UE

Blog

Dlaczego meble trzeszczą

18 12/ 2020

...

Dlaczego meble trzeszczą? – najczęstsze przyczyny


Skrzypiące łóżko może skutecznie pogorszyć jakość snu i nadszarpnąć nerwy. Trudno skupić się na wypoczynku, kiedy każdy ruch kończy się nieznośnym trzeszczeniem. Zanim przystąpisz do rozwiązania problemu, niezbędne jest znalezienie przyczyny takiego stanu i odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego meble skrzypią? Przeważnie jest to wynikiem działania jednego z trzech elementów – stelaża, materaca albo ramy. Przy zakupie łóżka trudno konkretnie stwierdzić, czy dany model będzie sprawiał problemy, jednak często dzieje się to w przypadku mebli z drewnianym stelażem. Zaletą drewnianych mebli jest ich niezwykła trwałość oraz piękny wygląd, jednak należy pamiętać o tym, że naturalny materiał może się zmieniać m.in. pod wpływem temperatury albo stopnia wilgotności. Drewniane elementy mogą zarówno delikatnie się kurczyć, jak i pęcznieć. Każde takie wahanie powoduje, że zmieniają się odległości np. między rozmaitymi mocowaniami czy śrubami, co może skutkować tym, że meble skrzypią. Przy metalowym stelażu albo ramie przyczyną trzeszczenia może być np. brak naoliwienia. Czasem to także sam materac okazuje się źródłem niechcianych dźwięków. Skrzypiące drewniane łóżko w znacznym stopniu zmniejsza komfort snu. W dalszej części tekstu dowiesz się, jakie są metody radzenia sobie z trzeszczącymi meblami. 

Skrzypiące drewniane łóżko – jak sobie z nim poradzić?Najczęściej meble trzeszczą za sprawą źle dokręconych elementów w stelażu albo ramie. Nie musi być to wcale Twoja wina. Zwłaszcza w drewnianych meblach ruchome części po jakimś czasie mogą ulec obluzowaniu, w wyniku czego pojawia się skrzypienie. Najprostszym rozwiązaniem jest dokręcenie śrub. Aby nie dopuścić do ponownego trzeszczenia, najlepiej stworzyć podkładki, które pomogą unieruchomić śruby. Znakomicie nadają się do tego m.in. plastikowe albo gumowe podkładki. Możesz także samemu wykonać taki element np. wycinając go z kawałka filcu. Dlaczego jeszcze meble trzeszczą? Przyczyną mogą być nienaoliwione sprężyny albo elementy łączne. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, tutaj również rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy natłuścić skrzypiące elementy np. specjalnym sprayem (dobrze nadaje się do tego m.in. WD-40) albo gliceryną czy nawet olejem roślinnym. Jedyną złą wiadomością jest to, że jeżeli źródłem skrzypienia są metalowe elementy, a trzeszczenie nie ustało mimo naoliwienia, może być to oznaka, że już pora kupić nowy materac. Meble skrzypią także przez stykające się elementy ramy. Rozwiązaniem jest ich sklejenie, jednak należy pamiętać, że to rozwiązanie, które stosuje się jedynie w przypadku wyeliminowania innych możliwych przyczyn. Wspominaliśmy o tym, że drewniane meble skrzypią przez specyfikę samego materiału. Co należy zrobić? Wystarczy wetrzeć w drewnianą konstrukcję wosk pszczeli. W ten sposób zminimalizujesz tarcie pomiędzy poszczególnymi częściami, a w rezultacie znikną niechciane dźwięki. Ostatnim sposobem, na skrzypiące drewniane łóżko, jest izolacja materaca od ramy. Meble trzeszczą na styku materaca z ramą, dlatego trzeba pomiędzy te dwa elementy wsadzić izolator. W tym przypadku masz spore pole do popisu. Świetnie sprawdzi się filc, ale równie dobrym wyborem będzie nieużywana pościel albo skrawki materiału.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.