UE

Blog

Odnajdź swój spokój w mieszkaniu w stylu zen

19 04/ 2022

...

Nim skupimy się na najważniejszych elementach wnętrza w stylu zen, skoncentrujemy się chwilę na samym pojęciu. Jego zrozumienie może w znacznym stopniu ułatwić proces aranżacji mieszkania.

Zen stanowi szkołę buddyzmu mahajany, choć można też znaleźć definicje, które określają zen mianem filozofii, religii, a także ogólnego wzorca zachowań. Nie ma natomiast wątpliwości, że zen powstało w Chinach w czasach panowania dynastii Tang. Warto jednak pamiętać, że termin zen jest bardzo trudny do precyzyjnego zdefiniowania. Właśnie dlatego do wyjaśnienia tego słowa często wykorzystuje się przykłady opisujące zasady samej praktyki. Zen to m.in. skupienie się na byciu tu i teraz oraz odrzucenie myślenia o przeszłości i przyszłości. Dzięki temu człowiek ma lepiej doświadczać świata i w pełni korzystać z jego piękna. Przez zen rozumie się również samoświadomość, która z kolei prowadzi do poczucia zjednoczenia ze światem. Bardzo ważną rolę odgrywa medytacja (zazen). Jej założeniem jest poznanie istoty rzeczywistości i akceptacja jej pozytywnych, ale i negatywnych stron. Skutkiem refleksji nad światem ma być wprowadzenie zmian, które poprawią jakość życia zarówno osoby medytującej, jak i bliskich jej ludzi. W zen człowiek odrzuca elementy, które dostarczają nadmiaru bodźców, a ponadto odwracają uwagę od naprawdę istotnych zagadnień. Właśnie dlatego styl zen bywa nazywany jedną z odmian minimalizmu. Początkowo tego typu aranżacje cieszyły się popularnością zwłaszcza w Chinach oraz innych krajach azjatyckich m.in. Japonii i Korei. Obecnie mieszkanie w stylu zen coraz częściej jest spotykane także w różnych zakątkach Europy.

Minimalizm w małym mieszkaniu – sprawdzone sposoby na harmonijną przestrzeń

We wnętrzach w stylu zen zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest naturalna paleta barw. Kolory ziemi stanowią bezpieczną bazę, a ponadto sprzyjają wyciszeniu i odpoczynkowi. Świetnie sprawdzają się delikatne odcienie beżu, brązu oraz szarości. Zawsze dobrym wyborem jest również klasyczna biel. Jeżeli zależy Ci na bardziej wyrazistych barwach, nada się również pudrowy róż, oliwkowa zieleń albo zgaszony błękit. Minimalizm w małym mieszkaniu posiada wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia zachowanie porządku, a do tego wprowadza wrażenie ładu i harmonii. Choć w mieszkaniu w stylu minimalistycznym nie ma zbyt wielu dodatków, to nie oznacza to, że trzeba całkiem z nich rezygnować, jednak od ilości zdecydowanie bardziej liczy się jakość. Właśnie dlatego przeważnie kupowane są akcesoria wykonane z naturalnych materiałów. Idealnym wyborem jest drewniany kwietnik, który dodatkowo akcentuje urodę roślin. Styl zen w sposób szczególny ukochał świat natury, w związku z czym trudno o lepszy dodatek do mieszkania niż kwiat. Świetnie spiszą się też akcesoria wykonane np. z bawełny, lnu, rattanu czy wikliny. Bardzo ważną rolę odgrywa również stylowe oświetlenie, dzięki któremu minimalistyczne mieszkanie nabiera wyrazu. Z pewnością znakomicie spiszą się modele o drewnianej konstrukcji oraz bursztynowym kloszu. Często wykorzystywane są także świece i kadzidełka, które sprawiają, że wnętrze nabiera przytulności.

Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu zen?

Funkcjonalne meble są tym, bez czego nie może się obyć styl minimalistyczny. Mieszkanie wówczas nie musi być po brzegi wypełnione niepotrzebną zabudową. To właśnie prostota i harmonia są charakterystyczne dla stylu zen. Wnętrza dzięki temu wzbudzają w człowieku błogi spokój. Ponownie najlepszym wyborem są naturalne materiały oraz stonowana paleta barw. Mile widziane są wszelkie drewniane akcenty np. stół i krzesła, szafki kuchenne czy łóżko o drewnianej ramie. Również niskie stoliki uchodzą za typowy element stylu zen. We wnętrzach często wykorzystywane są także komody i regały. Łączą one w sobie prostotę wraz z użytecznością. Ponadto na blatach tego typu mebli możesz wyeksponować swoje ulubione dodatki. Znakomicie będzie prezentowała się np. świeca albo kwiat doniczkowy.

Minimalizm w małym mieszkaniu (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar) to również korzystanie z efektowności geometrycznych form. Już prostokątna rama do lustra jest w stanie nadać pomieszczeniu nieco wyrazistości. W mieszkaniu w stylu minimalistycznym dominują obicia mebli w jasnych odcieniach. Jeżeli zależy Ci na odrobinę mocniejszym kontraście, dobrze spisze się np. beżowa kanapa z drewnianymi nóżkami. Całość idealnie uzupełni rattanowy fotel. W ten sposób zyskasz ładny, a przy tym bardzo wygodny komplet. Minimalistyczne mieszkanie jest również doskonałą bazą, która pozwala na przyszłe eksperymenty.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.