UE

Blog

Kuchnia w kawalerce

21 09/ 2020

...

Kawalerka jest wyjątkowym mieszkaniem, w którym jedno pomieszczenie posiada wiele funkcji. Przeważnie kuchnia połączona jest z dużym pokojem, który pełni także rolę jadalni i sypialni. Przy aranżowaniu takiego wnętrza trzeba wykazać się dużą ostrożnością. W przeciwnym razie można otrzymać wystrój, który będzie mało estetyczny i niezbyt funkcjonalny. W dzisiejszym artykule zdradzamy kilka prostych porad, które pomogą łatwo i skutecznie urządzić kuchnię w kawalerce.
 

Kuchnia połączona z salonem

W kawalerkach najczęściej spotykane są kuchnie połączone z salonem. To praktyczne rozwiązanie, które jest w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Kuchnia w kawalerce może przybierać rozmaite formy. Wiele zależy od wielkości mieszkania. Często widuje się kuchnie na planie I. Aneks kuchenny w kawalerce jest funkcjonalnym rozwiązaniem, jednak sprawia pewne trudności w ustawieniu klasycznego trójkąta roboczego. Wszystkie sprzęty znajdują się na jednej ścianie, dlatego trzeba sobie poradzić nawet z takim układem. Miejsce lodówki znajduje się najbliżej wejścia, następny w kolejności jest zlew, a potem odpowiednio blat roboczy i miejsce do obróbki termicznej, czyli płyta i piekarnik. Dzięki takiemu układowi kuchnia w kawalerce staje się funkcjonalna. W przypadku nieco większych wnętrz spotyka się także aranżacje mebli ustawione na kształt litery L albo U. Przeważnie oba warianty umożliwiają stworzenie kącika jadalnego. W przypadku zabudowy w kształcie U jedna ze ścian szafek może przemienić się w barek. W ten sposób ta sama przestrzeń będzie pełniła funkcję blatu roboczego i stołu. Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku kuchni w kawalerce o kształcie L. Zależnie od wielkości wnętrza, można zdecydować się m.in. na postawienie stołu, barku albo wyspy, które symbolicznie odgrodzą część kuchenną od salonu. W małych mieszkaniach bardzo dobrze sprawdzają się wielofunkcyjne meble np. blat może pełnić rolę przepierzenia, stołu, a także dodatkowej szafki.

Idealne meble kuchenne do kawalerki

W przypadku kawalerki doskonale sprawdza się powiedzenie: ciasne, ale własne. Nawet na niewielkim metrażu można zagospodarować przestrzeń tak, aby mieszkanie było ładne i funkcjonalne. Bardzo ważną rolę odgrywa kuchnia w kawalerce. Najczęściej jest ona połączona z salonem, dlatego, aby wnętrze wyglądało dobrze i schludnie, warto jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najprostszym do wdrożenia zwyczajem jest sprzątanie po sobie. Może to brzmieć banalnie, ale w przypadku otwartej kuchni wszelki bałagan czy nieład jest od razu widoczny. Sprawia to wrażenie chaosu. Niezwykle istotne jest także zachowanie spójności estetycznej w całym wnętrzu. Jeżeli salon urządzony jest w stylu nowoczesnym, to samo powinno dotyczyć kuchni. Dzięki temu przestrzeń wygląda na znacznie większą. Gdyby chciało się z kolei połączyć modernistyczny salon z rustykalną kuchnią, nie tylko otrzymałoby się zgrzyt estetyczny, ale także zmniejszyłoby się optycznie przestrzeń. W niewielkich pomieszczeniach stawia się przede wszystkim na jasną paletę barw. Nie trzeba wcale decydować się na czystą biel. Równie dobrze sprawdzą się delikatne beże i szarości, a także lekkie pastele. Bardzo ważną rolę odgrywają meble do kawalerki. W tak małym mieszkaniu liczy się maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Częstym wyborem do kuchni w kawalerce są dwa rzędy szafek. Zapewniają one sporo miejsca do przechowywania, jednak należy pamiętać, że najlepiej sprawdzą się meble kuchenne do kawalerki o jasnych frontach. Mało ustawne wnęki można zagospodarować przy pomocy mebli kuchennych na wymiar. W ten sposób można być przekonanym, że w pełni się wykorzysta całą dostępną przestrzeń. W otwartych kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się zamknięte szafki. Akcesoria i dodatki, znajdujące się na zewnątrz, lepiej jest ograniczyć do minimum. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać porządek. Jednak nie trzeba całkiem rezygnować ze swoich ulubionych przedmiotów. Stylowy toster albo kolorowy czajnik dodadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.