, lampy podłogowe, a nawet cotton ballsy są w stanie nadać poddaszu całkiem nowej jakości. Kolejnym istotnym elementem jest dobór barw. Oczywiście kluczowy okazuje się tu styl, w którym chcesz urządzić wnętrze, ale na poddaszach najlepiej sprawdzają się jasne odcienie farb. Sprawiają one, że pomieszczenie wygląda na optycznie większe i wypełnione światłem.

Jak urządzić poddasze? – praktyczne porady

Pokój na poddaszu posiada mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest to przestrzeń, którą wyróżnia niepowtarzalny klimat. To jedyne w swoim rodzaju połączenie przytulności z funkcjonalnością. Jak urządzić poddasze? Inspiracji możesz szukać pośród już gotowych projektów, ale warto też zastanowić się nad tym, jakie dokładnie funkcje ma pełnić przestrzeń. Pokój na poddaszu jest niewątpliwie urokliwy, ale niesie ze sobą też pewne zagrożenia. Właśnie dlatego na początek zapraszamy na krótki przegląd zalet i wad wnętrz ze skosami.

Dobrą wiadomością jest to, że przestrzeń pod skosami przeważnie nie jest wliczana do metrażu, a więc są to dodatkowe metry, za które nie musisz płacić. Często poddasza posiadają bardzo wysokie sufity, które nadają przestrzeni wyjątkowego klimatu. Jednak to, co dla jednych jest zaletą, dla drugich stanie się wadą, bowiem miejsca takie nie są najłatwiejsze w sprzątaniu. Ponadto wnętrza ze skosami nie są polecane dla osób z klaustrofobią. Wiele zalet posiadają wysokie poddasza. Inspiracje do ich aranżacji często uwzględniają budowę antresoli. Jest to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz na uzyskanie klimatycznego i funkcjonalnego wnętrza. Na pięterku przeważnie aranżowana jest mała sypialnia. Wszystko dlatego, że nie musi być ona tak wysoka, jak inne pomieszczenia. Poddasze jest wymarzoną przestrzenią dla kreatywnych osób. Liczne skosy wręcz zachęcają do tego, aby urządzić pomieszczenie w niekonwencjonalny sposób. Jeżeli nie lubisz mieszkań, które przypominają wnętrza z katalogów, wiele wskazuje na to, że poddasze jest właśnie dla Ciebie. Największym zagrożeniem tego typu mieszkań jest utrzymanie optymalnej temperatury powietrza. Przy zakupie mieszkania na poddaszu warto zwrócić uwagę na to czy budynek jest ocieplany i czy istnieje możliwość instalacji wentylacji.

Regały na wymiar – czy to dobry wybór na poddasze?

Wiemy już, jakie są najważniejsze wady i zalety mieszkania na poddaszu. Jednak niezwykle istotną kwestią pozostaje jeszcze wybór odpowiednich mebli. Mieszkanie ze skosami posiada specyficzną geometrię, ale może ona stać się atutem. Każde poddasze jest jedyne w swoim rodzaju, dlatego możesz mieć problem ze znalezieniem idealnych gotowych mebli. Znacznie lepszym wyborem okazują się szafy na wymiar oraz regały na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar). To Ty decydujesz o głębokości, szerokości i wysokości mebli, dlatego możesz dostosować je nawet do mało ustawnego wnętrza. W pokoju z mocnymi skosami bardzo dobrze sprawdzają się głębokie szafy na wymiar. Dzięki nim zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania, a zarazem łagodzisz wrażenie wywierane przez skosy. Jeżeli Twoje poddasze posiada widoczną więźbę dachową, warto ją wyeksponować. To element, który nadaje niepowtarzalnego klimatu, a przy tym może symbolicznie rozdzielać pomieszczenie na mniejsze strefy. Niektóre więźby nadają się nawet na półki. Z kolei ściana kolankowa jest dobrym miejscem na regał na książki na wymiar. W ten sposób w łatwy sposób zyskujesz domową biblioteczkę. Ponadto regały drewniane na wymiar nie tylko z łatwością pomieszczą Twoje zbiory, ale będą przy tym efektownie się prezentować. Wystarczy, że w pobliżu postawisz wygodny fotel, a otrzymasz kącik, który będzie koił nerwy wszystkich domowników. Jeżeli natomiast aranżujesz jadalnię albo biuro na poddaszu, dobrze jest pamiętać o tym, że minimalna wysokość wnętrza powinna wynosić ok. 190 cm. Dzięki temu przy wstawaniu unikniesz uderzenia głową o sufit.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.