UE

Blog

Jak zaprojektować szafę?

30 07/ 2019

...

Szafa stworzona na miarę pozwala efektywnie zagospodarować przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich przestrzeni. Wybór miejsca, określenie wymiarów oraz odpowiednie zagospodarowanie wnęk, to podstawowe kwestie, jakie powinniśmy rozważyć podczas tworzenia projektu szafy. Dobranie wyposażenia umożliwi również dostosowanie mebla do swoich potrzeb czy danej przestrzeni. Od czego zacząć więc projektowanie funkcjonalnej szafy?

Odpowiednie miejsce

Na montaż szafy dobrze jest wykorzystać przestrzeń, którą trudno jest w inny sposób zagospodarować. Może to być niski fragment pod skosami, wnęka pod schodami, przedpokój czy fragment pokoju (najlepiej ten najmniej nasłoneczniony). Dzięki temu zyskamy przestrzeń do składowania nie tracąc przy tym cennego metrażu. Szafą można również poprawić proporcje mieszkania – ustawiając ją odpowiednio w przedpokoju, albo wbudowując między dwie ścianki. Jeśli decydujemy się na umieszczenie jej w pokoju, warto wybierać ścianę najmniej nasłonecznioną Szafa na wymiar przydaje się szczególnie w małych wnętrzach, gdzie nie ma miejsca na garderoby lub schowki, dlatego jej odpowiednie zaaranżowanie może uwolnić przestrzeń od innych mebli służących do przechowywania. Szczególnie jeśli tworząc szafę wykorzystamy przestrzeń aż do sufitu.

Określenie wymiarów oraz obudowy

Wymiary szafy uzależnione są przede wszystkim od naszych potrzeb oraz zawartości, jaka ma się w niej znaleźć. Jeśli zamierzamy w szafie przechowywać przede wszystkim ubrania, najlepiej jest przeznaczyć na ten cel wnękę o głębokości 70 cm. Drzwi nie będą trzeć o ubrania, jeśli głębokość przestrzeni na nie zarezerwowanej wyniesie co najmniej 60 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że drzwi suwane zajmują ok. 10 cm głębokości szafy. Ich szerokość powinna mieścić się między 60 cm a 120 cm i pokrywać z podziałem modułów wewnątrz, co pozwoli na uzyskanie najlepszego dostępu do wnętrza.

Szafę można zaprojektować z obudową lub bez. Wersja droższa uwzględniać będzie plecy, boki, dno i sufit, a także drzwi. W wersji oszczędnej wystarczy przymocować półki albo drążki bezpośrednio do ścian. Pełna obudowa to konieczność, gdy ściany są bardzo nierówne. Jeśli jednak decydujemy się na model bez boków, warto jest pomalować ściany farbą odporną na zabrudzenia. W przypadku szafy bez dna można zlicować dolną prowadnicę z posadzką bądź zastosować system podwieszany.

Wybór wyposażenia

Wybór odpowiedniego wyposażenia zwiększa funkcjonalność szafy. Dobrze jest przewidzieć przestrzeń na deskę do prasowania, odkurzacz oraz oczywiście ubrania czy buty. W przypadku długich sukni i płaszczy wysokość drążka powinna wynosić 1,7 m. Na spódnice i marynarki należy przewidzieć wnękę o wysokości 1,2 m, natomiast na koszule, spodnie i podkoszulki 1 m. Szafę wyposażyć można w systemy prowadnic na których poruszać się będą kosze, a także w półki czy stojaki na buty. Wewnątrz szafy zamocować można także uchwyty – na żelazko, odkurzacz, jak również spodnie i krawaty, co pozwoli na łatwy dostęp do nich. Warto pamiętać również o umieszczeniu obszernych półek, które sprawdzą się szczególnie na szczycie szafy tworząc praktyczny pawlacz. W dole szafy dobrze jest zaplanować szuflady, które będą idealnie na drobne elementy garderoby. Można także umieścić w nich specjalne przegrody, dzięki którym wszystkie akcesoria będą odpowiednio uporządkowane.

Przemyślany projekt szafy pozwoli na umieszczenie w niej nie tylko ubrań, ale również wielu domowych akcesoriów. Aby stała się funkcjonalnym meblem, należy ją odpowiednio i mądrze zaprojektować. Dzięki możliwości zamówienia szafy na wymiar możliwe jest stworzenie mebla na miarę swoich potrzeb.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.