UE

Blog

Porządek w pokoju dziecka jako klucz do skupienia

27 09/ 2021

...

Każdy rodzic doskonale wie, że nauka sprzątania nie jest łatwą sprawą. Dzieci często się buntują i nie chcą wykonywać poleceń. Jednak bywa, że klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim urządzeniu pokoju. Pomogą w tym m.in. półki na książki dla dzieci, szafki szkolne na podręczniki czy drewniane regały na zabawki. Za sprawą tego typu mebli każdy przedmiot ma przypisane sobie miejsce. Dziecku znacznie łatwiej jest dbać o porządek, kiedy podręczniki, książki i zabawki nie są ze sobą wymieszane.

Regał na książki dla dzieci – jak zapewnić odpowiednie warunki do nauki?


Wiele dzieci ma problemy z koncentracją. Często jest to wynikiem nadmiaru bodźców. Właśnie dlatego tak ważną sprawą jest zapewnienie dziecku odpowiedniej przestrzeni do nauki. Pomocne okażą się w tym np. nowoczesne półki na książki albo regał na książki drewniany. Dzięki tego typu meblom znacznie łatwiejsze staje się uporządkowanie pokoju. Ponadto dziecko uczy się zachowania ładu i porządku oraz tego, że każdy przedmiot ma swoje miejsce. W zależności od wieku dziecka regał na książki może stać się miejscem na podręczniki albo ulubione bajki malucha. Ponadto regał na książki dla dzieci świetnie sprawdza się również w jeszcze jednej całkiem nietypowej roli. Może on pełnić funkcję mobilnej ścianki działowej. Przy pomocy regału na książki dla dzieci możesz podzielić pokój na kilka stref. Dzięki temu maluchowi będzie znacznie łatwiej zachować porządek, a w konsekwencji tego również utrzymać koncentrację. Regał na książki drewniany może oddzielać np. część przeznaczoną do nauki od kącika do zabawy. Obawiasz się, że takie rozwiązanie pomniejszy optycznie przestrzeń? Mebel wcale nie musi sięgać sufitu. Niski regał do przechowywania zabawek wciąż będzie przepuszczał światło. Podział wnętrza przy pomocy regału świetnie sprawdza się także w przypadku, gdy w pokoju mieszka rodzeństwo. W ten sposób każde dziecko zyskuje odrobinę prywatności. Kiedy jeden maluch się bawi, drugi z powodzeniem może zająć się odrabianiem lekcji.

Regał na zabawki – strefa relaksu


Dzieci bardzo potrzebują w życiu stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście największy wpływ na to mają rodzice, jednak ważną rolę odgrywa również przestrzeń, w której mieszka dziecko. Bałagan i chaos sprawiają, że maluchowi trudno jest odnaleźć się w rzeczywistości. Dzieci uczą się m.in. poprzez rutynę np. jedzenie posiłków i kładzenie się spać o podobnych porach. Znacznie łatwiej będzie im także funkcjonować, kiedy będą wiedziały, że pokój podzielony jest na poszczególne strefy. W osiągnięciu tego celu przydatne okazują się meble np. szafki szkolne na podręczniki, półka na książki dla dzieci czy regał na podręczniki (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar). W ten sposób maluch będzie wiedział, że każdy przedmiot ma przypisane sobie miejsce, dzięki czemu utrzymanie porządku stanie się znacznie łatwiejsze. Warto oddzielić przedmioty związane z nauką z akcesoriami służącymi do zabawy. Sprawi to, że dziecko spokojnie będzie mogło skoncentrować się na jednej czynności. Niski regał na zabawki jest świetnym wyborem zwłaszcza dla małych dzieci. Niewielka wysokość mebla sprawia, że dziecko jest w stanie samodzielnie sięgać po swoje ulubione przedmioty. Ponadto maluch bez trudu odłoży swoje pluszaki czy klocki na niski regał na zabawki. Niezwykle istotne jest to, aby regał na zabawki był przystosowany do potrzeb dziecka. Na szczęście można to osiągnąć za sprawą mebli na wymiar. Przy ich zamówieniu to Ty decydujesz o rozstawieniu półek i szafek regału do przechowywania zabawek. Przykładowo, jeżeli Twój urwis uwielbia gry planszowe, półki mogą być idealnie przystosowane do ich przechowywania. Drewniany regał na zabawki jest też dobrą inwestycją w przyszłość. Kiedy dziecko wyrośnie z zabawy, mebel z powodzeniem może zmienić funkcję i stać się np. regałem na książki.

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.