UE

Blog

Kuchnia szyta na miarę, czyli jak zaprojektować idealne meble kuchenne do Twojego domu?

18 03/ 2024

...

Marzy Ci się perfekcyjna kuchnia, która spaja w sobie funkcjonalność z pięknym wyglądem? W dzisiejszym artykule znajdziesz triki, które przemienią zwykłe wnętrze w kuchnię Twoich marzeń.

Ocena przestrzeni – pierwszy krok do idealnej kuchni na wymiar

Przy projektowaniu kuchni na wymiar zaczynamy od realnego ocenienia, na co pozwala nam przestrzeń. Przed zakupem mebli i sprzętów należy na spokojnie rozważyć czy w kuchni zmieści się wyspa czy może najlepszym rozwiązaniem okaże się prosty aneks kuchenny połączony z salonem. W poznaniu możliwości pomieszczenia pomocna okazuje się zasada trójkąta roboczego. Określa ona odległości, jakie powinny dzielić poszczególne sprzęty.

  • odległość lodówki od zlewozmywaka: 120-210 cm
  • odległość płyty grzewczej od lodówki: 120-270 cm
  • odległość zlewozmywaka od płyty grzewczej: 120-210 cm

Stosowanie się do tej zasady zwiększa ergonomię kuchni. Dzięki temu wykonywanie wszystkich czynności będzie przebiegało szybko i sprawnie. O czym jeszcze pamiętać podczas urządzania kuchni? Kuchenka nie powinna znajdować się ani obok okna, ani obok lodówki. W pierwszym przypadku, zwłaszcza latem, powietrze może zgasić ogień. Natomiast w drugim przypadku przeważają względy ekonomiczne. Lodówka będzie próbowała utrzymać stałą temperaturę, co będzie trudne w sąsiedztwie ciepłej kuchenki. W rezultacie lodówka zużyje więcej prądu. Niedobrym miejscem dla lodówki jest także bezpośrednie sąsiedztwo z oknem. Promienie słońca mogą łatwo nagrzewać urządzenie, powodując efekt podobny jak w przypadku postawienia lodówki obok kuchenki. Ta ostatnia nie powinna znajdować się także tuż obok zlewu. W takim układzie bardzo łatwo o zachlapanie, a zdecydowanie lepiej nie narażać się na kontakt gorącego oleju z wodą. Wystarczy, że pomiędzy kuchenką i zlewem umieścisz chociaż jedną standardową szafkę kuchenną dolną. Choć początkowo realizacja wszystkich wymienionych zasad może wydawać się nieco trudna, to jak najbardziej jest ona możliwa i to nawet w małej kuchni.

Zrozumienie potrzeb – funkcjonalność i styl

Nawet super nowoczesna i designerska kuchnia może nie spełniać swojej roli, jeżeli nie jest dostosowana do Twoich potrzeb. Podczas aranżowania wnętrza należy zastanowić się nad tym, do czego ma właściwie służyć Twoja kuchnia. Jesteś zwolennikiem domowego gotowania, a może na co dzień stawiasz na catering albo jedzenie posiłków na mieście? W zależności od odpowiedzi szafki kuchenne na wymiar przybiorą całkiem odmienną formę. Na szczęście kuchnie na wymiar pozwalają na przystosowanie przestrzeni do potrzeb konkretnej osoby. Jeżeli lubisz gotować, szafki mogą być dopasowane idealnie do Twoich garnków czy sprzętów kuchennych. W ten sposób zyskujesz pewność, że kuchnia będzie funkcjonalna i dostosowana do Twoich potrzeb. Projektując kuchnię na wymiar należy pamiętać o pięciu podstawowych strefach, które powinny znajdować się w każdej kuchni.

  • Strefa zapasów – najczęściej znajduje się zaraz przy wejściu do kuchni. Obejmuje lodówkę, szafki przeznaczone do przechowywania żywności oraz opcjonalnie spiżarnię. Znajduje się na początku m.in. dlatego, że najłatwiej rozpakować tam zakupy, a także zakłada się, że większość kuchennych aktywności rozpoczyna się od przygotowania składników.
  • Strefa przygotowywania – nazywana także strefą roboczą. To przede wszystkim blat roboczy, na którym przygotowujemy potrawy przed termiczną obróbką.
  • Strefa gotowania – obejmuje kuchenkę i piekarnik.
  • Strefa zmywania – to przede wszystkim zlewozmywak, a także zmywarka. Przeważnie znajduje się obok strefy zapasów, co ułatwia m.in. mycie warzyw i owoców.
  • Strefa przechowywania – to wszystkie pozostałe szafki kuchenne, które nie są przeznaczone do przechowywania żywności, ale m.in. naczyń, dodatków i małego AGD.

