UE

Blog

Jak urządzić kuchnię na poddaszu?

08 12/ 2023

...

Urządzenie kuchni na poddaszu często budzi lekkie przerażenie. Choć niewątpliwie mała kuchnia na poddaszu ze skosami nie jest najłatwiejszym wnętrzem, to jednak posiada w sobie swój unikalny urok. Tego typu pomieszczenia w sposób szczególny powinny być dostosowane do potrzeb oraz stylu życia domowników. Jeżeli przeważnie stołujesz się na mieście, w pełni wystarczająca powinna być mała kuchnia na poddaszu z jednym rzędem zabudowy. Czy to oznacza, że kuchnia na poddaszu ze skosem nie może być odpowiednim miejscem dla miłośnika gotowania? Nic z tych rzeczy! W dzisiejszym artykule znajdziesz porady, które pomogą Ci w urządzeniu Twojego wymarzonego wnętrza.

Stylowa kuchnia na poddaszu z wyspą

Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, idealnym wyborem jest kuchnia na poddaszu z wyspą. To także świetne rozwiązanie, gdy kuchnia na poddaszu jest połączona z salonem albo jadalnią. W ten sposób otrzymujesz jedno przestronne wnętrze, które jest podzielone na pomniejsze strefy przy pomocy wyspy. Kuchnia na poddaszu ze skosami zyskuje w ten sposób wiele możliwości aranżacyjnych. Wyspa może stać się miejscem przygotowywania oraz gotowania posiłków. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy mała kuchnia na poddaszu posiada same skosy. W takim przypadku kuchenka, płyta grzewcza oraz blat mogą się znaleźć na wyspie. Kolejnym sposobem na aranżację kuchni na poddaszu z wyspą jest stworzenie z wyspy dodatkowego miejsca do przechowywania. Ponadto, zakrywając wyspę blatem, zyskujesz nie tylko przestrzeń do przyrządzania potraw, ale także do ich spożywania. Do kuchni na poddaszu ze skosami i wyspą wybierane są zwłaszcza stołki barowe. Popularne hokery nie zajmują wiele miejsca, a dodatkowo niektóre modele posiadają opcję składania. W ten sposób kuchnia ze skosem pełni również rolę jadalni, a nawet salonu.

Praktyczna mała kuchnia na poddaszu

Mała kuchnia na poddaszu ze skosami nie jest łatwą przestrzenią, jednak przy zastosowaniu sprawdzonych metod wciąż może być ona funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Aranżacje kuchni na poddaszu zdecydowanie najczęściej uwzględniają meble na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu meble kuchenne na poddaszu są ergonomiczne, a nawet ściana kolankowa zostaje w pełni wykorzystana. W przypadku niewielkiej przestrzeni niezwykle ważne jest dostosowanie wszelkich sprzętów oraz mebli kuchennych na poddasze ze skosem do potrzeb domowników. Dokładnie zastanów się, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz i czy na pewno wszystkie sprzęty są Ci niezbędne. Jeżeli dysponujesz tylko jedną pełnowymiarową ścianą, wówczas zaleca się, aby najbliżej okna znalazł się zlew, następnie blaty robocze oraz kuchenka. Kuchenkę i lodówkę powinna oddzielać przynajmniej jedna szafka. Ponadto możesz zdecydować się na mniejszy model lodówki, który zmieści się przy ścianie kolankowej. By meble kuchenne na poddaszu mogły stanąć przy tej ścianie, powinna mieć ona przynajmniej 90 cm. Jednak nawet jeżeli jest niższa, wciąż możesz dopasować do niej meble kuchenne na poddasze ze skosem na wymiar, które świetnie sprawdzą się w roli schowka na naczynia albo żywność. Meble pod skosy na poddasze (https://www.fabrykamebli.pl/112-meble-pod-skosy-na-poddasze-na-wymiar) mogą też przybrać formę pojemnych szafek narożnych albo regałów, wewnątrz których bez trudu zmieścisz wszystkie najważniejsze akcesoria.

Jakie kolory i oświetlenie do kuchni na poddaszu wybrać?

Dobór kolorów oraz oświetlenia w znacznej mierze wpływa na to, jak ostatecznie prezentuje się poddasze. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, jednak jak osiągnąć taki efekt? Małe kuchnie na poddaszu najczęściej są częściowo przyciemnione przez samą swoją budowę. Właśnie dlatego dobrym sposobem jest wdrożenie zasad mających na celu optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza. Biel, delikatne odcienie szarości i beżu oraz pastele to kolory, które z pewnością polubi Twoje poddasze. Kuchnia będzie wydawała się dzięki nim znacznie przestronniejsza. Dla spotęgowania efektu warto postawić na powierzchnie odbijające światło. Mogą to być meble pod skosy na poddasze o wysokim połysku, płytki albo lustra. To właśnie za sprawą tego typu drobnych zabiegów małe kuchnie na poddaszu stają się znacznie przyjemniejsze. Równie istotne, co paleta barw, jest oświetlenie. Choć zdawać by się mogło, że w niewielkim pomieszczeniu wystarczy jedno źródło światła, to jest to podstawowy błąd. Należy zadbać o to, aby wszystkie części kuchni były dobrze doświetlone. Oczywiście podstawą jest oświetlenie centralne np. lampa wisząca albo plafon. Warto jednak zadbać także o lampy punktowe, które doświetlą m.in. blaty czy szafki znajdujące się przy ścianie kolankowej. Kuchnia na poddaszu ze skosem jest także wdzięcznym miejscem do wyeksponowania oświetlenia dekoracyjnego np. lampy podłogowej czy kinkietu.

Okna w kuchni na poddaszu

Ważną częścią projektu kuchni na poddaszu są okna oraz wentylacja. Dlaczego te elementy mają aż takie znaczenie? Polskie prawo budowlane określa, że przeszklenia na poddaszu powinny zajmować przynajmniej 10% powierzchni podłogi. Sam typ przeszkleń nie jest z góry narzucony, dlatego rodzaj okien zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej wybierane są klasyczne okna dachowe oraz okna połaciowe, które słyną ze swoich pokaźnych rozmiarów. Dzięki przeszkleniom kuchnia pod skosem zostaje odpowiednio doświetlona, a przy tym zyskuje na przestronności, co jest niezwykle istotne w przypadku poddasza. Warto, aby projekt kuchni na poddaszu uwzględniał również wentylację. Ponadto niezwykle przydatnym urządzeniem okazuje się okap. W Fabryce Mebli znajdziesz zarówno klasyczne okapy, jak i okapy przyścienne skośne, które świetnie sprawdzają się nawet w niewielkich i trudno ustawnych wnętrzach. Urządzenia mogą pracować jako wyciąg z podłączonym do otworu wentylacyjnego kominem, ale i jako pochłaniacz z filtrem węglowym. Dzięki takim rozwiązaniom kuchnia pod skosem będzie przyjemnym miejscem sprzyjającym gotowaniu. Choć aranżacja kuchni na poddaszu początkowo może lekko przerażać, to tak naprawdę wystarczy znajomość podstawowych zasad, aby trudna przestrzeń zamieniła się w wymarzoną kuchnię.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.