UE

Blog

Garderoba męska i kobieca – jak powinna wyglądać garderoba?

02 02/ 2024

...

Garderoba jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego, że coraz większą uwagę zwraca się na ergonomiczne urządzenie tego pomieszczenia. Odpowiednio dobrana szafa w garderobie, półki i szafki są w stanie w znacznym stopniu polepszyć komfort codziennego życia. Jak powinna wyglądać garderoba? Pierwszym etapem planowania jest wyznaczenie miejsca na garderobę. Szacuje się, że najmniejsza garderoba powinna posiadać przynajmniej 3,5 m2. Oczywiście większa przestrzeń jest jak najlepiej widziana. Może się jednak okazać, że mała garderoba będzie dla Ciebie w pełni wystarczająca. Przy planowaniu tego, jak powinna wyglądać garderoba, koniecznie uwzględnij, ile osób będzie z niej korzystało oraz jakiego typu rzeczy chcesz tam przechowywać. Szafki i półki w garderobie są świetnym miejscem do przechowywania zarówno codziennych, jak i sezonowych ubrań. Ponadto niektórzy decydują się także na składowanie w pomieszczeniu np. sprzętów sportowych albo licznych dodatków. W takich przypadkach warto rozważyć nieco większą garderobę. Najczęściej garderoba jest pozbawiona dostępu do naturalnego światła. W związku z tym konieczne jest zainstalowanie wentylacji oraz odpowiedniego oświetlenia. Dzięki temu pomieszczenie zachowa odpowiednią cyrkulację powietrza, a kolory ubrań będą wyglądały tak jak w rzeczywistości.

Męska garderoba – oświetlenie, półki i drzwi

Urządzenie męskiej garderoby i kobiecej garderoby powinno być przystosowane do potrzeb konkretnej osoby. Może się zdarzyć, że pomieszczenia będą bardzo odbiegać od siebie wyglądem, ale mogą też być identyczne. To, o czym trzeba pamiętać w każdym przypadku, to dobre oświetlenie. Jeżeli chcesz, aby kolory ubrań wyglądały jak w świetle słonecznym, najlepiej postawić na żarówki o naturalnej barwie światła. Ponadto w garderobie warto zamontować centralne oraz boczne oświetlenie. Pierwsze pozwoli na ogólny ogląd pomieszczenia, z kolei drugie umożliwi dokładniejsze oglądanie zawartości szafek czy półek. W garderobie męskiej przydadzą się drążki, na których można zawiesić wyprasowane koszule czy marynarki. Przy tego typu ubraniach wystarczy drążek o wysokości 100 cm. W przypadku spodni, płaszczy i garniturów wartość powinna być zwiększona do przynajmniej 150 cm. Wśród ważnych danych technicznych wymienia się także głębokość półek w garderobie. Ponownie wiele zależy od rodzaju przechowywanych ubrań. Półki przeznaczone na ubrania składane np. koszulki powinny mieć min. 30 cm głębokości. To wymiary pozwalające na ułożenie jednego rzędu ubrań. Jeżeli chcesz złożyć więcej rzędów, głębokość półek w garderobie powinna być odpowiednio większa. Przy tym zaleca się, aby przynajmniej 40 cm posiadały półki przeznaczone na bluzy czy spodnie. Optymalna głębokość szafy w garderobie wynosi 60 cm, a więc wystarcza na ułożenie dwóch rzędów mniejszych, ale jednego rzędu większych ubrań. O czym jeszcze należy pamiętać w męskiej garderobie? Pomieszczenie powinno być funkcjonalne, w związku z czym przy tradycyjnych drzwiach powinno pozostać przynajmniej 100 cm wolnej powierzchni. Dzięki temu swobodnie otworzysz drzwi. Jeżeli pomieszczenie jest ciasne i wąskie, lepiej sprawdzą się drzwi rozsuwane.

Kobieca garderoba – szuflady, pudełka i organizery

Półki w garderobie to zaledwie początek wyzwań, jakie wiążą się z aranżacją garderoby męskiej czy kobiecej. Kolejnym istotnym elementem są szuflady, będące idealnym miejscem na bieliznę, biżuterię, torebki, a nawet buty. Wysokość standardowych szuflad waha się od 10 do 25 cm. Przyjmuje się, że szuflada na bieliznę powinna mieć przynajmniej 12 cm, natomiast szuflada na biżuterię albo zegarki może być wysoka na ok 8 cm. Głębokość oraz szerokość szuflad jest dostosowywana do głębokości szafy w garderobie (https://www.fabrykamebli.pl/27-szafy). Praktyczność szafy w garderobie zwiększają różnego rodzaju akcesoria do przechowywania. Przydatne okazują się pokrowce na ubrania, które chronią tkaniny przed blaknięciem, a ponadto zabezpieczają je przed działaniem kurzu i wilgoci. Pokrowce zwiększą trwałość sukienek, garniturów oraz Twoich ulubionych ubrań. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się worki próżniowe. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w niewielkich garderobach. Dzięki workom zaoszczędzisz sporo miejsca. Męska i kobieca garderoba jest też dobrym miejscem na różnego rodzaju organizery oraz pudełka. Dzięki nim z łatwością posegregujesz bieliznę oraz akcesoria. Po jeszcze więcej pomysłów na urządzenie garderoby zapraszamy do Fabryki Mebli.

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.