UE

Blog

Matowe meble kuchenne – wady i zalety

10 06/ 2021

...

Przy urządzaniu kuchni pojawia się odwieczne pytanie, wybrać meble z połyskiem czy z matowym wykończeniem? Nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi, bowiem oba warianty posiadają swoje wady i zalety. Przed kupnem szafek kuchennych warto przejrzeć listę plusów i minusów obu rodzajów wykończeń. Dzięki temu będziesz mógł upewnić się w swojej decyzji albo zdać sobie sprawę, że pierwszy wybór nie był najlepszym pomysłem. Dzisiaj zapraszamy na krótki przegląd wad i zalet mebli matowych. W kolejnych tygodniach skupimy się z kolei na frontach lakierowanych na wysoki połysk.

Zalety matowych mebli do kuchni

Matowe meble kuchenne wciąż przeważają w polskich domach. Jest to ponadczasowe rozwiązanie, które także współcześnie cieszy się znaczną popularnością. Z czego wynika powodzenie matowych mebli kuchennych? Jednym z ich najważniejszych atutów jest wyjątkowa uniwersalność. Błysk nie pasuje do każdego rodzaju aranżacji, czego nie można już powiedzieć o matowym wykończeniu, które sprawdza się niezależnie od stylu. Mat wybierany jest zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ponadto świetnie prezentuje się w skandynawskich, rustykalnych czy prowansalskich kuchniach. Jeżeli nie jesteś zdecydowany, na jaki styl postawić, mat jest bezpieczną bazą, przy której możesz do woli eksperymentować. Przewagą mebli matowych nad lakierowanymi jest fakt, że te pierwsze zdecydowanie lepiej maskują drobne zabrudzenia. Smugi czy odciski palców nie są od razu widoczne, tak jak się to dzieje w przypadku połyskujących mebli. Na matowych meblach mniej widoczne są także zarysowania. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba dbać o tego typu meble. Regularne czyszczenie z pewnością przedłuży ich żywotność, jednak sam proces mycia matowych frontów nie sprawia większego problemu. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka i detergent dostosowany do konkretnego materiału. Kolejnym plusem matowych mebli kuchennych jest ich bogaty wybór. Powstają z najrozmaitszych materiałów, a do tego są dostępne w niezwykle szerokiej palecie barw. Dzięki temu z łatwością urządzisz zarówno skandynawską kuchnię, utrzymaną w biało-szarej tonacji, jak i szaloną kuchnię w stylu retro. Matowe meble kuchenne są świetnym wyborem dla osób, które lubią przytulne i spokojne wnętrza. Matowe wykończenie wprowadza do pomieszczenia wrażenie harmonii.

Wady mebli kuchennych o matowym wykończeniu

Czy w obliczu tych wszystkich zalet matowe meble kuchenne posiadają jakiekolwiek wady? Niestety nie są one najlepszym wyborem do małej kuchni. Matowe fronty nie odbijają światła, przez co wnętrze staje się przytulniejsze, ale zarazem sprawia wrażenie mniejszego. Jest to najbardziej widoczne przy ciemnych materiałach. Matowe szafki kuchenne znacznie częściej są wybierane do otwartej przestrzeni niż do klasycznej zamkniętej kuchni. Wspominaliśmy o tym, że matowe fronty są łatwe w czyszczeniu. Jest to prawdą, jednak należy uważać na moc detergentów. Znacznie lepszym wyborem są środki oparte na składnikach pochodzenia naturalnego niż intensywne produkty, które mogą nawet uszkodzić powierzchnię szafek. W ogólnym rozrachunku matowe meble zdają się mieć znacznie więcej zalet niż wad, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto na spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Dzięki takiemu podejściu będziesz mógł być pewien, że dokonałeś dobrego wyboru.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.