UE

Blog

Piekarnik w zabudowie – czyli jak wykorzystać przestrzeń w kuchni

31 08/ 2021

...

Przyzwyczailiśmy się do tego, że miejsce piekarnika znajduje się pod płytą grzewczą. Jednak wcale nie musi tak być! Za sprawą mebli robionych na wymiar tylko od Ciebie zależy, czy Twój piekarnik będzie znajdował się wewnątrz słupka czy jednej z wiszących szafek. Montaż piekarnika do zabudowy nie jest trudny, a powodzenie całego procesu zależy przede wszystkim od odpowiedniego umiejscowienia przewodów. Dzisiaj zdradzamy, jakie są wady i zalety piekarnika w zabudowie oraz na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu.

Piekarnik w zabudowie – wady i zalety


Z każdym rokiem piekarnik w zabudowie cieszy się coraz większą popularnością. Czy jednak wiesz, jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Zaczynamy od przedstawienia plusów, wśród których wymienia się optyczne powiększenie przestrzeni. Jednolita zabudowa sprawia, że całe wnętrze wygląda spójnie, a w konsekwencji tego zdaje się znacznie większe. Jest to więc doskonały wybór do niewielkich kuchni. Jeżeli chcesz dodatkowo sprawić, by kuchnia wyglądała na przestronną, wybierz szafki z połyskiem. Tego rodzaju powierzchnie odbijają światło i optycznie powiększają kuchnię nawet o parę metrów. Ponadto szafka do zabudowy piekarnika stwarza więcej możliwości aranżacyjnych niż szafka wolnostojąca. Piekarnik w zabudowie najczęściej zamawiany jest razem z meblami na wymiar, dlatego tylko od Ciebie zależy umiejscowienie sprzętu. Może on znajdować się np. na niestandardowej wysokości, a wszystko po to, aby zwiększyć komfort użytkowania. To też idealne rozwiązanie w mało ustawnych i niewielkich kuchniach. W pomieszczeniu znajduje się wnęka albo piekarnik wolnostojący nie mieści się w wąskim wnętrzu? Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie szafka na piekarnik. Dzięki niej będziesz mógł stworzyć swoją wymarzoną kuchnię. Piekarnik w zabudowie jest też świetnym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie lubią żmudnego sprzątania. Szafka do zabudowy piekarnika przeważnie stoi w ciągu z innymi szafkami kuchennymi. Sprawia to, że nie powstają zakamarki, które przysparzają wielu problemów przy czyszczeniu. Cały proces jest szybki i nie powoduje najmniejszych trudności. Warto jednak wspomnieć, że przy wyborze piekarnika dobrze jest zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje umożliwiające łatwe czyszczenie. Wśród nich prym wiedzie pyroliza. Polega ona na podgrzaniu piekarnika do temperatury 500 stopni Celsjusza. Po takim procesie zabrudzenia ulegają spopieleniu i wystarczy usunąć je przy pomocy szmatki. Ze względu na wysoką temperaturę pyroliza jest przeprowadzana jedynie w przystosowanych do tego piekarnikach, które m.in. posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Na rynku dostępne są również sprzęty przystosowane do czyszczenia parowego oraz wkładów katalitycznych. Czy wobec tych wszystkich zalet szafka pod zabudowę piekarnika ma także jakieś wady? Wśród minusów wymienia się fakt, że nie każdy piekarnik nadaje się do zabudowy. Ponadto zabudowany piekarnik sprawia więcej problemów przy naprawie, ponieważ musi on zostać wyciągnięty z szafki i przeważnie nie obejdzie się przy tym bez wezwania fachowca.

Szafka do zabudowy piekarnika – jaką wybrać?


Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy zacząć od wyboru szafki czy piekarnika. Podobnie, jak w wielu tego typu przypadkach, nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi. Można zacząć od zabudowy, ale częściej to piekarnik jest pierwszym zakupem. Dzięki takiej kolejności możesz mieć pewność, że Twój wymarzony sprzęt będzie pasował do kuchni. Szafkę na wymiar zawsze można dopasować do piekarnia, a odwrotne działanie jest już nieco trudniejsze. Bardzo ważne jest to, aby szafka na piekarnik (https://www.fabrykamebli.pl/17-slupki-kuchenne-na-wymiar) została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Obecnie piekarnik nie nagrzewa się już tak bardzo, jak egzemplarze sprzed kilkunastu lat, jednak trzeba mieć na uwadze, że szafka będzie miała kontakt z parą wodną. Właśnie dlatego materiał powinien wykazywać się odpornością na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Montaż piekarnika do zabudowy przeprowadzany jest najczęściej na jeden z dwóch sposobów. Sprzęt znajduje swoje miejsce w dolnej szafce albo w specjalnym słupku. Często pojawiają się również pytania odnośnie wymiarów szafki. W polskich domach przeważnie znajdują się piekarniki o wymiarach 60x60x60 cm, szafka powinna więc być nieco większa, aby sprzęt nie był umieszczany na styk. Warto pamiętać też o tym, że dodatkowej przestrzeni wymagają m.in. przewody. Jeżeli posiadasz piekarnik o niestandardowych wymiarach, najlepiej sprawdzi się szafka robiona na wymiar. Szafka pod zabudowę piekarnika przeważnie wyposażona jest w dodatkową szufladę. Nie jest to element konieczny, ale z pewnością bardzo przydatny. Szuflada pod piekarnikiem wypełnia wolną przestrzeń, a przede wszystkim zapewnia miejsce do przechowywania. Możesz schować tam np. formy do pieczenia czy garnki. To rozwiązanie, które pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.