UE

Blog

O czym musisz pamiętać urządzając nowoczesny salon?

05 04/ 2022

...

Nowoczesny salon jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych aranżacji. Swoją popularność zawdzięcza m.in. funkcjonalności oraz uniwersalności. To wnętrza, w których dobrze odnajdują się zarówno najmłodsi, jak i najstarsi członkowie rodziny. Pierwsze pomysły na nowoczesny salon pojawiły się już w XX wieku.

Ludzie czuli przesyt dekoracyjnością, tak charakterystyczną dla poprzedniego stulecia. Architekci pragnęli, by mieszkańcy przestali czuć się w domu niczym w muzeum. Właśnie dlatego odrzucono większość ornamentów i zdobień na rzecz prostych form. W salonie nowoczesnym dominuje jasna kolorystyka. Ściany najczęściej przybierają odcienie bieli, beżu oraz szarości. Ewentualne mocniejsze akcenty są wprowadzane w postaci mebli albo dodatków. Dobrze widziane są również wszelkie geometryczne formy. Jedną z najważniejszych cech, jaką powinien posiadać nowoczesny salon, jest przestronność. Na szczęście wrażenie takie można uzyskać nawet w niewielkich pomieszczeniach. Na ściany wybieramy jasne farby. Ponadto optycznie powiększysz pokój dzięki szklanym elementom. Lustra, wazony czy stolik kawowy będą nie tylko ozdabiać salon, ale przy tym będą odbijać światło. Ważne, aby kolor sufitu był choć o ton jaśniejszy od barwy ścian. Dzięki temu pomieszczenie zdaje się wyższe.

Pomysły na nowoczesny salon często obejmują połączenie kilku pomieszczeń. Przeważnie jest to jadalnia albo kuchnia. To kolejny prosty sposób na stworzenie otwartej i wypełnionej światłem przestrzeni.

Nowoczesny salon z jadalnią – jak go sprawnie urządzić?

Nowoczesny salon z jadalnią spotykany jest w wielu mieszkaniach. Zaletą tego typu aranżacji jest m.in. fakt, że sprawdza się ona zarówno w okazałych, jak i w niewielkich wnętrzach. Samo założenie połączenia dwóch pomieszczeń skierowane jest na to, aby wnętrze sprawiało wrażenie przestronnego. Niezwykle ważne jest zachowanie spójności stylistycznej jadalni i salonu. Aranżacje nowoczesne najczęściej skoncentrowane są na jak najlepszym wykorzystaniu jasnych kolorów. Jeżeli zdecydujesz się na biały stół i krzesła, elementy bieli powinny pojawić się również w części wypoczynkowej. Nie musi to być koniecznie kanapa, ale dobrym rozwiązaniem jest np. zakup białych poduszek. Wrażenie przestronności pomaga zachować także spójna podłoga i ściany.

Na nieco więcej szaleństwa można sobie pozwolić w przypadku dużego metrażu. Wówczas obie strefy przedzielane są przy pomocy ażurowych ścianek albo regałów na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar). Dodatkowe półki są świetnym miejscem na kolekcję książek, ale również na ulubione roślinki czy dekoracyjne bibeloty. Spójność kolorystyczna obu stref może też dotyczyć intensywnych barw. Marzysz o żółtej kanapie? W takim razie nie zapomnij, aby w jadalni znalazła się żółta zastawa albo obraz. Już tak drobne elementy zdołają połączyć przestrzeń. Innym pomysłem na symboliczne rozdzielenie nowoczesnego salonu z jadalnią jest zastosowanie kilku źródeł światła. Lampy wiszące albo żyrandol doskonale rozświetlą stół, z kolei lampa podłogowa albo kinkiety wprowadzą przyjemny nastrój do części wypoczynkowej.

Najlepsze pomysły na nowoczesny salon

Sporo osób decyduje się również na nowoczesny salon z kuchnią. To aranżacja, która okazuje się prawdziwym zbawieniem zwłaszcza w małych mieszkaniach. Zburzenie ściany pomiędzy salonem i kuchnią powiększa przestrzeń i sprawia, że wnętrze staje się wypełnione światłem i bardziej przestronne. W większych mieszkaniach nowoczesny salon z kuchnią może być połączony również z jadalnią. Ponownie istotną rolę odgrywa tu podzielenie wnętrza na strefy. Najczęściej wykorzystywany jest barek albo wyspa kuchenna. Zabudowa tego typu zasłania przestrzeń blatów roboczych, a przy tym stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania, spożywania posiłków czy pracy.

W salonie nowoczesnym z kuchnią stawia się przede wszystkim na szafki o neutralnej kolorystyce. Dzięki temu część kuchenna nie dominuje nad strefą wypoczynkową. Jeżeli chcesz, aby przestrzeń zdawała się optycznie większa, koniecznie postaw na podłogę o podobnych odcieniach. Nawet jeżeli w salonie znajdują się panele, a w kuchni płytki, wciąż mogą one posiadać zbliżoną do siebie tonację. Sprawdzonym sposobem na subtelne zaznaczenie poszczególnych stref jest wykorzystanie kilku źródeł światła. W kuchni świetnie spisze się plafon albo oprawy wpuszczane, natomiast lepszym wyborem do salonu jest stylowa lampka stołowa albo dekoracyjny żyrandol.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.