UE

Blog

Łazienka w stylu śródziemnomorskim. Jak wybrać meble i dodatki?

21 03/ 2022

...

Styl śródziemnomorski kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi wakacjami i poczuciem beztroski. Długie spacery brzegiem morza, wieczory spędzone w przytulnych kawiarenkach i leniwe poranki – jeżeli tęsknisz za takim klimatem, pora na wprowadzenie do mieszkania stylu śródziemnomorskiego.

Wnętrza w tym stylu nie są jednorodne, bowiem inspiracje są czerpane z różnych zakątków Południa Europy. Styl śródziemnomorski obejmuje zarówno Grecję, jak i Włochy, Hiszpanię, a nawet Turcję. Każdy z regionów basenu Morza Śródziemnego posiada właściwe sobie cechy. Istnieją jednak elementy wspólne, które pozwalają traktować styl śródziemnomorski jako większą całość. To właśnie na tych cechach skupimy się w dzisiejszym artykule. Dowiesz się m.in., jak prezentuje się łazienka w stylu śródziemnomorskim oraz jak niskim kosztem przemienić swoje mieszkanie w prawdziwie idylliczną krainę.

Styl śródziemnomorski – cechy charakterystyczne

Zanim przejdziemy do dokładnej charakterystyki tego, jak prezentuje się typowa łazienka w stylu śródziemnomorskim, warto poznać najważniejsze cechy tej estetyki. Absolutną podstawę stanowi biel, która jest kolorem bazowym dla większości wnętrz. Sprawia ona, że pomieszczenia wyglądają na przestronne, a do tego można do nich z łatwością wprowadzić mocniejsze akcenty. Białe mogą być zarówno szafki łazienkowe, jak i rama łóżka, a nawet stół z krzesłami. W przypadku ścian i sufitów często wykorzystywana jest różnorodna struktura, która nadaje wnętrzu oryginalności.

W kwestii dodatkowych kolorów znaczenie ma przede wszystkim to, w jakim regionie szukasz inspiracji. W Grecji nie może zabraknąć niebieskich akcentów, z kolei pomarańcz i zieleń kojarzą się z Hiszpanią. Jednak, aby całość zachowała spójny charakter, warto maksymalnie postawić na dwa dodatkowe kolory. Eklektyzm jest także typowym elementem dla stylu śródziemnomorskiego. Wnętrza domu z powodzeniem mogą być wypełnione mieszanką nowego i wiekowego wyposażenia np. drewniany sekretarzyk będzie świetnie komponował się z lekkim krzesłem z wikliny. Popularne w krajach basenu Morza Śródziemnego są łuki oraz delikatnie zaokrąglone linie. Wśród dodatków dominują akcesoria nawiązujące do świata natury. Mogą to być gliniane naczynia czy wazon wypełniony świeżymi kwiatami. Perfekcyjnie sprawdzą się też muszle oraz inne drobne pamiątki przywiezione z wakacji.

Jak urządzić łazienkę w stylu śródziemnomorskim?

Jakie meble łazienkowe najlepiej pasują do stylu śródziemnomorskiego i czy szafki łazienkowe muszą być utrzymane w białej tonacji? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Proces aranżacji warto rozpocząć od wyboru palety barw. Jak już wspominaliśmy, styl śródziemnomorski jest różnorodny i dotyczy to również łazienki. Najczęściej wybieranym wariantem jest wnętrze w stylu morskim oraz neutralnym. W pierwszym przypadku stawiamy na kolory związane z morzem i wybrzeżem. Świetnie sprawdzą się białe szafki do łazienki, ale równie dobrze mogą one posiadać niebieski, a nawet granatowy odcień. Jednak w przypadku mocniejszych kolorów ważne jest, aby płytki oraz armatura miały jaśniejsze zabarwienie.

Idealnym uzupełnieniem białych mebli łazienkowych na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/49-meble-lazienkowe-na-wymiar) są płytki ceramiczne. W śródziemnomorskich wnętrzach często są one układane na kształt mozaiki. Innym popularnym materiałem jest kamień, który przywodzi na myśl plażę. Drugą opcją jest urządzenie neutralnej przestrzeni. W tym przypadku dominują kolory ziemi. Szafki łazienkowe wiszące mogą posiadać kremowy odcień, z kolei dolne szafki do łazienki mogą różnić się od nich paroma tonami. W śródziemnomorskiej łazience nierzadko wykorzystywane są drewniane meble łazienkowe na wymiar. Najlepiej sprawdzają się zwłaszcza jasne odcienie, dzięki którym wnętrze staje się przytulne. Warto pamiętać także o dodatkach. Niezbędne jest duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Ponadto dobrym wyborem są pastelowe ręczniki oraz koszyczki wykonane z wikliny albo rattanu. Jeżeli Twoja łazienka posiada okno, parapet jest idealnym miejscem na postawienie paru roślinek.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.