UE

Blog

Sposoby na niebieską kuchnię

16 08/ 2021

...

Gdy pojawia się temat mebli kuchennych, przeważnie na myśl przychodzą przede wszystkim szafki w klasycznej kolorystyce. Biel, szarość, a rzadziej także brąz i czerń – to właśnie te barwy królują w polskich kuchniach. Jednak dzisiaj postanowiliśmy przedstawić kilka pomysłów na niebieską kuchnię. Choć to rzadko wykorzystywany kolor, to posiada on w sobie niezwykły potencjał. Ta chłodna barwa uspokaja i pomaga się zrelaksować. Występuje w tak wielu rozmaitych odcieniach, że z powodzeniem można dobrać idealny wariant zarówno do niewielkiej, jak i dużej przestrzeni. Niebieski kolor może być intensywny i wpadać w granat, ale występuje też pod postacią subtelnego błękitu. Możliwości jest bardzo wiele. Dobrym wyborem jest zarówno niebieski total look, jak i akcenty w kolorze nieba. Styl Hampton, a może nowoczesny albo prowansalski? Zapraszamy na przegląd aranżacyjnych inspiracji.

Niebieska kuchnia w stylu nowoczesnym

Niebieskie szafki kuchenne doskonale pasują do stylu nowoczesnego. Co ciekawe, świetnie sprawdza się tu sporo różnorodnych odcieni. Możemy zacząć od najciemniejszego z nich, czyli granatu. To barwa, która może nawet wpadać w czerń. Granat posiada niezwykłą głębię. Świetnie prezentują się zwłaszcza granatowe szafki kuchenne z lakierowanym wykończeniem. Tak ciemne kolory pomniejszają optycznie przestrzeń, dlatego odrobina blasku jest potrzebna do zrównoważenia tego efektu. Granat doskonale komponuje się z czernią i bielą. Dobrym wyborem do tego typu kuchni są również marmurowe dodatki np. blat albo glazura. Dzięki temu wnętrze wygląda niczym tajemnicza podwodna kraina. W nowoczesnej kuchni pięknie prezentują się również kobaltowe szafki. To intensywny odcień, któremu elegancji dodaje biel. Jeżeli nie chcesz, by niebieski kolor zdominował przestrzeń, idealnym rozwiązaniem jest montaż jednego rzędu kobaltowych, a drugiego białych szafek. Dzięki temu kuchnia nie utraci wrażenia lekkości. Dla nowoczesnego wystroju charakterystyczne są również szarości. Dobrą wiadomością jest to, że doskonale łączą się z wieloma odcieniami niebieskiego. Przykładowo stalowy kolor perfekcyjnie komponuje się z modrym odcieniem, a popielaty świetnie wygląda z turkusem albo granatem. Elegancję takiego połączenia dodatkowo podbiją granitowe blaty albo podłoga wykonana z tego materiału.

Styl Hampton – niebieskie meble kuchenne

Hampton bywa też nazywany stylem marynistycznym. Nie mogło go więc zabraknąć w naszym zestawieniu wnętrz pasujących do niebieskich szafek kuchennych. Styl Hampton wywodzi się z Long Island, czyli nadmorskiej okolicy, która słynie ze stylowych domów wypoczynkowych. To połączenie elegancji z zamiłowaniem do świata natury. Widoczne jest to także w wystroju. Kuchnia w stylu Hampton jest szykowna, ale nie brak jej przy tym przytulności. Dominuje kolorystyka związana z plażą. Pojawia się więc beż, biel oraz szarość, a wśród odcieni niebieskiego króluje błękit. Właśnie taki kolor mogą przybrać stylowe szafki kuchenne. Aby wnętrze zachowało styl Hampton, błękit najlepiej jest połączyć z bielą oraz odcieniami drewna. Świetnie będzie prezentowała się np. bukowa podłoga albo górny rząd białych szafek. Ponadto nadmorski klimat można uzyskać za sprawą płytek. Możesz zdecydować się zarówno na glazurę, terakotę, jak i na oba elementy. Dobrze sprawdzi się też szarość, jednak w połączeniu z błękitem warto przełamać ją odrobiną bieli.

Czy niebieskie szafki kuchenne pasują do prowansalskiej kuchni?

Styl prowansalski kojarzy się z subtelnością oraz umiłowaniem świata natury. Właśnie dlatego idealnym wyborem do prowansalskiej kuchni są błękitne szafki. Pastelowe odcienie są znakomitą bazą, wokół której możesz zaaranżować dostępną przestrzeń. W kuchni w stylu prowansalskim wykorzystywane są naturalne materiały, które często przybierają bieloną formę. Tak dzieje się m.in. w przypadku drewna oraz cegły. Oba materiały idealnie komponują się z błękitnym odcieniem. Dobrym wyborem są także szafki kuchenne w kolorze jasnego np. sosnowego drewna. Prowansalska kuchnia ma w sobie bardzo wiele romantyzmu. Każdy interpretuje go nieco inaczej, dlatego drewno i cegła wcale nie zawężają Twojego wyboru. Kuchenne ściany bywają też ozdobione przy pomocy tapet. Należy jednak pamiętać, że nie każda tapeta podoła temu zadaniu. Powinna ona być specjalnie przystosowana do oddziaływania wysokich temperatur i zwiększonej wilgotności. Tapety do kuchni prowansalskiej często są dodatkowo ozdobione delikatnymi motywami roślinnymi. Kolor kwiatowego wzoru może być nawet tożsamy z odcieniem prowansalskich szafek kuchennych. Bywa, że podobna zależność zachodzi pomiędzy kolorem szafek a barwą glazury kuchennej. Jeżeli przytoczone propozycje są dla Ciebie za jasne, zawsze możesz przełamać je ciemniejszymi akcentami. Świetnie sprawdzi się granitowy blat albo stalowe akcesoria. Charakter pomieszczenia zmieni nawet wykorzystanie fugi o czarnym albo szarym odcieniu.

Niebieskie dodatki do kuchni

Wiemy już, że niebieskie szafki kuchenne sprawdzają się przy rozmaitych wystrojach. Pasują zarówno do romantycznego stylu prowansalskiego, jak i do wyrazistego modernizmu. Jeżeli jednak nie chcesz decydować się na zakup niebieskich szafek, istnieje jeszcze kilka innych sposobów na wprowadzenie barwy morza do kuchni. Najłatwiejszym z nich jest zakup niebieskich akcesoriów. Są one powszechnie dostępne, dzięki czemu możesz swobodnie wybierać pomiędzy różnymi odcieniami. Znajdziesz zarówno sztućce z błękitnymi uchwytami, jak i chabrowy obrus albo lazurową porcelanę. Wystarczy już kilka niebieskich akcentów, by kuchnia nabrała całkiem nowego charakteru. Kolejnym, nieco droższym rozwiązaniem, jest zakup sprzętu AGD. Choć kolor nieba jest znacznie mniej powszechny niż np. czerwień albo róż, to jednak coraz częściej w ofertach sklepów ze sprzętem elektronicznym pojawiają się również niebieskie urządzenia. Błękitny toster, a może atramentowa lodówka? Z pewnością zdołasz wybrać dla siebie coś odpowiedniego. Ostatnim sposobem na wprowadzenie do kuchni niebieskiego koloru jest przemalowanie ścian. W tym przypadku zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są jasne odcienie oraz tony wpadające w szarości. Niebieska kuchnia sprawdza się przy wielu aranżacjach. Bywa zarówno subtelna, jak i wyrazista. Może to czas, żeby kolor nieba wypełnił także Twoją kuchnię?

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.