UE

Blog

Otwarta przestrzeń w mieszkaniu, kiedy okaże się strzałem w dziesiątkę i jak ją urządzić?

04 05/ 2023

...

Czym właściwie różni się kuchnia z jadalnią od kuchni otwartej na salon? W aranżacyjnej nomenklaturze najczęściej wyróżnia się kuchnie zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Pierwszy typ to klasyczne wnętrze oddzielone drzwiami od reszty pomieszczeń. Kuchnia półotwarta jest częściowo oddzielona od jadalni albo salonu. Pomiędzy pomieszczeniami może znajdować się ścianka działowa, ale także wyspa, barek albo stół. Kuchnia otwarta na salon stanowi integralną całość z pokojem dziennym. Często kuchnie otwarte i półotwarte umieszczane są w tej samej kategorii. Wiąże się to m.in. z tym, że oba typy posiadają zbliżone wady i zalety. W dzisiejszym artykule skupiamy się właśnie na tego rodzaju przestrzeni i podpowiadamy, jak ją szybko i sprawnie urządzić.

Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Przed podjęciem decyzji o połączeniu kuchni z jadalnią albo salonem warto poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Dzięki temu upewnisz się, co do swojej decyzji albo ustrzeżesz się przed remontem, który może okazać się niepotrzebny. Połączenie pomieszczeń jest prostym sposobem na uzyskanie większej i bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Mała i ciasna kuchnia nie tylko nie sprzyja pracy, ale może także powodować wrażenie klaustrofobii. Dzięki zburzeniu ściany oddzielającej kuchnię od salonu zyskujesz jedno duże i jasne pomieszczenie. W blokach wciąż zdarzają się niewielkie kuchnie pozbawione okien. W takich przypadkach połączenie kuchni z salonem jest najlepszym sposobem na zyskanie dostępu do naturalnego światła. Podczas przygotowywania posiłków na blatach kuchennych czujesz się trochę samotnie? Otwarta kuchnia pozwala na ciągły kontakt z domownikami. Nie każdy uzna to za zaletę, jednak jeżeli cenisz towarzystwo podczas gotowania, otwarta kuchnia jest właśnie dla Ciebie. To element, który jest doceniany również przez rodziców. Dzięki temu nawet podczas przyrządzania posiłków można mieć oko na dzieci, które bawią się w salonie. Otwarta kuchnia jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które przeważnie wszystkie imprezy spędzają w kuchni. Teraz nawet podczas przygotowywania dań będziesz mieć kontakt z gośćmi. Aranżacja wnętrz jest Twoją pasją i chcesz wyeksponować piękne meble kuchenne? Dzięki otwartej przestrzeni teraz znacznie częściej będzie można podziwiać starodawny kredens czy designerskie szafki kuchenne. Jednak to, co dla jednej osoby jest zaletą, dla innej może okazać się wadą. By salon z kuchnią prezentował się harmonijnie, konieczne jest zachowanie spójności estetycznej. Jeżeli marzą Ci się industrialne szafki kuchenne i rustykalne meble na wymiar do salonu, może okazać się to kiepskim pomysłem. Obie części pomieszczenia powinny być urządzone w tym samym stylu. Otwarta kuchnia bezwzględnie eksponuje bałagan. Na blatach kuchennych znajdują się resztki jedzenia, a może w zlewie piętrzy się stos naczyń? Niestety przy otwartej przestrzeni tego typu niedopatrzenia są od razu widoczne. Podobnie dzieje się w przypadku aromatów. Zapach przyrządzanych dań bardzo szybko rozprzestrzeni się nie tylko po kuchni, ale również po salonie. Jeżeli zdecydujesz się na otwartą kuchnię, koniecznie wyposaż ją w porządny okap.

Blaty kuchenne oraz inne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy urządzaniu otwartej kuchni

Wiemy już, że w otwartej kuchni bardzo ważną rolę odgrywa spójność stylistyczna. Najprostszym sposobem na jej uzyskanie jest zakup mebli kuchennych na wymiar. W ten sposób możesz stworzyć przestrzeń swoich marzeń i dopasować każdy najdrobniejszy element. Odcień blatów kuchennych na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/30-blaty) może łączyć się z kolorem krzeseł, z kolei wykończenie szafek kuchennych na wymiar może pasować do charakteru zestawu wypoczynkowego. W otwartej kuchni niezwykle istotne jest zachowanie porządku, w czym pomogą Ci meble na wymiar. Zabudowa przystosowana do Twoich potrzeb pomieści zarówno sprzęty kuchenne, jak i produkty spożywcze. Przy projektowaniu kuchni warto zastanowić się także nad tym, czy któryś z mebli kuchennych będzie pełnił funkcję dekoracji. Może marzy Ci się regał, na którym znajdą się domowe przetwory? Otwarta przestrzeń świetnie sprawdza się także przy ekspozycji konkretnych elementów. Przy aranżacji kuchni istotny jest dobór szafek i blatów kuchennych na wymiar, ale również dodatków. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie koloru przewodniego, który pojawi się na akcesoriach w salonie i kuchni. Co powiesz na różowy toster i czajnik oraz poduszki albo siedziska do krzeseł w tym samym odcieniu? Już tak niewielkie akcenty nadają wnętrzu spójności. Jeżeli decydujesz się na drewniane meble kuchenne na wymiar, warto aby też w salonie znalazły się sprzęty wykonane z tego samego materiału. Ta sama zasada dotyczy także innych surowców.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.