UE

Blog

Jak optycznie powiększyć kuchnię?

13 09/ 2021

...

Mała kuchnia bywa utrapieniem. Niestety zwłaszcza w blokach kuchnie posiadają zaledwie parę metrów kwadratowych. Nie zawsze istnieje możliwość otwarcia kuchni na salon, dlatego warto znać triki, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze. Dzięki ich zastosowaniu nawet mała kuchnia będzie wyglądała na znacznie przestronniejszą.

Prosty sposób na optyczne powiększenie małej kuchni


Co zrobić, by mała kuchnia wydawała się optycznie większa? W niewielkich pomieszczeniach bardzo ważną rolę odgrywa dobór barw. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Świetnym wyborem są białe meble kuchenne. Nie tylko powiększają przestrzeń, ale także dają wiele możliwości aranżacji. Białe meble kuchenne są idealną bazą, na podstawie której można urządzić wnętrze w każdym możliwym stylu. Biel pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i do klasyki oraz estetyki skandynawskiej. Jednak w małych wnętrzach warto pamiętać o tym, że również ściany, podłoga i blaty powinny posiadać jasny kolor. W przeciwnym przypadku możesz łatwo zepsuć efekt, który osiągnąłeś przy pomocy jasnych szafek kuchennych. Jeżeli nie przepadasz za bielą, dobrze sprawdzą się także inne jasne odcienie. Świetnym wyborem są pastelowe tony. Pudrowy róż albo lilak pięknie komponuje się ze stylem prowansalskim, natomiast w kuchni w stylu Hampton znakomicie wyglądają szare albo błękitne szafki. Podobna zasada kolorystyczna dotyczy także ścian. Sprawdzi się tu zarówno jasna farba, jak i tapeta albo płytki. Te ostatnie posiadają dodatkowy atut w postaci lśniącej powierzchni, która odbija światło, a w konsekwencji powiększa optycznie przestrzeń. Jedna ze ścian może nawet być ozdobiona lustrem. Jest to znany trik, za sprawą którego wnętrze wydaje się znacznie większe. Na koniec jeszcze pozostaje pytanie, czy wybrać lśniące czy matowe wykończenie szafek kuchennych. Nie będzie tu zaskoczeniem, że zdecydowanie lepszym zakupem jest pierwszy wariant. Działa tu ta sama zasada, co w przypadku płytek oraz luster. Dodatkowo, jeżeli odpowiednio ustawisz strumień sztucznego światła, będzie się on odbijał w powierzchni frontów kuchennych.

Oświetlenie i meble do małej kuchni


Jakie są najlepsze meble do małej kuchni (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar)? Wiemy już, że zdecydowanie najlepiej sprawdzają się jasne szafki kuchenne, jednak istotną rolę odgrywa również ich ilość. W małej kuchni dobrze jest zrezygnować z górnych szafek kuchennych. Pełna zabudowa sprawia, że małe wnętrze wydaje się być jeszcze ciaśniejsze. Pułapką mogą okazać się również otwarte półki. Z pozoru powinny nadawać pomieszczeniu lekkości, jednak to, co działa w dużej kuchni, nie sprawdza się już w małym pomieszczeniu. Otwarte półki przeważnie eksponują znaczne ilości przedmiotów, czego lepiej unikać w małej kuchni. Podobna zasada obowiązuje w kwestii wystroju. Lepiej ograniczyć się do kilku ulubionych akcesoriów. W przeciwnym razie możesz łatwo zagracić blaty i sprawić, że kuchnia będzie wizualnie jeszcze mniejsza. W niewielkiej przestrzeni liczy się każdy centymetr, dlatego najczęściej wybierane są meble kuchenne na wymiar. Pozwalają one wykorzystać potencjał kuchni i sprawdzają się nawet w mało ustawnych wnętrzach. Parę metrów możesz dodać przy pomocy umiejętnie dobranego oświetlenia. Podstawą jest to, aby w małej kuchni nie ograniczać się do jednego źródła światła. Źle doświetlone pomieszczenie wydaje się znacznie mniejsze. Ponadto dobrze rozmieszczone lampy mogą podkreślić najatrakcyjniejsze strefy kuchni. W niewielkim pomieszczeniu warto postawić na oprawy wpuszczane. Doskonale spiszą się też ledowe listwy albo stylowe kinkiety. Lepiej odpuścić sobie wielkie kryształowe konstrukcje, które dodatkowo przytłoczyłyby pomieszczenie.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.