UE

Blog

Dlaczego pies gryzie meble

10 12/ 2020

...

Dlaczego pies gryzie meble? – możliwe przyczyny


Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, dlaczego pies gryzie meble. Istnieje kilka najpopularniejszych przyczyn. Często czym innym kierują się dorosłe zwierzaki, a z innego powodu szczeniak gryzie meble. Wystarczy, że przypomnisz sobie etap wypadania Twoich zębów mlecznych albo ząbkowanie u kogoś z rodziny. Dzieci bywają wtedy podrażnione, a dolegliwości bólowe powodują u nich zły humor. Podobny proces zachodzi u szczeniaków, które na początku życia posiadają 28 zębów mlecznych, natomiast dorosłe psy mają komplet 42 zębów stałych. Szczeniak gryzie meble, dlatego, że wyrastanie nowych zębów powoduje uporczywe swędzenie dziąseł. Psiak nie zastanawia się wówczas, czy gryzie akurat meble czy kapcie, najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby żucia i pozbycie się dyskomfortu. Pies obgryza meble także z samotności. Ta przyczyna dotyczy również dorosłych zwierząt. Psiak może tęsknić za właścicielem albo zwyczajnie się nudzić, a najlepszym sposobem na rozładowanie trudnych emocji jest gryzienie tego, co znajdzie się w zasięgu wzroku. Niestety często wybór pada na meble. Pies gryzie meble także przez stres. Przeprowadzka, nowy członek rodziny, a nawet nerwowy nastrój opiekuna mogą spowodować, że na pupila przenoszą się negatywne emocje. Jeżeli nie dostaje on innej sposobności do rozładowania stresu, wówczas przystępuje do żucia, jako do czynności, która wykazuje działanie uspokajające. Niektóre psy odczuwają silniejszą potrzebę żucia niż ich bracia i siostry. Nie musi to być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, ale cechą osobniczą psa. Natury nie da się oszukać, dlatego zamiast walczyć z instynktem, lepiej jest go odpowiednio pokierować.

Czym posmarować meble, żeby pies nie gryzł? – skuteczne środki


Wiemy już, dlaczego pies gryzie meble, pozostaje jeszcze kwestia rozwiązania tego problemu. W większości przypadków najskuteczniejszą metodą jest zapewnienie podopiecznemu zabawek, które nadają się do żucia i gryzienia. W ten sposób, nawet jeżeli pies zostaje sam w domu, ma ciekawe zajęcie, na którym może się skupić. Bardzo dobrze sprawdzają się zabawki z ukrytymi we wnętrzu smakołykami. Dzięki nim pies rozwija swoją kreatywność, a w dodatku dostaje za to nagrodę. Wiele zwierząt wprost przepada za przekąskami z suszonego mięsa, które doskonale nadają się do żucia. Mając do wyboru gryzienie kanapy i smakołyku, większość czworonogów zdecyduje się na drugą opcję. Bardzo ważne jest, aby pies otrzymał odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego i psychicznego. Pierwszy punkt powinny załatwić długie spacery, natomiast za spełnienie drugiego odpowiedzialne są zabawy. Kreatywność czworonogów dobrze trenują zabawki interaktywne oraz zabawki z ukrytym jedzeniem. Kiedy pies obgryza meble, a inne metody nie przyniosły rezultatów, konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalistyczne środki. Preparaty są dostępne w większości sklepów zoologicznych. Czym posmarować meble, żeby pies nie gryzł? Najlepiej postawić na produkty o naturalnym składzie. W ten sposób możesz mieć pewność, że środek jest bezpieczny dla czworonoga oraz reszty domowników. Zależnie od zaleceń producenta preparat stosuje się przeważnie co parę godzin. Po kilku dniach powinieneś zauważyć pierwsze efekty.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.