UE

Blog

Jak zaaranżować rośliny doniczkowe w domu?

30 05/ 2022

...

Posiadanie domowego regału na kwiaty doniczkowe ma w sobie niezwykle wiele zalet. Ważne są tu względy estetyczne, ale wcale to nie one przeważają w tym zestawieniu. Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.

Kwiaty mają zdolność pochłaniania wielu toksycznych związków, a do tego zamieniają dwutlenek węgla w tlen. Przy tym wszystkim rośliny działają jak naturalny odświeżacz powietrza. Nawet jeżeli dany gatunek zdaje się nie posiadać charakterystycznego zapachu, to w mieszkaniu wyczuwalny jest aromat świeżości. Półka na kwiaty może też stać się sposobem na radzenie sobie ze stresem. Już samo spoglądanie na zieleń uspokaja i łagodzi negatywne emocje.

Regał na kwiaty czy kwietnik?

Czy regał na kwiaty jest najlepszym miejscem do ekspozycji roślin? Z pewnością jest to interesująca alternatywa dla popularnych kwietników. Ponadto regał na kwiaty doniczkowe daje wiele interesujących możliwości. Rośliny mogą stać bezpośrednio na półkach na kwiaty, ale istnieje też sporo innych rozwiązań. Jeżeli zależy Ci na konkretnym stylu aranżacji, dobrym pomysłem jest zastąpienie doniczek naczyniami. Gliniane wazony będą znakomicie prezentowały się w rustykalnym mieszkaniu, z kolei kwiecista waza doskonale sprawdzi się przy prowansalskim wystroju. Jednak w takim przypadku trzeba pamiętać, że naczynia powinny być przystosowane do posadzenia w nich kwiatów. Konieczne może okazać się np. wywiercenie otworów w skorupie.

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. mikro lasy albo mikro ogrody. Są to specjalnie skomponowane zestawy roślin, umieszczane następnie w szklanym pojemniku. Jest to niezwykle efektowna ozdoba, która pięknie będzie prezentowała się na półce na kwiaty. Regał na rośliny nie musi być przeznaczony w całości na Twoje ulubione okazy. Jest to oczywiście atrakcyjne rozwiązanie, jednak sprawdza się ono przeważnie w przestronnych wnętrzach. Jeżeli brakuje Ci miejsca do przechowywania, część półek mogą zająć książki czy kartony. Jednak dodatek nawet jednego albo dwóch kwiatków doda takiej konstrukcji niezwykłej lekkości. W przypadku mebli z szufladami kilka z nich możesz wypełnić właśnie roślinami. Tworzy to bardzo oryginalną kompozycję. Regał na doniczki może z czasem przemienić się w standardowy mebel. Jest to element, który w znacznym stopniu odróżnia regał na kwiaty od klasycznego kwietnika.

Hodowla ziół w domu

Rośliny doniczkowe mogą być nie tylko wyjątkowo ładne, ale również… smaczne! Kuchenne półki na kwiaty z powodzeniem mogą wypełnić się aromatycznymi ziołami. To doskonały wybór dla wszystkich osób ceniących sobie wyśmienite potrawy. Aby jednak rośliny miały szansę wzrastać, półki na doniczki (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) powinny być usytuowane w odpowiednim miejscu. Koniecznym warunkiem jest duże nasłonecznienie. Jeżeli posiadasz zacienioną kuchnię, alternatywnym rozwiązaniem jest montaż specjalnych żarówek LED, które mogą zastąpić naturalne promienie światła. Zioła lubią wilgotny klimat, dlatego kuchnia jest dla nich idealnym miejscem. Jednak należy również pamiętać o regularnym podlewaniu roślin oraz o zapewnieniu im właściwego rodzaju gleby. Jeżeli spełnisz te warunki, Twoja półka na doniczki wypełni się aromatycznymi listkami.

Niewiele jest kuchni, w których zmieści się specjalny regał na rośliny, właśnie dlatego półka na doniczki stanowi idealne rozwiązanie nawet na małej przestrzeni. Zastanówmy się chwilę, czym warto wypełnić swój zielnik. Jeżeli jesteś miłośnikiem kuchni włoskiej, niezbędnym zakupem są bazylia oraz oregano. Bazylia jest dobrym dodatkiem m.in. do makaronów, pizzy oraz wszelkich dań na bazie pomidorów. Podobne zalety posiada oregano, które dodawane jest także do potraw mięsnych. Wielbicielom francuskich smaków polecamy natomiast świeży tymianek i rozmaryn. To rośliny, które nie tylko podkreślają smak potraw, ale przy tym wpływają na polepszenie samopoczucia. Jednak warto podnieść atrakcyjność nie tylko dań, ale i napojów. Do tego z pewnością przyda Ci się mięta i melisa. Oprócz walorów smakowych pierwsza korzystnie wpływa na układ pokarmowy, z kolei druga znana jest ze swoich właściwości uspokajających. To zaledwie kilka spośród dziesiątek albo i setek roślin, które świetnie sprawdzą się kuchni. Może do Twoich kubków smakowych trafi pietruszka, szczypiorek albo liść laurowy? Wystarczy tylko wybrać swoją ulubioną opcję.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.