UE

Blog

Fronty kuchenne – połysk czy matowe?

20 08/ 2020

...

Fronty kuchenne – połysk czy matowe?


Aranżacja wnętrz może być bardzo przyjemnym zajęciem, zwłaszcza gdy do urządzenia zostaje już tylko kuchnia. Matowe fronty czy z połyskiem? Meble o jasnym czy ciemnym zabarwieniu? Każdy kolejny wybór przybliża nas do otrzymania wymarzonego wnętrza. Swoje wady i zalety posiadają wszystkie meble kuchenne. Matowe fronty i fronty z połyskiem mają cały zestaw atutów, ale też kilka przywar. W naszym tekście postanowiliśmy podsumować zarówno plusy, jak i minusy obu wariantów, tak aby ostateczny wybór stał się jeszcze łatwiejszy.
Fronty kuchenne matowe – wady i zalety
Każdy, kto urządza swoje mieszkanie, doskonale wie, jak ważne są odpowiednie meble kuchenne. Matowe fronty w ostatnich latach znajdują się na szycie popularności. Swoją sławę zawdzięczają całemu zestawowi zalet. Matowe fronty kuchenne pasują do wnętrz o rozmaitym charakterze. W zależności od koloru i reszty dodatków z powodzeniem uda się je dopasować do rustykalnej, skandynawskiej, ale także do nowoczesnej czy klasycznej kuchni. W tym przypadku fronty kuchenne matowe wykazują pewną przewagę nad połyskującym wariantem, który kojarzony jest najbardziej ze stylem nowoczesnym. Mat jest doskonałym wyborem dla osób, które w gotowaniu szukają wyciszenia i spokoju, a nie bodźców, które dodatkowo powodowałyby pobudzenie. Matowe powierzchnie niejako uspokajają kuchnię i sprawiają, że panuje w niej ciepła i przyjazna atmosfera. Dzięki temu od teraz pomieszczeniem, w którym będzie szukało się odpoczynku, może być właśnie kuchnia. Matowe fronty nie nadają się jednak do wnętrz o małym metrażu. Mogą one spowodować, że kuchnia będzie sprawiała wrażenie znacznie mniejszej niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak przez tzw. pochłanianie światła. Fronty kuchenne matowe nie odbijają światła, tak jak fronty z połyskiem. W związku z tym mat sprawdza się zwłaszcza w dużych i otwartych kuchniach. Rozwiązaniem tego mankamentu jest sztuczne doświetlenie wnętrza. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza lampy o ciepłej barwie światła, które rozjaśnią nieco pomieszczenie. Wielu zwolenników posiadają także fronty kuchenne lakierowane matowe. Warstwa lakieru dodatkowo zabezpiecza meble przed uszkodzeniami, a przy tym nie wpływa na efekt matowego wykończenia. Pewne jest, że fronty kuchenne lakierowane matowe sprostają oczekiwaniom nawet wyjątkowo wymagających Klientów.

Fronty kuchenne połysk – wady i zalety


Jednym z najważniejszych pytań, jakie trzeba sobie postawić przy aranżowaniu kuchni, jest to, jakie wybrać fronty meblowe. Połysk posiada wiele zalet, ale ma też kilka wad, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dowiedzieć się paru rzeczy o tych meblach. Przede wszystkich fronty z połyskiem zachwycają niezwykle eleganckim wyglądem. Jest to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz, w których stawia się na minimalizm oraz czyste i proste formy. Szafki tego typu są dobrym wyborem zarówno do dużych, jak i do małych kuchni. Wszystko dzięki odbijającemu się we frontach światłu, które optycznie powiększa przestrzeń. Ten trik przydaje się zwłaszcza w niewielkich kuchniach, które za sprawą połyskujących frontów wydają się znacznie większe. Odbijające się światło tworzy wrażenie głębi. Jest to podobny efekt jak w przypadku lustra, w którym odbija się nie tylko światło, ale także wszystko wokół. Dzięki temu ma się wrażenie ruchu, a przestrzeń zdaje się dynamiczna, co z kolei wpływa na to, że człowiek czuje się pełny energii. Za wadę mebli z połyskiem uznaje się to, że są bardziej podatne na działanie wilgoci oraz na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do matowych frontów. W dużej mierze zależy to jednak od jakości użytych materiałów. Mitem jest za to stwierdzenie, że fronty kuchenne połysk (https://www.fabrykamebli.pl/fronty-szafek-cokoly-formatki-wience-led/128-front-standardowy.html) wymagają częstszego mycia niż fronty matowe. Na połyskujących materiałach łatwiej zauważalne są odciski palców, jednak oba rodzaje mebli wymagają równie częstej pielęgnacji. Zadanie to jest ułatwione, dzięki dostępnym preparatom czyszczącym, które są przeznaczone do konkretnego typu mebli.

Fronty kuchenne do małej i dużej kuchni

Przy aranżowaniu kuchni najważniejsze jest to, abyśmy dobrze czuli się w już wykończonym pomieszczeniu. Jednak jest kilka zasad, które pomogą uzyskać jak najlepszy efekt. Podczas wybierania mebli oraz wykończenia frontów dobrze jest kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale także tym, jak meble będą prezentować się w kuchni. To wnętrze, w którym spędzamy sporo czasu, dlatego warto, aby było zarówno praktyczne, jak i ładne. Na ostateczny efekt w znacznym stopniu wpływa to, jakie wybierzemy fronty meblowe. Połysk, podobnie jak szklane powierzchnie, jest wprost idealny do niewielkich pomieszczeń. Tego typu materiały pięknie odbijają światło, dzięki czemu wnętrze zyskuje optycznie nawet parę metrów. To idealne rozwiązanie zwłaszcza do niewielkich kuchni w blokach. Wrażenie przestronności podkreśli dodatkowo odpowiednio dobrane oświetlenie, które rozjaśni pomieszczenie i po zachodzie słońca będzie odbijało się we frontach szafek. Kiepskim wyborem do niewielkich i zamkniętych wnętrz są fronty kuchenne matowe. Sprawiają one, że pomieszczenie zdaje się optycznie mniejsze, a od tego blisko już do poczucia klaustrofobiczności. Na tego typu blaty można sobie za to pozwolić w dużych kuchniach, w których nie trzeba aż tak przejmować się metrażem. Panuje tutaj również większa dowolność kolorystyczna. W małych kuchniach zdecydowanie lepiej sprawdza się jasna paleta barw. Odcienie bieli i szarości nie przytłaczają pomieszczenia, za to optycznie je powiększają. Jeżeli bardzo zależy nam na matowych frontach, można pójść na pewien kompromis i połączyć ze sobą oba typy wykończenia. W ten sposób światło dalej będzie się miało gdzie odbijać, a część szafek będzie pokryta upragnionym matem. W dużych kuchniach można sobie pozwolić zarówno na matowe fronty kuchenne, jak i na fronty kuchenne połysk. Pełna dowolność panuje również przy wyborze koloru szafek.

 

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.