UE

Blog

Niezawodne sposoby na oświetlenie w łazience!

26 05/ 2022

...

Nawet w niewielkiej łazience powinny znajdować się przynajmniej dwa autonomiczne źródła światła, a więc oświetlenie górne oraz oświetlenie funkcyjne. Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. lampy wiszące oraz oprawy wpuszczane, natomiast w drugiej grupie znajdują się np. lampy punktowe i boczne. Ponadto wyróżnia się także oświetlenie dekoracyjne, które nie jest obligatoryjne, jednak w znacznym stopniu zwiększa walory estetyczne pomieszczenia.

Podczas tworzenia inspiracji oświetleniowych do łazienki powinno się przemyśleć także barwę światła. Ciepła barwa stanowi idealne zastępstwo dla naturalnego światła słonecznego. Ciepły odcień sprzyja przyjaznej atmosferze, dlatego wykorzystywany jest zwłaszcza w lampach głównych oraz dekoracyjnych. Jeżeli jednak zależy Ci na świetle, przy którym można wykonać makijaż oraz precyzyjne zabiegi pielęgnacyjne, najlepszym wyborem będzie chłodne światło. Wybierane jest ono zwłaszcza do lamp punktowych.

Znając tych kilka zasad, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie oświetlenie do łazienki. Inspiracje oraz garść pomysłów znajdziesz też w naszym dzisiejszym artykule.

Inspiracje – oświetlenie do łazienki

Wszelkie profesjonalne pomysły na oświetlenie łazienki uwzględniają również wartość stopnia IP. Pod skrótem kryje się angielskie pojęcie – International Protection Rating. Każdy model lampy posiada dwucyfrową wartość, która określa wytrzymałość projektu. Pierwsza cyfra informuje o odporności konstrukcji na działanie ciał stałych m.in. pyłu i kurzu, natomiast druga świadczy o stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Zwłaszcza druga wartość odgrywa istotną rolę w przypadku lamp łazienkowych. Idealne oświetlenie powinno wykazywać znaczną trwałość na działanie wody oraz podwyższonej wilgotności powietrza. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zawęzić modele znajdujące się wśród Twoich inspiracji.

Oświetlenie do łazienki to przede wszystkim ledy i halogeny. Każdy z wariantów posiada swoje zalety. Oświetlenie ledowe może służyć nieprzerwanie nawet kilkadziesiąt lat. To energooszczędne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno w roli oświetlenia głównego, jak i dekoracyjnego. Halogeny są dobrym wyborem dla osób, które szukają mocnego światła o stałej barwie. To znakomity wybór zwłaszcza na centralne źródło światła. Szacuje się, że w przypadku ledów na każdy m2 powinno przypadać ok. 200 lumenów. Wartość zwiększa się, gdy pomieszczenie nie posiada okna.

Pomysły na oświetlenie łazienki obejmują też lampy boczne, które najczęściej wieszane są w okolicach lustra. W zależności od stylu pomieszczenia bywają to zarówno kinkiety, jak i listwy oraz oprawy wpuszczane. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku prostych zasadach. Lampy powinny zostać zamontowane powyżej linii wzroku człowieka. Przeciętnie jest to wysokość ok. 170 cm, jednak może ona ulec zmianie zależnie od wzrostu konkretnej osoby. Polecane jest zwłaszcza umieszczenie dwóch symetrycznych źródeł światła po bokach lustra albo jednej większej lampy nad lustrem.

Szafki łazienkowe, wanna i prysznic – jak zapewnić im odpowiednie oświetlenie?

Szafki łazienkowe, lustro, a także wanna albo prysznic również wymagają odpowiedniego oświetlenia. Szafki pod umywalkę podwieszane (https://www.fabrykamebli.pl/51-szafki-pod-umywalke-podwieszane) rzadko posiadają osobne źródło światła, ale jego instalacja jest możliwa. W takim przypadku szafki pod umywalkę są przeważnie oświetlane przy pomocy opraw wpuszczanych albo reflektorków. Jednak znacznie częściej meble łazienkowe, a więc wszelkie regały, półki czy szafki pod umywalkę są doskonale widoczne za sprawą centralnego oświetlenia.

Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy zależy Ci nie tyle na samej funkcjonalności, co na odpowiednim efekcie. Wówczas fakturę frontów szafki łazienkowej albo wyjątkową urodę armatury możesz podkreślić przy pomocy klimatycznego oświetlenia bocznego. Ten sam rodzaj lamp jest też dobrym pomysłem na oświetlenie wanny. Kiedy chcesz się odprężyć i odpocząć po całym dniu, mocne oświetlenie sufitowe łatwo zepsuje odpowiedni nastrój.

W niektórych nowoczesnych łazienkach istnieje możliwość instalacji specjalnych taśm ledowych, które rozświetlają boki wanny. Tworzy to niezwykle atrakcyjny efekt. Podobny manewr sprawdza się także w przypadku kabiny prysznicowej. Ponadto zastosować tu możesz zarówno oprawy wpuszczane w suficie, jak i punkty świetlne w podłodze. Oczywiście wybrane modele muszą być przystosowane do kontaktu z wodą.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.