UE

Blog

Jak konserwować meble drewniane?

18 08/ 2023

...

Meble drewniane posiadają wiele zalet. Wyróżnia je szlachetny wygląd oraz niezwykła trwałość, dzięki czemu mogą służyć wielu pokoleniom. By tak się stało, konieczna jest jednak konserwacja drewnianych mebli. Naturalne materiały są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Wysoka temperatura i wilgoć są w stanie zniekształcić wygląd nawet najpiękniejszych mebli. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą Ci przeciwdziałać szkodliwym procesom. Co to jest konserwacja mebli i jaki środek do konserwacji mebli drewnianych sprawdzi się najlepiej? Przekonajmy się razem! Co to jest konserwacja mebli?

Co to jest konserwacja mebli?

Tym terminem określamy szereg czynności mających na celu wyczyszczenie mebli oraz zabezpieczenie ich przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Konserwacja mebli odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów. W przypadku drewnianych powierzchni bardzo ważne jest to, aby używać wyłącznie środków dedykowanych specjalnie do drewna. Wykorzystanie nieodpowiedniego produktu może spowodować stały uszczerbek na ulubionym stole czy krześle. Zanim przejdziemy do właściwej konserwacji mebli drewnianych należy starannie wyczyścić powierzchnie. Kurz, zabrudzenia czy plamy – to wszystko musi zniknąć. W przeciwnym razie plama może stać się nową integralną częścią mebla. Gdy środek czyszczący wyschnie, możesz przejść do właściwego procesu konserwacji. Czasem dodatkowo przeciera się powierzchnie papierem ściernym, a następnie usuwa powstały pył. Właściwa konserwacja mebli (https://www.fabrykamebli.pl/content/34-chemia) przebiega przy udziale preparatu konserwującego oraz przyborów, które ułatwiają jego dokładne rozprowadzenie. Najlepiej sprawdzi się miękka gąbka lub ściereczka. Aby dotrzeć do wnęk i trudno dostępnych miejsc, możesz wyposażyć się w niewielki pędzel malarski. Należy za to unikać szorstkich i twardych szczotek, których użycie może się skończyć powstaniem uszkodzeń mechanicznych na powierzchni mebla.

Jaki środek do konserwacji mebli drewnianych wybrać?

Najwygodniejszą drogą do konserwacji drewnianych mebli jest skorzystanie z gotowych środków przeznaczonych specjalnie do naturalnych powierzchni. By jednak konserwacja mebli drewnianych (https://www.fabrykamebli.pl/chemia/1089-p1089-preparat-konserwujacy-protect-500ml.html) nie miała przed Tobą żadnych tajemnic, przedstawimy po krótce cztery substancje, które często są wiązane z całym procesem.

  • Impregnat – zależnie od rodzaju może chronić powierzchnie m.in. przed wilgocią, rozwojem grzybów czy pojawieniem się insektów. Impregnat występuje w wersji przeźroczystej oraz kolorowej. Przy jego pomocy możesz zmienić odcień drewna.
  • Lakier – podobnie, jak swój poprzednik, również występuje w transparentnej i barwnej wersji. Decydując się na lakier, możesz wybrać między błyszczącym i matowym wykończeniem. Chroni meble przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Wosk – wygładza oraz nabłyszcza drewno. Nie chroni całkowicie przed działaniem wilgoci, dlatego często jest stosowany w połączeniu z olejem albo lakierem.
  • Olej – podkreśla naturalne usłojenie drewna, a przy tym chroni materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci. Proces olejowania trwa przynajmniej dobę i należy bardzo uważać, aby nie przesadzić z ilością nakładanego produktu.

Wymienione preparaty wykorzystywane są raz na parę miesięcy, a czasem nawet lat. Do codziennej pielęgnacji polecamy środek do konserwacji mebli drewnianych. Specjalistyczny produkt pomoże w pozbyciu się plam i zabrudzeń, a ponadto ochroni drewno przed ponownym osadzaniem się kurzu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.