UE

Blog

Industrialne wnętrze w mieszkaniu w bloku – o czym warto pamiętać?

09 05/ 2022

...

Początki stylu industrialnego sięgają lat 50. XX wieku. To właśnie wówczas mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli zmagać się z poważną recesją. W jej wyniku wiele firm splajtowało, a olbrzymie fabryki i hale produkcyjne nagle opustoszały. Nie trzeba było jednak długo czekać, aby ktoś zainteresował się porzuconymi przestrzeniami. Członkowie bohemy artystycznej wkrótce zaczęli wprowadzać się do opuszczonych budynków. Ponieważ brakowało pieniędzy na nowe sprzęty, każdy przynosił ze sobą to, co posiadał. Nikogo nie dziwiło, jeżeli w ten sposób w jednym pomieszczeniu znalazł się zabytkowy sekretarzyk, metalowy stolik czy tapicerowany fotel. Charakterystyczny był też wygląd wnętrz, które wcześniej służyły m.in. jako hale produkcyjne. Industrialne pomieszczenia zawsze były niezwykle przestronne. Ponadto ściany często były pokryte betonem albo cegłami. Do stałych elementów należały także widoczne przewody i kable. Obecnie nowojorskie lofty są warte majątek, a przy tym uchodzą za najmodniejsze wnętrza. Już w swojej historii styl industrialny związany był z przestronnymi pomieszczeniami, jednak dzisiaj zastanowimy się, jak przemycić jego elementy do mieszkania w bloku.

Mieszkanie w stylu industrialnym – najważniejsze elementy

Typowe industrialne wnętrze charakteryzuje się sporą ilością wolnej przestrzeni. To najczęściej niezwykle przestronne lokale, w których jedno pomieszczenie pełni kilka rozmaitych funkcji. Nie oznacza to jednak, że industrialne wnętrze w bloku jest niemożliwe do zaaranżowania. Wymaga ono jedynie nieco więcej włożonego wysiłku. Industrialne mieszkanie posiada stałą paletę barw, w której dominują neutralne odcienie. Wykorzystywane są różne tony bieli, czerni i szarości. Ponadto często pojawiają się akcenty w kolorze cegły i drewna. Dobrze sprawdza się także granat i butelkowa zieleń. Znacznie rzadziej wykorzystywane są za to pastele. Industrialny styl słynie z połączenia różnorodnych materiałów i faktur. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są ściany pokryte cegłą albo betonem. Nadają one wnętrzu nieco surowości.

Wyposażenie pierwszych loftowych wnętrz było przeważnie dziełem przypadku, dlatego meble w stylu industrialnym bywają niezwykle różnorodne. Szczególnym uznaniem cieszą się tzw. meble z duszą. Jeżeli w swoich zbiorach posiadasz toaletkę po babci albo udało Ci się znaleźć bujany fotel na pchlim targu, z pewnością tego typu egzemplarze uświetnią loftowe wnętrze.MStosunkowo często jest spotykane połączenie drewna z metalem. Meble w stylu industrialnym (https://www.fabrykamebli.pl/27-szafy) znakomicie działają na zasadzie kontrastu. Zamiast monochromatycznego kompletu zdecydowanie lepiej zestawić ze sobą np. drewnianą szafę z metalowym regałem. W kwestii dodatków dominuje zasada minimalizmu. Należy unikać nagromadzenia zbędnych bibelotów, jednak nie oznacza to całkowitej rezygnacji z akcesoriów. Świetnie sprawdzą się np. rośliny doniczkowe, metalowy lampion czy stylowy zabytkowy telefon. Ważne, aby dodatki były funkcjonalne albo posiadały dla Ciebie duże znaczenie sentymentalne. Za to warto zdecydować się na przynajmniej kilka źródeł światła. Dzięki temu przestrzeń będzie sprawiała wrażenie jeszcze przestronniejszej. Doskonale spiszą się minimalistyczne lampy stylizowane na żarówki, a także modele z metalowymi oprawami. Industrialne mieszkanie rzadko kiedy ozdobione jest firankami czy zasłonkami. Jeżeli zależy Ci na zasłonięciu okna, zdecydowanie lepiej spiszą się proste żaluzje lub rolety.

Jak urządzić małe mieszkanie w stylu industrialnym?

Wiemy już, jakie cechy posiada industrialny styl. Pozostaje jeszcze tylko znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak urządzić industrialne wnętrze w bloku? Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym nawet niewielka kawalerka może przypominać loftowy apartament. Jeżeli dysponujesz paroma pomieszczeniami, możesz połączyć je w jedno większe wnętrze. Zburzenie ścianek działowych jest dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli zależy Ci na oddzieleniu poszczególnych stref, możesz to zrobić przy pomocy metalowego regału albo przeszklonej ścianki. W ten sposób wnętrze wciąż będzie sprawiało wrażenie półotwartego. Szklane elementy sprawdzą się nie tylko w formie ścianki, ale i klasycznych luster. To popularny trik, dzięki któremu mieszkanie zdaje się znacznie przestronniejsze. By jednak nie zaburzyć loftowego charakteru, najlepiej postawić na lustra z minimalistycznymi ramami.

Kolejnym istotnym elementem jest zapewnienie kilku źródeł światła. To właśnie przy pomocy oświetlenia możesz podzielić pomieszczenie na mniejsze strefy. Mieszkanie w stylu industrialnym słynie ze swojej surowości, dlatego warto wprowadzić jej akcent nawet do niewielkiego lokalu w bloku. Nie musisz od razu decydować się na wszystkie ściany pokryte cegłą albo betonem. By dodać wnętrzu loftowego sznytu, wystarczy już jedna charakterystyczna ściana. Dzięki temu nie pomniejszysz optycznie pomieszczenia, a równocześnie nadasz mu industrialnego wyrazu. W mieszkaniu w bloku kluczowy okazuje się dobór mebli. Stawiamy przede wszystkim na wielofunkcyjne modele. Rozsuwany stół, sofa z funkcją spania i biurko z podwieszanym blatem? To modele wprost stworzone do loftowego wnętrza.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.