UE

Blog

Nie wiesz jak zaplanować rozkład szafek w kuchni? Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania!

18 05/ 2023

...

Dobór odpowiednich szafek kuchennych oraz cała aranżacja kuchni często jest powodem stresu. W głowie pojawia się mnóstwo pytań, na które trudno jest znaleźć odpowiedź. Czy szafki kuchenne górne i dolne sprawdzą się w małej przestrzeni? Na jakie ustawienie mebli kuchennych na wymiar się zdecydować? Jak podzielić pomieszczenie na poszczególne strefy? W rozwikłaniu wszelkich trudności pomoże znajomość ergonomii kuchni. Jest to zbiór reguł, który pozwala na urządzenie funkcjonalnego wnętrza. W dzisiejszym artykule znajdziesz porady, które pomogą Ci stworzyć kuchnię, która będzie praktyczna, a jednocześnie dostosowana do Twoich potrzeb.

Meble kuchenne na wymiar – najważniejsze zasady rozmieszczenia mebli

Sprzęty oraz szafki kuchenne rozmieszczane są najczęściej na zasadzie trójkąta roboczego. Teoria ta powstała w latach 20. XX wieku i od tego czasu cieszy się znacznym powodzeniem. Na czym polega? Wyznaczone są trzy najważniejsze sprzęty kuchenne, a więc zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Każdy z nich znajduje się na wierzchołku trójkąta równobocznego. Takie ustawienie sprzętów ma gwarantować funkcjonalność pomieszczenia. Odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami będzie się różnić w zależności od wielkości kuchni, jednak zaleca się, aby nie wynosiła ona mniej niż 120 cm i więcej niż 270 cm. Bez wątpienia to zasada trójkąta roboczego jest najważniejszą regułą przy aranżowaniu kuchni. Na szczęście dzięki meblom do kuchni na wymiar jest ona prosta do spełnienia. O jakich wymiarach warto jeszcze pamiętać? Jeżeli samodzielnie przyrządzasz posiłki, wówczas optymalna długość korytarza roboczego wynosi 106 cm, w przypadku dwóch osób wartość ta wynosi 122 cm. Minimalna szerokość korytarza roboczego to z kolei 92 cm. Standardowa wysokość szafek kuchennych dolnych wynosi ok. 90 cm. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość przystosowana do osób o średnim wzroście, a ponadto inne są optymalne wysokości blatu przeznaczonego do przygotowywania jedzenia a samej kuchenki czy zlewu. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem okazują się szafki kuchenne dolne na wymiar. Tego typu meble możesz dostosować zarówno do swojego wzrostu, jak i do indywidualnych preferencji. Prostą metodą na ustalenie idealnej wysokości blatu jest odmierzenie odległości od linii łokcia osoby stojącej do blatu. Odległość ta powinna wynosić od 10 cm do 15 cm. Szafki kuchenne na wymiar sprawiają, że kuchnia staje się jeszcze funkcjonalniejsza.

Szafki kuchenne dolne i górne – jak dopasować je do kształtu zabudowy?

Rozkład mebli kuchennych na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/15-szafki-kuchenne-dolne-na-wymiar) dotyczy nie tylko wymiarów szafek kuchennych górnych i dolnych, ale również sposobu ich ustawienia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje zabudowy. Ich znajomość pomoże Ci podjąć w pełni świadomą decyzję.

  • Kuchnia w kształcie litery I – szafki oraz sprzęty kuchenne są ustawione w jednej linii, w związku z czym nie ma tu możliwości wdrożenia zasady trójkąta roboczego. Kuchnia w kształcie litery I jest najczęściej spotykana w mieszkaniach z aneksem kuchennym. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się przy niewielkiej przestrzeni.
  • Kuchnia w kształcie litery H – meble do kuchni na wymiar usytuowane są w dwóch równoległych rzędach. Ponadto na środku kuchni może dodatkowo znajdować się wyspa kuchenna. To idealne rozwiązanie dla sporej rodziny albo dla miłośników gotowania, którzy lubią spędzać sporo czasu w kuchni.
  • Kuchnia w kształcie litery L – dwa rzędy szafek kuchennych dolnych na wymiar są ustawione prostopadle względem siebie. To rozwiązanie, które jest wykorzystywane zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni. Szczególną uwagę warto zwrócić na szafkę narożną. Częstym wyborem jest szafka cargo, która pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.
  • Kuchnia w kształcie litery G – meble kuchenne znajdują się wzdłuż trzech ścian. Ponadto z jednym z rzędów połączony jest dodatkowy element np. stół, barek albo szafka. To układ, który przewiduje dużo miejsca do przechowywania. Jeżeli połączysz to z szafkami kuchennymi górnymi na wymiar, otrzymasz zestaw godny prawdziwego szefa kuchni.
  • Kuchnia w kształcie litery U – meble kuchenne są ustawione przy trzech ścianach. Podobnie jak w przypadku kuchni o kształcie L i G, warto pamiętać o dobrym wykorzystaniu narożników. Aby zabudowa U nie zatraciła wrażenia lekkości, często tylko na jednej ze ścian mocuje się szafki górne, natomiast pozostałe ściany posiadają jedynie dolną zabudowę.

Na jakie strefy dzieli się kuchnia?

Szafki do kuchni na wymiar okazują się pomocne także przy dzieleniu pomieszczenia na strefy. Projektanci uważają, że funkcjonalna kuchnia posiada pięć stref, z których każda jest przystosowana do pełnienia konkretnej funkcji. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych stref kuchennych.

  1. Strefa zapasów – nie będzie wielkim zaskoczeniem fakt, że nazwy stref są ściśle związane z ich funkcjami. Strefa zapasów składa się więc głównie z lodówki oraz szafek kuchennych na wymiar, przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych. Zaleca się, aby strefa ta znajdowała się w pobliżu drzwi, tak by można rozładować zakupy od razu po wejściu do kuchni.
  2. Strefa przygotowywania posiłków – czyli przede wszystkim blaty kuchenne. Do strefy przygotowywania posiłków może także zostać zaadaptowana wyspa kuchenna albo przynajmniej jej część. W tej strefie warto umieścić m.in. stojak z nożami, deski do krojenia oraz przyprawy.
  3. Strefa gotowania – a więc część kuchni przeznaczona na kuchenkę i piekarnik, a czasem również mikrofalówkę. W kuchniach z wyspą to właśnie ta ostatnia może stać się centrum strefy gotowania.
  4. Strefa przechowywania – tak naprawdę obejmuje najwięcej szafek do kuchni na wymiar, zarówno tych dolnych, jak i górnych. Strefa przechowywania jest przeznaczona m.in. na naczynia, garnki, sztućce, a także małe AGD.
  5. Strefa zmywania – składa się przede wszystkim ze zlewozmywaka. Opcjonalnie może obejmować także zmywarkę oraz szafki kuchenne dolne usytuowane pod zlewem. To świetne miejsce do umieszczenia pojemników na odpady albo środków czystości.

Dzięki znajomości podstawowych trików aranżacyjnych proces urządzania kuchni staje się znacznie prostszy i przyjemniejszy. Nagle każdy element posiada przypisane sobie miejsce, a utrzymanie porządku jest tylko formalnością.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.