UE

Blog

Duet japońsko-skandynawski w aranżacji wnętrz. Sprawdź, czym cechuje się styl japandi

05 07/ 2022

...

Już sama nazwa stylu japandi zdradza wiele o jego charakterze. Określenie powstało w wyniku połączenia słów Japan oraz Scandinavia, a więc dwóch obszarów, które stanowią główną inspirację dla stylu japandi. Wzorcem jest przede wszystkim estetyka, w której dominuje minimalizm oraz umiłowanie prostych i nieskomplikowanych form.

Zarówno w stylu skandynawskim, jak i w stylu japońskim, ważną rolę odgrywa wykorzystanie drewna oraz innych naturalnych materiałów. Różnicą jest to, że w pierwszym przypadku stawia się na jasne drewno, natomiast w stylu japońskim przeważają ciemne odcienie. Obie estetyki uważane są za minimalistyczne, ale to w stylu skandynawskim częściej są wykorzystywane dodatki. Przy cechach wspólnych trzeba wymienić np. występowanie neutralnej palety barw oraz ogólną harmonię, która panuje w tego typu wnętrzach. Styl japandi stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie przytulności hygge wraz z surowością wabi-sabi. Nowy nurt w aranżacji początkowo zyskał popularność w Australii, by w krótkim czasie rozprzestrzenić się po najrozmaitszych zakątkach świata. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in., jak uzyskać wyjątkową atmosferę wnętrz japandi oraz jak prezentują się meble w stylu japandi.

Regały na wymiar, jasna paleta barw i oszczędne dodatki, czyli elementy charakterystyczne stylu japandi

W stylu japandi każdy szczegół ma znaczenie, dlatego tak dobrze sprawdzają się meble na wymiar. Nim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych sprzętów, należy wspomnieć o kolorystyce wykorzystywanej w tego typu mieszkaniach. Zdecydowanie najczęściej używane są delikatne barwy ziemi m.in. beże, szarości oraz złamane biele. Jeżeli zależy Ci na mocniejszych akcentach, możesz zainspirować się stylem japońskim i wykorzystać zgaszone odcienie brązu, zieleni, a nawet czerni. Zdarzają się też aranżacje, w których wykorzystywana jest czerwień, jednak nie może ona zdominować całego wnętrza. Wszelkie dodatki oraz meble w stylu japandi są wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Ponieważ we wnętrzach panuje umiar, każdy przedmiot ma znaczenie. Jeżeli pozwala Ci na to budżet, koniecznie postaw na elementy wykonane z naturalnego drewna. To nie tylko idealny materiał do budowy mebli i regałów na wymiar, ale także do wyłożenia ścian i podłogi. Ponadto możesz bawić się różnymi odcieniami drewna i połączyć np. ciemne panele z jasnymi dodatkami.

Kolejnymi popularnymi materiałami są m.in. rattan, wiklina, len, wełna, kamień i ceramika. Styl japandi w znacznym stopniu ogranicza dodatki, stawiając na minimalizm. Jeżeli zdecydujesz się na wyeksponowanie akcesoriów, powinny być one doprawdy wyjątkowe. Dobrze sprawdzi się np. wiklinowy kwietnik, lniana narzuta na fotel czy własnoręcznie wykonana misa. Przedmioty nie muszą być perfekcyjne, ważniejsze jest to, aby miały one znaczenie. Ponieważ przy wystroju japandi bardzo ważną rolę odgrywa klimat, istotne jest zapewnienie przynajmniej kilku lamp, które zagwarantują zróżnicowane oświetlenie. Możesz tu postawić zarówno na lampiony oraz modele o papierowych kloszach, jak i na minimalistyczne lampy o drewnianej konstrukcji.

Białe regały do salonu oraz inne meble w stylu japandi

Meble w stylu skandynawskim oraz meble w stylu japońskim tworzone są przede wszystkim z naturalnych materiałów. Nie dziwi więc wcale, że styl japandi przejął tę samą zasadę. Marzą Ci się białe regały do salonu (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) albo fotel uszak, ale nie wiesz czy sprawdzą się one przy estetyce japandi? Dzięki poznaniu kilku podstawowych zasad, nie będziesz miał już więcej wątpliwości. Aranżacje japandi łączą w sobie meble w stylu skandynawskim wraz z meblami w stylu japońskim. Scalenie obu estetyk tworzy niezwykle ciekawy efekt końcowy. Do ciemnego niskiego stolika o azjatyckim charakterze będą pasowały np. białe regały typowe dla skandynawskich wnętrz. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jasny komplet składający się ze stołu i krzeseł, idealnym dopełnieniem stanie się regał na wymiar w czarnym albo brązowym kolorze.

Wiesz już, że w grę wchodzi zabawa odcieniami drewna, jednak nieco więcej powściągliwości należy zachować przy wyborze form mebli na wymiar. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z krzykliwej tapicerki, zdobionych frontów czy wymyślnych kształtów. Kluczem do sukcesu jest zakup mebli o nieskomplikowanej formie. Zamiast kredensu lepiej spiszą się regały białe, a wiklinowy fotel będzie trafniejszym wyborem niż skórzane krzesła.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.