UE

Blog

Jak dobrze urządzić garderobę?

30 09/ 2020

...

Garderoba jest niezwykle funkcjonalnym pomieszczeniem, które jest w stanie z powodzeniem zastąpić domowe szafy. To właśnie za sprawą garderoby w mieszkaniu może wreszcie zapanować ład i porządek. W tego typu wnętrzach najlepiej sprawdzają się meble do garderoby na wymiar. Pozwalają one na stuprocentowe wykorzystanie miejsca. W dzisiejszym tekście opowiadamy o tym, jak najlepiej urządzić garderobę i w jakich przypadkach może ona zastąpić tradycyjną szafę.


Zalety garderoby


Jednym z najprzydatniejszych pomieszczeń w domu okazuje się właśnie garderoba. Aranżacja takiego wnętrza może być czystą przyjemnością. Wystarczy tylko sobie wyobrazić, ile zalet płynie z posiadania garderoby. Sypialnia, salon, a także inne pomieszczenia zamieniają się często w małe składowiska. Ubrania, zamiast lądować w szafie, nagle znajdują się na łóżku albo na fotelu. Brak konsekwencji w sprzątaniu może prowadzić do powstania stałego bałaganu, o którym człowiek przypomina sobie jedynie wtedy, gdy nie może znaleźć ulubionego ubrania albo kiedy w drzwiach czekają goście. Za sprawą garderoby można łatwo uniknąć nieporządku. Nawet jeżeli wszystkie rzeczy nie są idealnie poukładane, można zamknąć za sobą drzwi i w dogodnym czasie wrócić do sprzątania. Ponadto, jeżeli w jednym pomieszczeniu znajdują się wszystkie ubrania, oszczędza się miejsce w innych pokojach. W polskich domach nierzadko widzi się sypialnie, w których mieści się jedynie łóżko i duża szafa. Teraz jej miejsce może znaleźć się w garderobie, dzięki czemu sypialnia zyska dużo wolnej przestrzeni, w której można ustawić np. biurko albo toaletkę. Jeżeli garderoba nie należy do najmniejszych, wówczas można pokusić się o ustawienie w niej fotela albo ławki. W ten sposób nawet ubieranie butów zamieni się w komfortowe zajęcie, a obuwie nie będzie pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę po przekroczeniu progu mieszkania. Hol, pozbawiony kurtek, płaszczy i butów, od razu będzie wydawał się przestronniejszy. Dodatkowo, jeżeli część pomieszczenia pozostanie niezagospodarowana, można pokusić się o urządzenie kącika do prasowania, w którym znajdzie się np. deska, żelazko i bieliźniarka.

 

Szafa czy osobna garderoba?


Garderoba w przedpokoju, a może w mało ustawnej wnęce albo w dotychczasowym składziku? Pomysłów jest dużo, najprawdopodobniej tak wiele, jak rozmaitych układów mieszkań. Bez wątpienia posiadanie osobnej garderoby ułatwia codzienne życie, jednak nie w każdym domu możliwe jest wygospodarowanie specjalnego pomieszczenia. Garderoba nie musi zajmować wielkiej przestrzeni, ale jest kilka podstawowych zasad, które pozwolą zdecydować o tym, czy wydzielenie garderoby jest dobrym pomysłem. Specjaliści uważają, że minimalna przestrzeń na tego typu pomieszczenie wynosi 3,5m2. Jest to naprawdę niewiele, jednak trzeba pamiętać, że odległość, pomiędzy ustawionymi równolegle względem siebie szafami, nie może być mniejsza niż 90cm. W przeciwnym razie uzyska się wrażenie ciasnoty, a przestrzeń nie będzie funkcjonalna. Oczywiście im większa garderoba, tym więcej możliwości aranżacyjnych. Do szaf mogą wówczas dołączyć także m.in. szafki na buty czy wygodna sofa. Jeżeli jednak dysponuje się mniejszą przestrzenią niż 3,5m2, lepiej zdecydować się na klasyczną szafę. Za sprawą mebli na wymiar można w pełni zagospodarować dostępne miejsce. Jeżeli dalej posiada się wątpliwości, co jest lepsze, garderoba czy szafa, warto pomyśleć o samej funkcjonalności. W malutkiej garderobie nie wystarczy miejsca nie tylko na to, żeby się przebrać, ale nawet na to, by się swobodnie obrócić. Indywidualna zabudowa może z powodzeniem pełnić funkcję praktycznej garderoby. Szafy i regały na wymiar są świetnym wyborem zwłaszcza do wnętrza o nietypowym charakterze np. posiadającego wnęki i skosy.


Jak urządzić garderobę?


Jeżeli zależy nam na funkcjonalnej garderobie, najlepszym wyborem są szafy i półki na wymiar. Taka opcja umożliwia wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Aranżacja garderoby nie sprawia wówczas większych problemów, które mogą się za to pojawić w przypadku gotowych mebli. Pomieszczenie, przeznaczone na garderobę, jest często niewielkie i mało ustawne. Liczy się więc każdy metr. Meble na zamówienie pozwalają w pełni wykorzystać całe miejsce. Najczęstszym wyborem są szafy o głębokości 60cm i wysokości 50cm. Są to oczywiście jedynie przykładowe wymiary, ale pozwalają one na wygodne rozłożenie ubrań. Jeżeli posiadamy w swojej kolekcji dużo sukienek, wówczas warto zdecydować się na drążek o wysokości ok. 160cm. Powinno to pozwolić na wygodne powieszenie swoich ulubionych kreacji, bez ich gniecenia. W przypadku bluzek i koszul przeważnie wystarcza wysokość oscylująca w okolicach jednego metra. Drążki bywają wykorzystywane nawet do przechowywania butów na obcasach. Jednak popularniejszym rozwiązaniem są tradycyjne szuflady, w których może pomieścić się kilka par obuwia. Przeważnie w garderobie bardzo dobrze sprawdzają się pawlacze albo nadstawki. Dają one przestrzeń, w której można przechowywać odzież, której nie używa się na co dzień. Wiele osób zależnie od pory roku umieszcza tam letnie albo zimowe ubrania. W ten sposób najpotrzebniejsze rzeczy ma się na dole, a zamiana ubrań dwa razy do roku jest świetnym momentem na zrobienie porządku i zapobiegnięcie pojawieniu się moli. Wybór rozkładu półek, szafek i szuflad w znacznym stopniu zależy od tego, jaki rodzaj ubrań przeważa w naszej garderobie oraz ile osób korzysta z tego pomieszczenia. Pewne jest, że starannie zaprojektowana garderoba może w znacznym stopniu poprawić codzienne poczucie komfortu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.