UE

Blog

Okap kuchenny – jaki wybrać?

06 05/ 2024

...

W dzisiejszym artykule przedstawiamy zalety, jakie posiada okap kuchenny. Jaki rodzaj urządzenia wybrać, aby spełnił Twoje wszystkie oczekiwania? Zapraszamy do lektury!

Okap kuchenny – rodzaje

Przed zakupem okapu kuchennego warto poznać jego najważniejsze rodzaje. Poszczególne typy urządzeń różnią się pomiędzy sobą m.in. montażem, parametrami oraz wyglądem.

Teleskopowy – to model szafkowy wysuwany, który znajduje się w dolnej części specjalnej szafki. Okap teleskopowy zajmuje mało miejsca, a położona nad nim szafka może wciąż służyć do przechowywania. Sprawia to, że okap teleskopowy jest częstym wyborem do niewielkich mieszkań. Urządzenie, w zależności od rodzaju podłączenia, może pracować w trybie okapu albo pochłaniacza.

Sufitowy – jest montowany w suficie przy pomocy specjalnego stelażu. Okap sufitowy zajmuje niewiele miejsca, a przy tym może być prawie niewidoczny. Często jest wzbogacony o lampki, dzięki czemu pełni rolę dodatkowego źródła światła.

Wyspowy – montowany w suficie, najczęściej posiada formę długiej tuby. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów jest mocno widoczny, przez co służy także jako nowoczesna dekoracja. Świetnie się sprawdza nad wyspą kuchenną w przestronnej kuchni. Najczęściej wyposażony w dodatkowe źródło światła.

Do zabudowy – montowany w szafce nad płytą grzewczą, w związku z czym pozostaje prawie niezauważalny. W zależności od rodzaju podłączenia może działać jako klasyczny okap albo pochłaniacz.

Przyścienny – zbudowany z podstawy oraz rury odprowadzającej zapachy. Może działać jako wyciąg z podłączeniem do komina, ale i pochłaniacz kuchenny. Bywa także nazywany okapem kominowym. Posiada wiele form i rodzajów m.in. okap przyścienny skośny czy okap przyścienny okrągły. Ze względu na swoją różnorodność cieszy się dużą popularnością.

Okap kuchenny a pochłaniacz kuchenny – czym się różnią?

Jednym z najważniejszych pytań przed zakupem okapu kuchennego jest to, czym różni się okap od pochłaniacza kuchennego. Urządzenia posiadają inny sposób działania i rodzaj instalacji. Okap jest podłączony do wentylacji przy pomocy rury, która może wychodzić bezpośrednio na zewnątrz budynku albo do komina. Urządzenie działa w trybie otwartym w przeciwieństwie do pochłaniacza, który pracuje w trybie zamkniętym. Pochłaniacz kuchenny posiada wbudowane filtry węglowe, przez które przechodzi zasysane powietrze, które po oczyszczeniu trafia z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacz wymaga regularnej wymiany filtrów. Montaż okapu w bloku wymaga specjalnej zgody, która nie zawsze jest możliwa do uzyskania. W rezultacie w tym przypadku znacznie lepszą alternatywą okazuje się pochłaniacz. Klasyczny okap wybierany jest do domów jednorodzinnych, gdzie możliwy jest obieg otwarty.

Okap kuchenny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

To, jaki okap wybrać, podyktowane jest również parametrami urządzenia. Na co należy zwrócić uwagę? Ważną rolę odgrywa wydajność okapu kuchennego. Jak ją obliczyć? Wystarczy, że pomnożysz kubaturę pomieszczenia razy 6. Liczba 6 nie jest tu przypadkowa, bowiem jest to optymalny wyznacznik, który wskazuje, ile razy w ciągu godziny powinno zostać przefiltrowane powietrze w kuchni. Otrzymana wartość jest podawana w metrach sześciennych. Kolejnym istotnym parametrem jest poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Zaleca się, aby głośność okapu na pierwszym poziomie wynosiła do 50 dB, co odpowiada głośności zwykłej rozmowy. Bardziej hałaśliwy sprzęt może okazać się uciążliwy w użytkowaniu, zwłaszcza w przypadku aneksu kuchennego połączonego z salonem. Przy zakupie okapu kuchennego (https://www.fabrykamebli.pl/65-okapy) należy też sprawdzić rodzaje filtrów. Najczęściej urządzenie posiada wmontowane filtry metalowe, które zbierają tłuszcz oraz zanieczyszczenia. Tego rodzaju filtry nie są wymienne, jednak należy je regularnie czyścić. Jeżeli decydujesz się na okap z funkcją pochłaniacza, wówczas sprzęt będzie wyposażony w wymienne filtry węglowe, które eliminują przykre zapachy. Ponadto okap kuchenny może być dodatkowo wyposażony m.in. w oświetlenie dekoracyjne, zdalne sterowanie, czujnik zapachu czy minutnik. Mamy nadzieję, że garść informacji z dzisiejszego artykułu pomoże Ci w podjęciu decyzji, jaki okap wybrać.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.