UE

Blog

Komfort i funkcjonalność we wnętrzu. Najważniejsze cechy dobrze zaaranżowanej przestrzeni

26 09/ 2022

...

Głębokość szafek kuchennych, wysokość blatu i rozstawienie poszczególnych sprzętów – to zaledwie kilka spośród wielu elementów, na które należy zwrócić uwagę w procesie aranżacji kuchni. Od czego warto zacząć?

Z pewnością pomocne okaże się wyznaczenie poszczególnych stref. Ponadto meble kuchenne na wymiar umożliwią dostosowanie przestrzeni do Twoich potrzeb. Każdy z nas jest inny. Dla jednej osoby niezbędne jest miejsce do przechowywania domowych przetworów, z kolei dla drugiego człowieka znaczenie będzie miała obecność mikrofali. Funkcjonalne szafki kuchenne to przede wszystkim meble, które spełniają Twoje oczekiwania. Jest jednak zasada, którą warto przestrzegać w każdej kuchni. Tzw. trójkąt roboczy pozwala na zachowanie pełnej ergonomii pomieszczenia. Reguła dotyczy rozstawienia trzech podstawowych sprzętów, a więc lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Ustawienie urządzeń przypomina właśnie trójkąt. Odstęp pomiędzy lodówką i kuchenką powinien wynosić od 120 do 210 cm, natomiast pomiędzy lodówką i kuchenką od 120 do 270 cm. Zlewozmywak i kuchenkę powinno natomiast dzielić od 120 do 210 cm. W dzisiejszym artykule zdradzamy m.in. standardowe wymiary szafek kuchennych oraz opisujemy strefy, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Szafki kuchenne na wymiar – najważniejsze zasady wyboru mebli

Funkcjonalne szafki kuchenne (https://www.fabrykamebli.pl/16-szafki-kuchenne-gorne-na-wymiar) są dostosowane do potrzeb domowników. Ta sama zasada dotyczy blatów, których standardowa wysokość wynosi 85 cm. Zamówienie szafek kuchennych na wymiar daje Ci sposobność dostosowania wymiarów mebli do Twojego wzrostu. Szacuje się, że blat roboczy powinien znajdować się ok. 12 cm poniżej linii łokci stojącej osoby. Dopasowanie odpowiednich wymiarów szafek kuchennych oszczędzi Ci problemów z garbieniem się i uciążliwym bólem pleców. Standardowa głębokość szafek kuchennych wynosi 54 cm. Wartość ta pozwala na bezproblemowe ukrycie urządzeń do zabudowy. Jeżeli szafki kuchenne dolne nie spełniają Twoich potrzeb i planujesz również montaż szafek kuchennych górnych, warto wiedzieć, że odległość pomiędzy nimi powinna oscylować wokół 55 cm. Kolejną istotną wartością są wymiary szafek kuchennych górnych, które są nieco płytsze od dolnej zabudowy. Meble wiszące najczęściej posiadają głębokość nieprzekraczającą 30 cm, natomiast ich wysokość wynosi ok. 50 cm. Są to standardowe wymiary szafek kuchennych. Jeżeli jednak masz pomysł na inny rodzaj zabudowy, pomogą Ci go zrealizować meble do kuchni na wymiar.

Meble kuchenne na wymiar – podział na strefy

Znamy już standardowe wymiary szafek kuchennych, jednak równie ważne jest zapoznanie się z zagadnieniem podziału kuchni na strefy. Dzięki temu będziesz wiedział, czy wybrane meble kuchenne na wymiar na pewno są funkcjonalne i czy zapewnią one domownikom codzienny komfort. Najczęściej wymienia się pięć stref w kuchni, a każdej z nich przypisana jest jedna funkcja. Wyróżnia się tu: przygotowywanie, gotowanie, zmywanie oraz przechowywanie zapasów i sprzętów. Jeżeli lubisz na co dzień gotować, bardzo ważna jest strefa przygotowywania. Znajdują się w niej dobrze dopasowane blaty, a także akcesoria kuchenne m.in. deski, noże oraz przyprawy. W większych kuchniach blaty pokrywają nie tylko szafki kuchenne, ale również wyspy. Centrum strefy gotowania stanowi piekarnik wraz z kuchenką. Warto zastanowić się czy przyjemniej będzie Ci gotować na kuchence indukcyjnej czy gazowej. Ponadto niektórym osobom może przydać się mikrofala. Ostatnim istotnym sprzętem jest okap. Nie będzie wielkim zaskoczeniem fakt, że w strefie zmywania znajduje się zlew. Dodatkowo może być to też miejsce dla zmywarki. Ponadto szafki kuchenne dolne pod zlewem najczęściej kryją w sobie kosze na śmieci. Strefa przechowywania żywności składa się przeważnie z lodówki oraz szafek kuchennych na zapasy. Poleca się, aby meble te nie były przemieszane z szafkami przeznaczonymi na garnki, naczynia czy sztućce. Ustawienie takie pomaga zachować porządek. Meble do kuchni na wymiar pozwalają na przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu codzienne obowiązki zostaną wykonane szybko i bez większego problemu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.