UE

Blog

Lampy stołowe – funkcje i zastosowanie

13 10/ 2023

...

Przy urządzaniu wnętrz często zapomina się o tym, jak wiele zalet posiadają lampy stołowe. Ten niepozorny rodzaj oświetlenia jest w stanie całkiem odmienić charakter wnętrza. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jakie funkcje posiadają lampy stołowe oraz jak w umiejętny sposób wykorzystać potencjał tego typu dodatków.

Jakie rodzaje lamp stołowych sprawdzą się w domu?

Lampy stołowe bywają nazywane także lampami biurkowymi. Tak naprawdę stosowana nomenklatura zależy przede wszystkim od tego, jaka jest najważniejsza rola oświetlenia. Przeważnie lampami stołowymi nazywamy modele, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i są źródłem rozproszonego światła, natomiast lampami biurkowymi znacznie częściej określimy egzemplarze o punktowym strumieniu światła. Najprościej tego typu oświetlenie można podzielić na lampy stołowe, biurkowe oraz nocne.

  • Lampy stołowe – najczęściej pełnią rolę dekoracji. Ozdobę stanowi zarówno sam ich wygląd, jak i emitowane przez nie światło. To właśnie tego typu oświetlenie pomaga w kreowaniu przytulnego wnętrza. Do mieszkań urządzonych w stylu klasycznym przeważnie wybierane są lampy z abażurem, z kolei w nowoczesnych aranżacjach dominują modele o nietypowych formach. Połączniem obu tendencji jest lampa stołowa Rabbit Kare. W tym projekcie zza materiałowego abażuru wygląda figurka królika.
  • Lampy biurkowe – to modele użytkowe, których głównym zadaniem jest umożliwienie czytania, pisania, nauki czy pracy. Najczęściej posiadają ruchomy klosz, przy pomocy którego możesz skierować strumień światła w wybranym przez siebie kierunku. Przykładem tego rodzaju oświetlenia jest lampa biurkowa Flaming Table. Nowoczesny model jest dostępny w czarnym i żółtym wariancie kolorystycznym.
  • Lampki nocne – najczęściej są kupowane w komplecie po dwie sztuki, tak aby mogły być umieszczone na szafkach nocnych po obu stronach łóżka. Przeważnie generują delikatne rozproszone światło, które sprzyja wyciszeniu się po długim dniu. W tej roli świetnie sprawdza się np. lampa Mushroom Kare. Oprawa w kształcie grzybka niezwykle wdzięcznie się prezentuje i pasuje do różnych estetyk.

Jakie cechy ma idealna lampka biurkowa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiemy już sporo o rodzajach lamp biurkowych (https://www.fabrykamebli.pl/82-lampy-biurkowe), jednak warto zastanowić się jeszcze chwilę nad tym, jakie parametry lamp stołowych mają największe znaczenie. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Moc – wartość mocy powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Wysoka moc gwarantuje intensywny strumień światła, który umożliwia wykonywanie precyzyjnych aktywności np. czytania albo nauki.
  • Kąt padania światła – niektóre modele posiadają ruchomą oprawę, która pozwala na ustawienie wybranego kąta padania światła. Ponadto poszczególne lampki stołowe zapewniają rozproszone albo punktowe światło.
  • Rodzaj żarówek – przed zakupem lampki biurkowej koniecznie rozważ czy wolisz model z tradycyjną czy ledową żarówką. Bardzo duże znaczenie ma także temperatura barwowa. Barwa zimna i neutralna sprzyja skupieniu, natomiast barwa ciepła pomaga się wyciszyć.
  • Wygląd – bez wątpienia niebagatelną rolę ma także sam wygląd lampki biurkowej. Wybrany model powinien przede wszystkim Ci się podobać, a przy tym pasować do obranego stylu.

Lampy stołowe pełnią wiele rozmaitych funkcji. Dodają przytulności, pozwalają się wyciszyć, a przy tym stanowią wyjątkową ozdobę. Po wiele niesamowitych modeli zapraszamy do Fabryki Mebli.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.