UE

Blog

Nietuzinkowe połączenia, które przypadną Ci do gustu – styl nowoczesny i vintage

14 11/ 2022

...

Zanim przedstawimy garść pomysłów na nowoczesny salon w stylu vintage, warto krótko omówić najważniejsze elementy estetyki retro. Mianem stylu vintage określamy zespół cech nawiązujących do minionej epoki. Jest to swego rodzaju celebracja przeszłości, a zarazem nostalgia połączona z modernizmem. W Polsce nowoczesny salon w stylu retro inspirowany jest przede wszystkim latami 50. i 60. XX wieku. Należy jednak podkreślić, że nowoczesny salon w stylu vintage nie będzie stanowił dokładnego odzwierciedlenia dawnej mody. Obecnie stawia się przede wszystkim na połączenie dodatków albo mebli w starym stylu wraz z nowoczesnymi sprzętami i udogodnieniami. Dzięki temu pomieszczenie jest funkcjonalne, a jednocześnie urzeka swoim niebanalnym wyglądem.

Nowoczesny salon w stylu vintage – o czym warto pamiętać?

Istnieją dwa podstawowe pomysły na nowoczesny salon w stylu vintage. Pierwszy wariant przewiduje meble w starym stylu do nowoczesnego wnętrza. W drugim przypadku to mieszkanie posiada klimat retro, natomiast wprowadzane do niego akcesoria i sprzęty reprezentują modernistyczny styl. W obu wersjach świetnie sprawdzą się wzory i kolory charakterystyczne dla estetyki vintage. Ponownie pojawiają się dwie główne szkoły urządzania nowoczesnego salonu z jadalnią. Z jednej strony styl vintage to subtelne brązy i beże, z drugiej jednak strony nowoczesny salon z kuchnią może zaskakiwać połączeniami wyrazistych barw np. czerwieni, żółci i zieleni. Wśród wzorów na pierwszym planie znajdują się geometryczne motywy np. romby. Kolejną istotną kwestią jest oświetlenie. Nowoczesny salon w stylu vintage powinien być wyposażony w przynajmniej dwa źródła światła, w tym lampkę boczną o ciepłej barwie światła. Dzięki temu w prosty sposób uzyskasz upragniony klimat. Nowoczesny salon z jadalnią jest idealnym miejscem na tzw. przedmioty z duszą. Posiadasz zabytkowy zegar, a może jesteś mistrzem w szperaniu na pchlich targach? Teraz wyjątkowe akcesoria znajdą doskonałą dla siebie przestrzeń. Wśród popularnych retro dodatków można wymienić np. lustra, zegary oraz plakaty. W nowoczesnym salonie z kuchnią (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymia) przydadzą się również mięsiste zasłony oraz dekoracyjne poduszki.

Regały na wymiar oraz inne uniwersalne meble do salonu

Do pełnego obrazu nowoczesnego salonu w stylu retro brakuje jeszcze omówienia mebli. Czy lepszym wyborem okażą się nowe meble w starym stylu czy wiekowe egzemplarze? Dobrą wiadomością jest to, że ponownie dobrze sprawdzą się obie wersje, a do tego możesz swobodnie łączyć oba typy mebli. Nowoczesne regały na wymiar mogą stać tuż obok zabytkowej komody w starym stylu. Mieszanie ciężkich i bogato zdobionych form wraz z minimalizmem nowoczesnych konstrukcji tworzy niezwykle interesujący efekt, a do tego pomaga zachować równowagę. Regały w starym stylu często są specjalnie postarzane, dzięki czemu nabierają ducha retro. Ponadto decydując się na regały na wymiar, możesz w pełni dostosować je do swoich potrzeb. Nowoczesny salon z kuchnią jest także idealną przestrzenią na kredens albo komodę w starym stylu. Jeszcze odważniejszym rozwiązaniem jest zakup pełnej meblościanki. W kwestii mebli wypoczynkowych liczą się przede wszystkim wyraziste wzory i barwy. Często wykorzystywanym materiałem jest welur. Nowe meble w starym stylu posiadają m.in. charakterystyczne toczone nóżki.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.