UE

Blog

Jak zrobić półkę na wino?

02 03/ 2021

...

Niektórzy w swoich mieszkaniach posiadają barek, inni z kolei stawiają na specjalne półki albo stojaki. Alkohol, pity w umiarkowanych ilościach, może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Szacuje się, że najlepszym wyborem jest picie ok. jednego kieliszka czerwonego wina dziennie. Dlaczego warto zbudować własną półkę na wino i raczyć się rozsądną dawką tego szlachetnego trunku? Wiele gatunków wina zawiera procyjanidyny, które chronią serce. W jaki sposób to robią? Uniemożliwiają przekształcenie cholesterolu do postaci bardzo niebezpiecznej dla tętnic. Ponadto wino zawiera flawonoidy, które posiadają wiele drogocennych właściwości. Podwyższają poziom dobrego cholesterolu, a także chronią naczynia krwionośne przed powstawaniem zakrzepów. Wino jest dobrym dodatkiem do obiadu nie tylko ze względów smakowych, ale i zdrowotnych. Napój zwiększa wydzielanie śliny oraz pobudza produkcję enzymów trawiennych. Przy tym rozszerza naczynia krwionośne. To wszystko sprawia, że substancje odżywcze bez trudu trafiają do krwiobiegu, a m.in. tłuszcze są szybciej trawione. Co ciekawe, naukowo potwierdzono, że osoby pijące czerwone wino rzadziej zmagają się z problemami z próchnicą w porównaniu do abstynentów. To jedynie kilka spośród wielu korzyści płynących z racjonalnego spożywania wina. Zdarzają się oczywiście również koneserzy, którzy decydują się na domowy regał przede wszystkim ze względu na smak trunku. Pozostaje jeszcze tylko jedna podstawowa kwestia, jak zrobić półkę na wino?

Jak zbudować regał na wino? – porady i inspiracje

Jak zbudować regał na wino, spełniający oczekiwania każdego miłośnika owocowego trunku? Przed przystąpieniem do budowy warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Stojak pozwala na odpowiednią ekspozycję butelek, jednak ważne jest samo miejsce, w którym ma stanąć regał. Nieprzypadkowo wino najczęściej jest przechowywane w piwnicach albo chłodniach. Napój powinien znajdować się w miejscu o umiarkowanej temperaturze wynoszącej ok. kilkanaście stopni. Jeżeli w Twojej kolekcji znajduje się zarówno białe, jak i czerwone wino, to drugie powinno być umieszczone na dolnych półkach, gdzie panuje niższa temperatura. Jeżeli chcesz, aby Twój stojak znajdował się w salonie albo kuchni, najlepszym wyborem będzie zacieniony kąt. W innym przypadku wino może utracić swoje właściwości. Ważną kwestią jest także samo ustawienie butelek. Najczęściej przechowywane są one w pozycji poziomej, która pozwala na stałe zanurzenie korka w płynie, dzięki czemu ten nie wyschnie, a do środka butelki nie dostanie się powietrze. Wyjątkiem są tu młode roczniki, zabezpieczone plastikowym korkiem. Tego typu butelki mogą być przechowywane również w pozycji pionowej. Jak zbudować regał na wino pasujący do każdego wnętrza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele zależy m.in. od obfitości Twojego zbioru. Niektórzy w swojej kolekcji posiadają kilka butelek, z kolei zbiory innych dochodzą nawet do setek egzemplarzy. Jednak już znacznie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić półkę na wino. Podstawowym warunkiem do spełnienia jest jej lekko zaokrąglony kształt, który idealnie pasuje do butelek. Dzięki temu wino dobrze się prezentuje, a przede wszystkim butelki są stabilne i nie przemieszczają się samoistnie. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmaitych stojaków i regałów, ale jeżeli posiadasz umiejętności techniczne, bez większego problemu stworzysz samodzielnie swój wymarzony egzemplarz.

Z czego zrobić stojak na wino? – popularne rozwiązania

Niektórzy uważają, że w każdej kuchni powinna się znaleźć półka na wino.

Jak zrobić wszystko tak, aby znaleźć na nią miejsce nawet w niewielkim pomieszczeniu?

Dobrym rozwiązaniem jest zaadaptowanie jednej z półek. Meble na wymiar pozwalają Ci dopasować rozmiar półki idealnie do wielkości butelek, a w ofercie wielu sklepów znajdziesz specjalne stojaki, na których możesz umieścić wino. W ten sposób to Ty decydujesz m.in. o tym czy kolekcja ma być wyeksponowana czy ukryta za drzwiczkami szafki. To, jak zrobić półkę na wino, zależne jest także od pożądanego efektu. Inne materiały sprawdzą się w stylu rustykalnym, a inne będą pasowały do modernistycznego wystroju. Z czego zrobić stojak na wino, jeżeli zależy Ci na uniwersalności? Najczęściej wybierane jest drewno oraz materiały drewnopodobne np. płyty czy sklejki. Ciepła tonacja pasuje do wnętrz o rozmaitym charakterze. Ponadto otrzymujesz do wyboru całą gamę różnorodnych odcieni drewna. Jasne tony znakomicie pasują do stylu skandynawskiego i prowansalskiego, natomiast ciemniejsze doskonale sprawdzają się w rustykalnych i tradycyjnych kuchniach. Z czego zrobić stojak na wino w modernistycznej kuchni? Również możesz postawić na drewno np. na jego bardzo ciemny odcień, ale świetnym wyborem jest też metal. Ponadto stojak z kutego metalu pasuje także do kuchni w stylu prowansalskim.

 

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.