UE

Blog

Eklektyczne wnętrze – co zrobić, żeby uniknąć chaosu?

22 04/ 2022

...

Lubisz metalowe elementy charakterystyczne dla nowoczesnego stylu? A może Twoje serce skradł zabytkowy sekretarzyk, którego historię znają całe pokolenia? Od teraz wcale nie musisz rezygnować z ulubionych elementów, nawet jeżeli pochodzą z całkiem innych epok. Rozwiązaniem jest styl eklektyczny. Łączy on w sobie cechy rozmaitych czasów, stylów oraz kierunków artystycznych.

Eklektyzm pojawia się w różnych dziedzinach sztuki. Zauważalny jest m.in. w literaturze, malarstwie, a także architekturze. Eklektyczne wnętrza pozwalają na bardzo dużą swobodę twórczą, jednak wbrew pozorom nie są one dziełem przypadku. Jeżeli spojrzysz na eklektyczny salon, sypialnię i kuchnię, łatwo dostrzeżesz, że w tym rzekomym chaosie panuje harmonia. Samo słowo eklektyzm wywodzi się od greckiego eklektikós, a więc wybierający. Nazwa doskonale odzwierciedla istotę tej estetyki. Wybierasz poszczególne elementy, które najbardziej Ci się podobają i odzwierciedlają Twój gust i charakter. Właśnie dlatego eklektyczne wnętrza są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jak sprawnie urządzić eklektyczny salon, tak aby nie utracić spójności wnętrza.

Salon w stylu eklektycznym – na co zwrócić uwagę?

Salon w stylu eklektycznym przewiduje sporą swobodę twórczą, jednak warto także poznać kilka podstawowych zasad, które nadają wnętrzu spójności. Istotną rolę odgrywa kolorystyka. Dobrą wiadomością jest to, że nie ma stałego zestawu barw, który najlepiej sprawdza się w stylu eklektycznym. Salon może być przepełniony zarówno beżami, jak i błękitem czy czerwienią. Warto jednak trzymać się zasady 2-3 kolorów głównych, które będą dominowały we wnętrzu. W ten sposób uda Ci się opanować pozorny chaos. W kwestii kolorów dodatkowych dominują dwie główne tendencje. Z jednej strony stawia się na barwy uzupełniające np. do pudrowych ścian wybiera się fuksjowe dodatki. Z drugiej strony polecane są odcienie kontrastujące np. czerwone poduszki będą znakomicie prezentowały się na tle butelkowej zieleni.

W kwestii materiałów panuje spora dowolność. Doceniane są zwłaszcza niebanalne połączenia, które spajają w sobie np. glamour ze stylem industrialnym. Ciemne szafy do salonu będą doskonale komponowały się ze złoconymi dodatkami i kryształowym oświetleniem. Nawet pozornie tradycyjny mebel daje niezwykle wiele opcji aranżacyjnych. Drewniane regały do salonu zupełnie inaczej będą prezentowały się na tle ceglanej ściany albo wzorzystej tapety.

Jeżeli lubisz częste zmiany wystroju, dobrym pomysłem jest zakup kilku podstawowych mebli, które świetnie sprawdzą się w każdym wydaniu. Przykładem takich mebli jest np. drewniana szafa do salonu (https://www.fabrykamebli.pl/20-szafy-i-regaly-na-wymiar), ale też szary lub beżowy zestaw wypoczynkowy. W kwestii dodatków również można sobie na wiele pozwolić. Pięknie prezentują się zarówno nowoczesne grafiki, jak i reprodukcje ponadczasowych dzieł mistrzów. To właśnie połączenie klasyki z modernizmem stanowi jeden z elementów, z których słynie styl eklektyczny. Salon w takiej odsłonie spaja w sobie niebanalny wygląd wraz z wysokim komfortem.

Polskie zioła w kuchni – czy pasują do eklektycznego wnętrza?

Roślinność jest czymś, co w sposób szczególny upodobał sobie styl eklektyczny. Salon z kuchnią stanowi idealne miejsce do ekspozycji Twoich ulubionych okazów. Dla niektórych będą to imponujące rośliny pnące, z kolei ktoś inny postawi na egzotyczne drzewka owocowe albo urokliwe kaktusy. My w tym sezonie mamy jeszcze jedną propozycję, jaką są polskie zioła. Kuchnia albo salon w stylu eklektycznym może z powodzeniem pełnić rolę domowego ogródka. Hodowanie ziół w mieszkaniu ma w sobie wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz stały dostęp do świeżych składników, które urozmaicają smak potraw. Ponadto zioła stanowią niebanalną ozdobę, która znakomicie pasuje do stylu eklektycznego.

Wreszcie uprawianie roślin przynosi ogromną satysfakcję. Samodzielnie wyhodowana pietruszka przerasta smakiem każdy sklepowy zamiennik. Jeżeli zdecydujesz się na stworzenie domowego ogródka, warto pamiętać o tym, że większość ziół potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia. W związku z tym przeważnie donice znajdują swoje miejsce na parapecie albo blacie kuchennym. Oczywiście równie dobrym wyborem może być regał do salonu, ale warunkiem jest jego ekspozycja na słońce. Zieleń roślin może nawet stać się jednym z kolorów przewodnich całego mieszkania. W połączeniu z oliwkowym dywanem albo tapetą w drzewa soczysty odcień ziół stanie się jeszcze widoczniejszy.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.