UE

Blog

Kuchnia w kształcie litery L – wady i zalety

21 07/ 2020

...

Czasem pełni także rolę barku, który służy zarówno jako stół, jak i miejsce do pracy. W innych wariantach jedna ze ścian zabudowy umieszczana jest pod oknem. Dzięki temu podczas gotowania można cieszyć się widokiem drzew albo nieba. W klasycznych rozwiązaniach meble kuchenne w kształcie L ustawione są wzdłuż dwóch ścian, a wolna przestrzeń bywa wykorzystywana do postawienia stołu. Rzadko zdarza się, żeby konkretny typ kuchni pasował do tak wielu rozwiązań architektonicznych. Jednak, jak każdy rodzaj umeblowania, również kuchnia w kształcie litery L posiada swoje wady. W poniższym tekście postanowiliśmy przedstawić najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania. To, które argumenty przeważą szalę, zależy głównie od wymagań i potrzeb każdego Klienta. Kto wie, może ktoś nawet znajdzie inspirację, jak urządzić kuchnię w kształcie litery L.

Meble kuchenne w kształcie litery L – organizacja przestrzeni

Kuchnia w kształcie litery L wydaje się dość prostym rozwiązaniem, a przy tym pozwala ona na rozmaitą organizację przestrzeni. Dzięki temu nawet mała kuchnia w literę L będzie mogła być funkcjonalna i idealnie dostosowana do potrzeb domowników. W kwestii samego ustawienia mebli najpopularniejsze są dwa warianty. Zgodnie z pierwszym z nich na skrajach zabudowy umieszcza się najwyższe elementy np. lodówkę i wysoką zabudowę, a wewnętrzną część zajmują szafki pokryte blatem roboczym. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które lubią spędzać czas na gotowaniu. W ten sposób nawet mała kuchnia w literę L daje pole do popisów kulinarnych. Drugi wariant zakłada podział mebli i sprzętów ze względu na ich wysokość. W dłuższym ciągu ustawione są szafki pokryte blatem, natomiast w krótszym lodówka, wysokie szafki i np. zabudowa na mikrofalę czy piekarnik.

Tak ustawione meble kuchenne w kształcie litery L rozgraniczają przestrzeń roboczą z miejscem przeznaczonym do przechowywania produktów spożywczych, zastawy czy garnków. Odpowiednia ergonomia gwarantuje komfort pracy. Jeżeli zastanawiamy się, jak urządzić kuchnię w kształcie litery L, poza samym rozmieszczeniem mebli warto pomyśleć także o zapewnieniu funkcjonalności narożnika. Odpowiednio zagospodarowany staje się on idealnym miejscem do przechowywania garnków, naczyń albo suchych produktów spożywczych. Przy narożnikach bardzo dobrze sprawdzają się meble robione na wymiar, za sprawą których można dostosować wnętrze szafki do swoich potrzeb. Kuchnia w kształcie L  stanie się dzięki temu niezwykle funkcjonalna.

Kuchnia w literę L – zalety i korzyści

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery L sprawdza się zarówno w przypadku otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. W obu wariantach stwarza ona wiele ciekawych możliwości aranżacji. Przy zamkniętej kuchni wolna przestrzeń doskonale sprawdza się jako miejsce na stół z krzesłami. W ten sposób w ramach jednego pomieszczenia zyskuje się kuchnię oraz jadalnię. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w mieszkaniach, w których w salonie nie ma miejsca na postawienie stołu. Meble kuchenne w kształcie L znakomicie sprawdzają się również w niedużych kuchniach, które przytłoczyłaby zabudowa na planie U. W przypadku otwartej przestrzeni można perfekcyjnie połączyć projekt kuchni w kształcie litery L wraz z projektem salonu. Połączenie obu pomieszczeń jest świetnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza. Ważne jednak jest, aby w obu częściach pomieszczenia zachować spójność aranżacyjną. Wspólna paleta kolorów i styl mebli sprawią, że przestrzeń będzie wyglądała na idealnie wykończoną. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia w literę L staje się przestronniejsza i lepiej oświetlona. Otwarta przestrzeń sprawia, że domownicy spędzają ze sobą więcej czasu, a wspólne pogawędki przy gotowaniu stają się normą. Również na otwartej przestrzeni można pokusić się o postawienie stołu, który będzie symbolicznie przedzielał kuchnię z salonem. Projekt kuchni w kształcie litery L często uwzględnia także barek, którym staje się jeden z blatów roboczych. To wielofunkcyjne rozwiązanie, które m.in. przedziela pomieszczenie, a ponadto daje możliwość zarówno przyrządzania, jak i spożywania posiłków. Miejsce tego typu można wykorzystywać zgodnie ze swoimi potrzebami. Barek dobrze sprawdza się jako przestrzeń robocza, ale i jako miejsce pracy.

Kuchnia w kształcie L – wady takiego rozwiązania

Kuchnia w kształcie litery L posiada również swoje wady. Jedną z nich jest stosunkowo mało miejsca do przechowywania. Kuchnia w L może nie sprostać potrzebom dużej rodziny. Tego typu układ nie nadaje się raczej do pomieszczeń o równych ścianach, lepiej sprawdza się w długich i wąskich wnętrzach. Nowoczesna kuchnia w kształcie litery L może urzekać wyglądem, ale jeżeli jest ona otwarta na salon, wówczas należy zachować spójność aranżacji. Obie części pomieszczenia powinny być urządzone w tym samym stylu, w innym przypadku wnętrze będzie wyglądało na znacznie mniejsze, a do tego niechlujne. Większość wad, które posiada kuchnia w literę L, jest wspólna dla wszystkich otwartych kuchni. W takim pomieszczeniu nie można pozwolić sobie na nieporządek. Niepozmywane naczynia czy brudne blaty są od razu widoczne, a przyjmowanie gości w takich warunkach trudno uznać za komfortowe zajęcie. Zapachy gotowania oraz dźwięki używanych sprzętów AGD rozchodzą się po całym mieszkaniu, co może przeszkadzać niektórym domownikom. Wszyscy rodzice przy otwartej kuchni mogą mieć oko na swoje pociechy, które np. bawią się w salonie. Z drugiej jednak strony dzieci mają łatwiejszy dostęp do szuflad czy półek z potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami. Tak jak każdy typ przestrzeni, również kuchnia w kształcie litery L posiada swoje wady i zalety. Wydaje się, że przeważają te drugie, jednak ostateczna ocena zawsze zależy od konkretnej osoby.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.