UE

Blog

Kuchnia w kształcie litery U – wady i zalety

17 08/ 2020

...

W tego rodzaju zabudowie znajduje się dużo miejsca do przechowywania, dzięki czemu bez trudu pomieści się wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria. Meble kuchenne litera U dobrze wyglądają zarówno w układzie złożonym z dwóch podobnych ciągów szafek, jak i z bardziej różnorodnego ułożenia. Projekt kuchni w kształcie litery U sprawdzi się zarówno w przypadku zamkniętych, jak i otwartych pomieszczeń.

Meble kuchenne w kształcie litery U – praktyczne rozwiązania

Projekt kuchni w kształcie litery U daje niezwykle wiele możliwości aranżacyjnych. To idealne rozwiązanie zarówno dla osób kochających gotowanie, jak i dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na gotowe dania i potrzebują dużo miejsca na ich przechowywanie. Kuchnia w kształcie litery U składa się z dwóch równoległych ciągów szafek, które są ze sobą połączone krótszą zabudową. W pomieszczeniu tego typu bardzo ważną rolę odgrywa trójkąt roboczy. Lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna z piekarnikiem zostają ustawione w ten sposób, że każdy ze sprzętów znajduje się na wierzchołku trójkąta. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które w znacznym stopniu polepsza komfort pracy. Sprzęty znajdują się blisko siebie, dzięki czemu korzystanie z nich nie sprawia żadnego problemu. Kuchnie w kształcie litery U sprzyjają takiemu rozstawieniu mebli. Oczywiście ostateczne ustawienie zależy od preferencji właściciela, jednak jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. W zależności od tego, do czego głównie służy kuchnia, można zdecydować się na rozmaite meble kuchenne w literę U. Osoby, lubiące gotować, często decydują się na dwa rzędy szafek pokrytych blatem roboczym. Na niewielkim łączniku umieszcza się wówczas przeważnie zlew. To świetne rozwiązanie dla prostokątnego wnętrza, na którego krótszej ścianie znajduje się okno. W ten sposób myjąc naczynia można spoglądać na widoki za oknem. Jeżeli wszystkie szafki pokryte są blatem i brakuje nam nieco miejsca do przechowywania, można zdecydować się na dodatkowy rząd górnych szafek, w których pomieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria albo zapasy jedzenia. Ważne jednak jest, aby górne szafki znajdowały się tylko na jednej ścianie. W przeciwnym razie przytłoczą kuchnię i spowodują wrażenie ciasnoty. Popularnym wariantem jest także zdecydowanie się na różnorodne meble kuchenne w kształcie litery U. Na jednej ścianie znajduje się wysoka zabudowa np. lodówka i słupki z półkami, a na drugiej postawione są tradycyjne szafki pokryte blatem. W ten sposób symbolicznie przedziela się przestrzeń przeznaczoną do gotowania i przechowywania.

Kuchnia w literę U – zalety i pomysły na aranżację

Kuchnie w kształcie litery U charakteryzują się bardzo wysoką funkcjonalnością. W polskich domach często można znaleźć to rozwiązanie, jednak przybiera ono różne formy. Jedną z opcji jest ustawienie szafek we wszystkich ciągach. Jest to najczęściej spotykany wariant, ponieważ sprawdza się on nawet w stosunkowo niewielkich wnętrzach. Przy większym metrażu można sobie pozwolić na postawienie wyspy kuchennej. Dzięki temu zyskuje się wielofunkcyjne meble kuchenne. Litera U stworzona z zabudowy okala wyspę, która może pełnić rozmaite funkcje. Niektórzy decydują się na umieszczenie na niej palników oraz blatu. Z kolei dół wyspy przerabiany jest na dodatkowe szafki, ale może stać się także idealnym miejscem na efektowny piekarnik. Wyspa może pełnić również rolę stołu. Niepotrzebny jest wówczas dodatkowy stół w salonie, bo wszystkie posiłki można bez problemu spożywać w kuchni. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie towarzystwo podczas gotowania. Teraz w trakcie przygotowywania posiłków będzie można sobie uciąć pogawędkę z jednym z domowników, który będzie spokojnie siedział przy wyspie. Coraz więcej osób decyduje się również na aneks kuchenny w kształcie litery U. To idealne wyjście, kiedy chcemy połączyć kuchnię z salonem. Meble kuchenne w kształcie litery U pozwalają przy tym na symboliczne rozgraniczenie dwóch części pomieszczenia. Jeden rząd szafek może zamienić się w barek, przy którym będzie można spożywać posiłki, a także przesiadywać wieczorami z przyjaciółmi. Aneks kuchenny w kształcie litery U (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar) jest nie tylko praktyczny, ale także efektowny. Z dodatkiem stołków barowych i eleganckich lamp wiszących będzie prezentował się niczym ze stron katalogu.

Kuchnia w kształcie U – wady i przeciwwskazania

Jak w przypadku wszystkich układów mebli, również kuchnia w kształcie litery U posiada swoje wady. Na szczęście jest ich znacznie mniej niż zalet. Głównym minusem jest to, że rozwiązanie takie wymaga sporej powierzchni i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Kuchnie w kształcie U mogą łatwo przytłoczyć małe wnętrze i sprawić, że straci ono swoją funkcjonalność. Aby praca w kuchni była komfortowa, odstęp pomiędzy ciągami szafek powinien wynosić ok. 120cm. Jeżeli natomiast myśli się o postawieniu wyspy, przestrzeń ta musi być jeszcze większa. Takie rozwiązanie często nie jest możliwe do realizacji m.in. w blokach, w których z reguły kuchnie mają bardzo mały metraż. Jeżeli decydujemy się na otwartą albo półotwartą kuchnię, dobrze jest pamiętać o tym, aby nie odbiegała ona aranżacyjnie od salonu. W przeciwnym wypadku pomieszczenie będzie wyglądało na znacznie mniejsze. Ważne jest zachowanie spójnej kolorystyki oraz stylu. Połączenie nowoczesnego salonu z rustykalną kuchnią z pewnością nie sprawdzi się w tym przypadku. Aby uniknąć wrażenia dekoracyjnego chaosu, znacznie lepiej trzymać się jednego stylu.

 

 

 

 

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.