Szafki kuchenne górne – o czym warto pamiętać?

Standardowe szafki kuchenne dolne i górne posiadają wysokość odpowiednio 72 cm i 60 cm. Dodatkowo na szafkach kuchennych dolnych należy doliczyć wysokość blatu (ok. 3 cm), cokołu (ok. 10 cm) i listwy maskującej (ok. 10 cm). Odległość pomiędzy rzędami szafek powinna wynosić przynajmniej 45 cm. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż szafek kuchennych górnych o jednolitej wysokości i głębokości. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Kuchnie na wymiar umożliwiają Ci aranżacyjne szaleństwo. Jeżeli lubisz designerskie wnętrza, dobrze sprawdzają się w nich szafki kuchenne górne (https://www.fabrykamebli.pl/16-szafki-kuchenne-gorne-na-wymiar) o dwóch różnych wysokościach. Przy tej odsłonie naprzemiennie montujemy wyższe i niższe szafki, tworząc niezwykle ciekawy geometryczny efekt. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania najlepiej prezentują się na dużej powierzchni. Innym pomysłem na górną zabudowę jest zastąpienie jednej z szafek półką. W ten sposób zyskujesz idealne miejsce do wyeksponowania ulubionej zastawy albo drobnych sprzętów AGD. Niezwykle efektownie prezentuje się także pojedyncza górna szafka zamontowana na ceglanej albo betonowej ścianie.

Szafki kuchenne dolne – które wybrać?

Znamy już optymalną wysokość szafek kuchennych dolnych (https://www.fabrykamebli.pl/15-szafki-kuchenne-dolne-na-wymiar), jednak jest to wartość dopasowana do osób o średnim wzroście. Decydując się na meble do kuchni na wymiar zyskujesz możliwość dostosowania wysokości szafek do swojego wzrostu. Szacuje się, że dla osób o wzroście 155-170 cm najwygodniejsze są szafki z blatem położonym na wysokości 85-90 cm. Osoby mierzące 170-185 cm powinny posiadać dolne szafki mające ok. 90-105 cm. Z kolei dla osób o wzroście 185-200 cm zaleca się położenie blatu roboczego na wysokości przekraczającej 105 cm. Jeżeli domownicy znacząco różnią się wzrostem, przeważnie wybierany jest średni wariant. W kwestii głębokości dolnych szafek za optymalną uznawana jest wartość na pograniczu 55-60 cm. Pozwala ona na wygodne przechowywanie, a także na zainstalowanie większości modeli zlewów.

Projektowanie wyspy kuchennej – na co zwrócić uwagę?

Meble do kuchni na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar) przybierają również formę szafek kuchennych wyspowych. O czym warto pamiętać podczas planowania wyspy kuchennej? W kuchni otwartej wyspa stawiana jest na pograniczu dwóch pomieszczeń. W przypadku kuchni zamkniętej dobrym miejscem na wyspę jest środek pomieszczenia, jednak z każdej strony szafek kuchennych wyspowych (https://www.fabrykamebli.pl/29-szafki-kuchenne-wyspowe-na-wymiar) powinno znajdować się przynajmniej 120 cm wolnej przestrzeni. Zapewni to swobodne poruszanie się i wykonywanie rozmaitych czynności. Minimalne wymiary dla funkcjonalnej szafki wyspy do kuchni wynoszą 60x60 cm. Nawet tego typu niewielka wyspa dostarcza dodatkowego miejsca do przechowywania. Jeżeli wyspa ma pełnić również rolę stołu, każdej osobie powinno przypaść miejsce mierzące 60x40 cm. Szafki kuchenne na wymiar pomogą Ci dostosować wyspę idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb. Tylko od Ciebie zależy czy szafka wyspa do kuchni będzie pokryta wyłącznie blatem czy znajdzie się na niej także miejsce na zlewozmywak albo płytę grzewczą. Po jeszcze więcej aranżacyjnych inspiracji zapraszamy do Fabryki Mebli.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.