UE

Blog

Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?

03 02/ 2023

...

Początki stylu rustykalnego sięgają przełomu XIX i XX wieku. Wszystko rozpoczęło się od Thomasa Lee, który potrzebował wygodnych mebli do swojego domku letniskowego. Tak właśnie powstało krzesło Adirondack, za którego podstawę posłużyła zwyczajna drewniana deska. Nazwa stylu wywodzi się od angielskiego określenia rustic, tłumaczonego jako wiejski. Choć styl rustykalny został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, to szybko zjednał sobie zwolenników również w Europie. Obecnie estetyka jest kojarzona z niewymuszoną prostotą i powrotem do natury.

Najważniejsze cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny doskonale odzwierciedla ideę powrotu do natury. Właśnie dlatego w sposób szczególny cenione są w nim naturalne materiały. Jednym z najważniejszych wyznaczników mieszkania w stylu rustykalnym jest drewno. Najlepiej postawić na naturalny materiał, jednak jego tańszą alternatywą są stylizowane płyty. Jak wykorzystać drewno? W zasadzie świetnie sprawdza się w każdej możliwej formie. Materiał może pokrywać ściany, podłogi, a także służyć jako budulec mebli i dodatków. Dla uzyskania pożądanego klimatu warto zdecydować się na przynajmniej jeden lub dwa drewniane akcenty. Kolejnym materiałem charakterystycznym dla rustykalnego mieszkania jest kamień, który również dobrze sprawdza się pod różnymi postaciami. Świetnym wyborem jest zarówno kamienna posadzka, jak i ściana albo kominek wykładane kamieniem. W kwestii kolorów dominują barwy związane ze światem natury. Wykorzystywane są różne odcienie beżu, brązu i zieleni, a jako kolor bazowy przeważnie używany jest biały. Także dodatki nawiązują do świata natury. Polecane są m.in. tekstylia wykonane z lnu, wełny czy bawełny. Ponadto w rustykalnym mieszkaniu doskonale prezentują się własnoręcznie wykonane przedmioty np. serwety lub makramy. Znakomitym wyborem są również wszelkiego rodzaju rośliny.

Meble na wymiar i dodatki w stylu rustykalnym

Sypialnia w stylu rustykalnym wyróżnia się swoją przytulnością. Aranżację warto rozpocząć od wyboru mebli. Oczywiście absolutną podstawą jest wygodne łóżko. Najlepiej sprawdzi się mebel o drewnianej ramie. Rustykalna sypialnia sprzyja relaksowi, dlatego dobrze jest zadbać o kącik do odpoczynku. Może to być zarówno wiklinowy fotel i regał na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar), jak i toaletka i rattanowe krzesło. Regał w rustykalnej sypialni sprawdza się w różnych rolach. Może służyć do przechowywania bibelotów, ale znakomicie spisuje się też jako domowa biblioteczka albo kwietnik. W sypialni w stylu rustykalnym nie może zabraknąć tekstyliów. Podstawą jest narzuta na łózko oraz dekoracyjne poduszki. Ponadto warto zastanowić się nad naturalnymi zasłonami i miękkim dywanem. Również w sypialni idealnie sprawdzą się cotton ballsy, świece oraz lampki boczne. Dzięki tego typu dodatkom znacznie łatwiej będzie Ci wykreować wymarzony nastrój.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.