UE

Blog

Wnętrze w stylu wabi-sabi

07 03/ 2022

...

Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo wpaść w pułapkę ciągłej pogoni za doskonałością. W świecie mediów dominuje wizerunek młodego i pięknego człowieka, który błyskawicznie osiąga sukces, a do tego idealnie układa mu się we wszystkich innych dziedzinach życia. Jest to swoista iluzja, która prowadzi do obniżenia poczucia wartości oraz do kompleksów.

Ponadto człowiek namawiany jest do bezmyślnego konsumpcjonizmu, który nie sprzyja ani dobru planety, ani objętości portfela. W opozycji do tego wszystkiego powstała japońska filozofia wabi-sabi. Na czym polega i czy zgodnie z jej zasadami można urządzić mieszkanie? Przekonajmy się razem!

Czym jest wabi-sabi?

Wabi-sabi jest życiową filozofią, która coraz śmielej wkracza również do innych dziedzin życia. Obecnie mówi się o stylu aranżacji wabi-sabi. Nim jednak przejdziemy do jego omówienia, warto dowiedzieć się, jakie są wyznaczniki samego światopoglądu. Pojęcie wabi-sabi składa się z dwóch członów. Pierwszy lata temu był tożsamy z porzuceniem wygód życia na rzecz stania się pustelnikiem. Jednak z upływem lat wabi zyskało także drugie znacznie. W języku japońskim określa się tym słowem wewnętrzne piękno. Sabi nazywamy akceptację procesu przemijania oraz ludzkiej niedoskonałości. Połączenie obu słów tworzy pojęcie, które ma wskazywać na wyzbycie się perfekcjonizmu i konsumpcjonizmu na rzecz docenienia natury i nieuniknionych zmian.

Obecnie świat mediów społecznościowych kreuje nieosiągalny wizerunek, któremu nie sposób jest sprostać. Filozofia wabi-sabi stawia nacisk na akceptację swoich niedoskonałości. Ma to być niezwykle uwalniające uczucie, którego konsekwencją jest samoakceptacja. Kolejną ważną zasadą jest porzucenie bezmyślnego konsumpcjonizmu. Zdecydowanie bardziej ceniony jest minimalizm niż nadmierne gromadzenie produktów. W wabi-sabi niezwykle ważną rolę odgrywa natura. To właśnie w niej człowiek znajduje prawdziwy spokój i ukojenie. Istotnym elementem japońskiej filozofii jest również akceptacja tego, że nic nie trwa wiecznie i tego, że przemijanie jest naturalnym procesem. Gdy człowiek to zrozumie, łatwiej jest mu doceniać wyjątkowość codzienności.

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi?

Wnętrze w stylu wabi-sabi (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) napełnia człowieka harmonią i spokojem. Jak uzyskać taki efekt? Kluczem do sukcesu jest m.in. wykorzystanie odpowiedniej palety barw. Dominują stonowane kolory ziemi. Wykorzystywane są więc różne odcienie brązu, bieli i szarości. Całość mogą dopełniać też mocniejsze akcenty np. zieleń albo błękit. W mieszkaniach w stylu wabi-sabi nie może zabraknąć naturalnych materiałów. Podstawę stanowią drewniane meble. Kącik urządzony w stylu wabi-sabi to np. regał na książki z naturalnego drewna, rattanowy fotel i lniane poduszki. To rodzaj aranżacji, który naturalnie wycisza człowieka, a do tego sprzyja odpoczynkowi.

Jako podłogi świetnie sprawdzają się panele lub parkiet. W kwestii dodatków stawiamy na tzw. przedmioty z duszą. Wabi-sabi jest minimalistycznym stylem, dlatego zamiast kilku banalnych bibelotów znacznie lepiej jest zdecydować się na ręcznie wykonaną serwetę albo wazon wypełniony polnymi kwiatami. Wnętrze powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Nadmiar przedmiotów nie tylko zaburza przestrzeń, ale także utrudnia proces skupienia. W przypadku mebli wabi-sabi ważniejsza jest ich użyteczność niż wymyślny wygląd, m.in. dlatego unika się zdobień oraz ornamentów. Doceniane są za to formy, które nawiązują do świata natury.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.