UE

Blog

Meble w stylu rustykalnym – jak urządzić mieszkanie?

19 04/ 2021

...

Meble w stylu rustykalnym – jak urządzić mieszkanie?

Początki stylu rustykalnego sięgają przełomu XIX i XX wieku. Choć badacze są zgodni, co do okresu pojawienia się nowej estetyki, to już sama jej geneza pozostawia więcej wątpliwości. Jednak najczęściej, jako miejsce stworzenia stylu rustykalnego, wskazuje się Stany Zjednoczone. XIX i XX wiek to trudne czasy dla mieszkańców Ameryki Północnej. Problemy finansowe mieszkańców, a także Wielki Kryzys, spowodowały, że ludzie musieli nabyć nowe umiejętności. Mało kogo było stać na zamówienie mebli z salonu, właśnie dlatego zaczęto szkolić się w stolarstwie. Pozostało pytanie, skąd pozyskiwać materiały? Inspirację przyniósł świat natury i jego dobra. Meble zaczęły być tworzone przede wszystkim z drewna, a nawet z… gałęzi. W Stanach Zjednoczonych wykorzystywano m.in. cedry i wierzby, natomiast na terenie Europy królowała sosna oraz dąb. 
Za prekursora stylu rustykalnego uważa się Thomasa Lee, który zdołał skonstruować krzesło przy pomocy zaledwie jednej deski. Krzesło nazwano Adirondack, na pamiątkę łańcucha górskiego. Mebel bardzo szybko stał się stałym elementem wyposażenia domków letniskowych. Model do dzisiaj jest produkowany i cieszy się sporą popularnością. Niektórzy projektanci uważają, że styl rustykalny jest ściśle powiązany ze stylem skandynawskim i że to właśnie od niego czerpał inspirację. Z pewnością jako elementy wspólne można tu wymienić umiłowanie przyrody oraz naturalnych materiałów. W stylu rustykalnym jednak przede wszystkim wykorzystywane jest drewno w naturalnych odcieniach, podczas gdy w stylu skandynawskim znacznie częściej spotyka się bielony materiał.

Wystrój w stylu rustykalnym – najlepsze meble

Wiemy już, że w mieszkaniu w stylu rustykalnym nie może zabraknąć drewnianych elementów. To właśnie brązowe odcienie stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych motywów kolorystycznych w rustykalnych wnętrzach. Wybierając paletę barw, natchnienie najlepiej czerpać ze świata natury. Poza brązem świetnie spisują się także piaskowe tony oraz zieleń i delikatny błękit.

Nie sprawdzają się za to jaskrawe kolory, które mogą skutecznie zaburzyć charakter wnętrza.

Czy mieszkanie w stylu rustykalnym zawsze jest ciemne?

Zdarza się to często ze względu na liczne drewniane elementy, jednak nie musi być to regułą. Bazową barwą może być również biel albo delikatny beż. Ważne jednak, aby nie utracić niezwykłej przytulności tego typu wnętrz. Jeżeli zależy Ci na mocniejszych tonach, możesz je przemycić pod postacią dodatków. Świetnie sprawdzą się akcesoria w stylu ludowym. Nadadzą one mieszkaniu nieco koloru, a jednocześnie nie zaburzą jego charakteru. Rustykalne mieszkania mają w sobie pierwiastek sielskości. Nieprzypadkowo styl rustykalny określa się też mianem wiejskiego.

Właśnie dlatego doskonałym wyborem do rustykalnego mieszkania są stylizowane meble.

  • DREWNIANY STÓŁ
  • ŁAWA
  • SEKRETARZYK
  • KREDENS


świetnie zbudują przytulny klimat. Dobrze prezentują się również kamienne elementy np. podłoga albo blat.

Naturalne drewno jest dość drogie, dlatego możesz je zastąpić stylizowanymi płytami. Regał w kolorze drewna może z powodzeniem zostać zaadaptowany na stylową biblioteczkę albo spiżarkę. W mieszkaniach w stylu rustykalnym ważną rolę odgrywają dodatki. Obowiązkowymi akcesoriami są miękkie poduszki, kocyk czy dywan.

Materiałowe dekoracje sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Świetnym wyborem są także akcesoria wykonane z wikliny. Może to być koszyk, rama obrazu, ale również wygodny fotel.

Meble do kuchni w stylu rustykalnym – co wybrać?

W kuchni w stylu rustykalnym  również najlepiej sprawdzają się drewniane meble. Jednak ich zakup wiąże się z wysokim kosztem, dlatego możesz swobodnie je zastąpić meblami z płyty stylizowanej na drewno.

W kwestii blatów istnieją przede wszystkim dwie szkoły. Jedni stawiają na drewniany total look, natomiast drudzy przełamują odcienie brązu kamiennym blatem. Oba warianty doskonale oddają charakter rustykalnej kuchni.

O czym należy pamiętać?

To pomieszczenie, po którym doskonale widoczny jest styl życia mieszkańców. Początkowo możesz mieć wrażenie lekkiego chaosu, jednak z czasem okazuje się, że wszystko zostało zaplanowane. W większych kuchniach znakomicie sprawdzają się wyspy oraz stoły. To właśnie jeden z tych elementów może stać się centralnym punktem pomieszczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. W kuchni w stylu rustykalnym nie wystarczy jedno centralne źródło światła. Jest ono nieodzowne, jednak to lampy boczne budują odpowiedni nastrój. Świetnym wyborem są oprawy wykonane z drewna albo ciemnego metalu. Do tego możesz postawić na bursztynowe albo kolorowe klosze, które dodadzą wnętrzu intrygującego charakteru. Rustykalna kuchnia jest idealnym wyborem dla osób lubiących gotować. Pojemniczki z przyprawami, chochle i patelnie – to wszystko jest nie tylko funkcjonalne, ale dodatkowo pełni rolę niebanalnej ozdoby. Dopełnieniem wnętrza mogą się stać donice ze świeżymi ziołami albo łańcuchy suszonych warzyw. To właśnie te drobne detale sprawiają, że kuchnia zyskuje sielską atmosferę. Rustykalne mieszkania posiadają w sobie bardzo wiele uroku. Tak naprawdę nie są one trudne w aranżacji. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętał o wymienionych wyżej szczegółach, a Twoje mieszkanie przemieni się w przytulną oazę.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.