UE

Blog

Jak zamontować drążek w szafie?

07 09/ 2021

...

Jak zamontować drążek w szafie? I przede wszystkim, jaki drążek ubraniowy wybrać? Jeden niewielki element niesie ze sobą ogrom pytań. Pewne jest jednak, że szafa z drążkiem to marzenie osób ceniących funkcjonalne meble. Przed montażem drążka w szafie warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Ważne jest m.in. to, jaki rodzaj ubrań zamierzasz przechowywać. W zależności od tego różnić się mogą nie tylko wymiary drążka, ale także jego rodzaj. Mniej miejsca będą potrzebowały koszule niż np. eleganckie suknie. W dzisiejszym tekście zdradzamy wszystko, co warto wiedzieć o drążkach do szafy.

Drążek do szafy – o czym warto pamiętać?


Jak zamontować drążek w szafie? Jest to zależne przede wszystkim od tego, jakie ubrania zawisną na drążku. Inny drążek do szafy sprawdzi się w garderobie, gdzie przechowujesz spodnie czy spódnice, a inny w przedpokoju. Przeważnie to właśnie okrycia wierzchnie posiadają znaczny ciężar, przez co dedykowana dla nich rurka do szafy musi być bardzo wytrzymała. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje montażu drążka w szafie. Pierwsza metoda określana jest sposobem na wcisk. Oznacza to, że drążek nie jest wkręcany, ale umieszczany pomiędzy dwoma bokami szafy albo ściany. Przy tej metodzie wykorzystywane są drążki rozporowe. Ich atutem jest to, że mogą być zamontowane do już kupionego mebla. Należy jednak pamiętać, że rozporowy drążek ubraniowy może nie wytrzymać ciężaru płaszczy i kurtek. Jest za to świetnym wyborem do koszul czy sukienek. Drugim rodzajem drążków do garderoby są drążki przykręcane. Są one wkręcane do ścian szafy. Ten rodzaj rurki do szafy jest przystosowany do większego ciężaru, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się na nakrycia wierzchnie.

Wybierz szafy z drążkiem na wymiar


Wiele osób uważa, że szafa tylko z drążkiem jest kompletna. Zapewne znajdą się ludzie, dla których szafa z drążkiem nie jest potrzebna, jednak w większości przypadków jest to niezwykle funkcjonalny mebel. Najczęściej do polskich domów wybierana jest szafa z półkami i drążkiem (https://www.fabrykamebli.pl/20-szafy-i-regaly-na-wymiar). W ten sposób koszulki czy swetry mają swoje miejsce na półkach, natomiast na drążku znajdują się bardziej formalne elementy stroju. W przypadku wysokiej szafy przydatny okazuje się pantograf, czyli drążek z uchwytem. Jak to działa? Drążek do garderoby montowany jest wysoko, ale za sprawą specjalnej konstrukcji może być przeniesiony na niższy poziom. Jest to stosunkowo rzadko wykorzystywane rozwiązanie, jednak z pewnością warto wiedzieć o jego istnieniu. Czy są też sposoby na niską szafę z drążkiem? Na pewno dobrze jest znać ogólne zasady dotyczące zarówno szafy z półkami i drążkiem, jak i szafy tylko z drążkiem. Rurka powinna być odsunięta od tylnej ściany mebla o ok. 40 cm. Pozwoli to na swobodne zawieszenie ubrań. Standardowe drążki mają długość 120 cm. Jeżeli jednak zależy Ci na dłuższym drążku, jest to możliwe. Wystarczy, że co ok. 100 cm znajdą się specjalne mocowania, które ustabilizują całą konstrukcję.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.