UE

Blog

O czym pamiętać przy aranżacji kuchni? 5 pytań, na które warto odpowiedzieć przed urządzeniem kuchni

30 03/ 2023

...

Wielu z nas rozpoczyna nowy rok z garścią postanowień, a wśród nich często znajdują się zmiany aranżacyjne. Zanim jednak rozpoczniesz metamorfozę kuchni, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą Ci podjąć w pełni przemyślaną decyzję.

  1. Kuchnia otwarta czy zamknięta? – Oba warianty posiadają szereg zalet i wad, które warto poznać przed ostatecznym podjęciem decyzji. Przy niewielkim metrażu polecane jest otwarcie kuchni na salon albo jadalnię. Dzięki temu wnętrze zyskuje na przestronności, a niewielka kuchnia nie wywołuje klaustrofobicznego wrażenia. Dodatkowo można przedzielić przestrzeń barkiem albo stołem, zyskując w ten sposób miejsce do spożywania posiłków. Minusem tego typu rozwiązania jest przenikanie zapachów gotowania do salonu. Ponadto bałagan w kuchni czy niepozmywane naczynia od razu są widoczne, dlatego przy otwartej kuchni bardzo ważną rolę odgrywa systematycznie sprzątanie. Kuchnia zamknięta daje więcej prywatności. Nawet jeżeli jeden z domowników przyjmuje gości w salonie, druga osoba może spokojnie zajmować się gotowaniem. Zamknięta kuchnia nie jest dobrym wyborem w przypadku małych i wąskich pomieszczeń.
  2. Jaki kształt zabudowy kuchennej wybrać? – Potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, a może wystarczy Ci kilka szafek i jeden blat roboczy? Kształt zabudowy kuchennej może być przystosowany nie tylko do konkretnego pomieszczenia, ale i do potrzeb domowników. Dzięki temu kuchnia na równi zachwyca swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. Wśród najpopularniejszych kształtów zabudowy wymienia się zabudowę w kształcie liter L, U oraz I.
  3.  Szafki matowe czy z połyskiem? – Kolejnym istotnym elementem jest sposób wykończenia szafek kuchennych (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar). Szafki z połyskiem odbijają światło, dzięki czemu powiększają optycznie pomieszczenie. Ponadto uważa się, że ten typ frontów sprzyja pracy. Matowe szafki do kuchni niejako pochłaniają światło, przez co polecane są zwłaszcza do przestronnych wnętrz. Matowe fronty sprawiają, że kuchnia zyskuje na przytulności.
  4. Jak przestrzegać zasady trójkąta roboczego? – Zasada trójkąta roboczego dotyczy położenia najważniejszych sprzętów kuchennych, a więc lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Optymalne odległości pozwalają na sprawne korzystanie z wszystkich urządzeń. Szacuje się, że lodówkę i zlewozmywak powinno dzielić od 120 cm do 210 cm, natomiast lodówkę i kuchenkę od 120 cm do 270 cm. Polecana odległość pomiędzy kuchenką i zlewozmywakiem wynosi od 120 cm do 210 cm.
  5. Jaki styl kuchni wybrać? – Bez wątpienia wybrany styl ma bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd kuchni. Przed ostateczną decyzją warto zadać sobie pytanie, czy lubisz częste zmiany? W przypadku twierdzącej odpowiedzi najlepiej postawić na neutralną bazę, którą można odmienić za sprawą dodatków. W ten sposób nawet jeżeli znudzi Ci się wystrój kuchni, jego odświeżenie nie będzie wiązało się wysokimi kosztami i koniecznością zmiany mebli. Jeżeli zaś od lat jesteś wierny jednemu stylowi, nawet ekstrawagancki wystrój posłuży Ci przez lata.

Poznanie odpowiedzi na powyższe pytania sprawi, że zmiany aranżacyjne kuchni będą przemyślane, a cały proces przyniesie jeszcze więcej satysfakcji.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.