UE

Blog

Zadbaj o swój komfort podczas pracy zdalnej

28 02/ 2022

...

W ostatnich latach w znacznym stopniu zwiększyła się popularność pracy zdalnej. To, co dla jednych było początkowo koniecznością, z czasem stało się świadomym wyborem. Niektórzy wciąż wolą pracować wśród ludzi, ale zdarzają się też osoby, dla których home office stanowi najwygodniejszą formę pracy. Jednak warto tu wspomnieć o czającym się niebezpieczeństwie.

W zakładach pracy muszą być przestrzegane zasady BHP, w konsekwencji czego stanowisko każdego pracownika jest przystosowane do jego potrzeb. Dotyczy to zarówno zamówienia biurka na wymiar, odpowiedniego fotela czy podnóżka. Duże znaczenie ma także dobranie oświetlenia oraz właściwego monitora. Pracując w domu, często zapominamy o dostosowaniu przestrzeni do swoich potrzeb. W rezultacie nie wiemy, jak prawidłowo siedzieć przy komputerze, a od tego niewiele brakuje do nabawienie się wady postawy. Praca zdalna wymaga dobrej organizacji biurka oraz wszystkich pozostałych elementów. Właśnie dlatego dzisiaj postanowiliśmy przypomnieć, jak siedzieć przy komputerze i jak zadbać o swój komfort podczas pracy zdalnej.

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze? – Praktyczne porady

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze? Niezbędny jest do tego odpowiednio skalibrowany fotel. O tym, jakie cechy powinien spełniać, przeczytamy w przepisach BHP. Fotel musi być wyposażony w podstawę składającą się z min. pięciu ruchomych nóżek. Konieczna jest także funkcja regulacji wysokości siedziska i oparcia. Dzięki temu fotel może zostać przystosowany do potrzeb zarówno niskich, jak i wysokich osób. Należy też zwrócić uwagę na to czy fotel pozwala na wygodne ułożenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto oparcie powinno odchylać się do tyłu na przynajmniej 30°. Pozwala to na obranie pozycji sprzyjającej odpoczynkowi. Konieczne są również podłokietniki. Rzadko pamięta się o podnóżku, który także pojawia się w przepisach BHP. Pracownik powinien móc postawić całe stopy na podłodze i zgiąć nogi w kolanach pod kątem 90°. Jeżeli nie jest to możliwe, niezbędny staje się zakup podnóżka. Powoli wprowadzane są na rynek fotele, które automatycznie dostosowują się do ciała konkretnej osoby. Jednak tego typu modele wciąż należą do rzadkości. Biurko na wymiar powinno być także przystosowane do sprzętu, na jakim pracujemy. Inny model będzie pasował do laptopa, a inny do komputera stacjonarnego. Na szczęście dzięki biurkom na zamówienie nie stanowi to problemu.

Gdy o sprzęcie mowa, warto wspomnieć o prawidłowym ustawieniu ekranu. Kąt obserwacji powinien wynosić od 20° do 50°, natomiast sama odległość ekranu od oczu waha się pomiędzy 40-75 cm. Jednak, aby najlepsze biurko na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/55-meble-biurowe) spełniało swoją funkcję, musi być ono odpowiednio oświetlone. Oczywiście najlepiej sprawdza się naturalne źródło światła, ale trzeba się zaopatrzyć także w lampkę. Może być ona postawiona np. obok monitora, w ten sposób strumień światła nie będzie odbijał się od ekranu i raził Cię w oczy. Za optymalną temperaturę oświetlenia uznaje się ok. 500 luxów.

Biurka na wymiar – co powinniśmy o nich wiedzieć?

W pracy zdalnej ważnych jest wiele elementów, a jednym z nich jest odpowiednia organizacja biurka. Zanim jednak przejdziemy do uporządkowania przestrzeni, trzeba się zabrać za samo wybranie właściwego mebla. Jak powinno prezentować się biurko na wymiar? Konfigurator okazuje się niezwykle przydatnym narzędziem, które pomaga w zaprojektowaniu wymarzonego biurka na zamówienie. W firmach meble najczęściej posiadają jeden z trzech standardowych rozmiarów: 80x120 cm, 80x140 cm albo 80x160 cm. Powierzchnia blatu jest zależna m.in. od dziedziny, jaką zajmuje się firma. Kiedy aranżujesz stanowisko pracy w domu, powinieneś pomyśleć o tym czy zamówione biurko na wymiar pomieści wszystkie niezbędne przedmioty.

Każdy z nas posiada inny system pracy, w związku z czym nasze potrzeby są też inne. Niektórzy preferują minimalistyczny blat, na którym znajduje się wyłącznie monitor, z kolei dla innych niezbędne okazują się też liczne akcesoria. Jak siedzieć przy komputerze? Linia Twojego wzroku powinna padać wprost na ekran, a już na pewno nie może znajdować się u jego górnej krawędzi. Istotne jest także ułożenie rąk. Przy pracy na klawiaturze linia ramion i przedramion powinna tworzyć kąt prosty. Zachowanie tych zasad pozwoli Ci na komfortową pracę. Nie ma wątpliwości, że przy home office bardzo ważną rolę odgrywa biurko na wymiar. Konfigurator mebli pozwoli Ci sprawnie ustalić nie tylko wymiary mebla, ale i jego wygląd. Dzięki temu biurko będzie mogło stać się integralną częścią wystroju Twojego mieszkania.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.