UE

Blog

Kuchnia otwarta na salon – zalety i wady

06 07/ 2020

...

W nowoczesnym budownictwie niezwykle często występuje otwarta kuchnia z salonem. Rozwiązanie takie wpisuje się w trendy panujące we współczesnym designie. Projektanci stawiają przede wszystkim na przestronne wnętrza i proste formy. Salon z otwartą kuchnią pełni jednocześnie kilka funkcji. Jest to przestrzeń przystosowana m.in. do wypoczynku, przygotowywania posiłków, a także do pracy. Kuchnia otwarta na salon często gromadzi domowników i sprawia, że spędzają oni wspólnie więcej czasu. Nowoczesna kuchnia otwarta na salon przyczynia się do tego, że wnętrze wygląda przestronniej i lepiej rozchodzi się w nim światło. Otwarta kuchnia z salonem jest świetnym miejscem do urządzania przyjęć i spotkań z przyjaciółmi. Zaniesienie dań zajmuje zaledwie chwilę, a do tego, nawet gotując, spędza się czas z gośćmi. Jeżeli jednak pragnie się być lekko odgrodzonym od salonu, dobrym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon z wyspą. Ma ona więcej miejsca do przechowywania niż tradycyjna kuchnia otwarta na salon, a ponadto pozwala zasłonić lekki bałagan. Kuchnia otwarta jest dobrym wyborem dla osób lubiących towarzystwo, ale jeżeli ktoś podczas gotowania woli ciszę i spokój, lepiej zdecydować się na kuchnię zamkniętą. Przy aranżacji wnętrza należy pamiętać o tym, że salon i otwarta kuchnia powinny stanowić spójną całość. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze będzie wyglądało na duże i przestronne.

Otwarta kuchnia – aranżacje

Aranżacja otwartej kuchni z salonem jest niezwykle przyjemnym zajęciem. Jednak przed przystąpieniem do wyboru mebli i dodatków, warto porządnie zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać efekt końcowy. Aranżacja kuchni otwartej na salon dotyczy nie tylko samej kuchni, ale również pokoju dziennego, który często połączony jest z jadalnią. Tego typu wnętrza przeważnie mają duży metraż, dlatego można sobie pozwolić na wykorzystanie szerokiej palety barw. Jednak ważne jest, by zachować spójność estetyczną w części wypoczynkowej i kuchni otwartej na salon. Aranżacje mogą przybrać najrozmaitsze formy, od wyrazistego stylu orientalnego, aż po prosty styl skandynawski. Istotne jest, żeby meble kuchenne współgrały ze sprzętami z salonu. W ten sposób przestrzeń będzie stwarzała wrażenie znacznie większej. To jedna z największych zalet, jakie daje otwarta kuchnia. Aranżacje tego typu wnętrz nie należą do najtrudniejszych zadań, dlatego często można sobie poradzić nawet bez pomocy projektanta. Aranżacja kuchni otwartej na salon kładzie duży nacisk na dobór mebli. Otwarta kuchnia jest wystawiona na widok, dlatego istotne jest, aby wszystkie meble oraz sprzęty kuchenne odznaczały się wysokimi walorami estetycznymi. Aranżacja otwartej kuchni z salonem obejmuje często wybór mebli, które stanowią zabudowę dla sprzętów AGD. W ten sposób można subtelnie zakryć np. piekarnik, mikrofalę, a nawet lodówkę. Stylowe fronty szafek są tym, czego często potrzebuje otwarta kuchnia z salonem. Aranżacje powinny obejmować nie tylko część kuchenną, ale także jadalnię i salon. Kolor szafek może być spójny np. z barwą stołu albo z nogami krzeseł. Jest wiele możliwości na to, aby zachować konsekwencję w wystroju. Dzięki temu miejscem, w którym będzie chciało się przebywać, stanie się właśnie kuchnia otwarta na salon. Aranżacja nie przysporzy wielu problemów, a efekt z pewnością przerośnie najśmielsze oczekiwania.

Kuchnia półotwarta na salon

Kuchnia półotwarta na salon jest znakomitym kompromisem pomiędzy nowoczesną kuchnią otwartą na salon, a tradycyjną kuchnią zamkniętą. Półotwarta kuchnia może przybrać rozmaite formy. Jednym z pomysłów na przedzielenie przestrzeni jest postawienie szafek pokrytych blatem. W ten sposób zyska się dodatkowe miejsce i zasłoni się część wnętrza. Kuchnia półotwarta może być przedzielona z salonem również barkiem, który przy okazji jest miejscem, przy którym można bez problemu siedzieć i rozmawiać z osobą, która akurat przyrządza coś w kuchni. Barek można połączyć np. z podwieszanym sufitem. W ten sposób półotwarta kuchnia będzie w dużej części zasłonięta, a zarazem człowiek nie straci kontroli nad tym, co dzieje się w salonie. Wiele osób ceni sobie zachowanie prywatności podczas gotowania. Ciekawscy goście potrafią czasem zaglądać w garnki i komentować poczynania gospodarza. Dzięki kuchni półotwartej na salon uniknie się tego typu sytuacji, jednocześnie nie rezygnując z towarzystwa znajomych. Stylowy parawan osłoni część roboczą, ale sprawi, że wciąż będzie się mogło rozmawiać z gośćmi. Kuchnia półotwarta może być przedzielona z salonem także przy pomocy przeszklonych drzwi albo zabudowy. W ten sposób będzie się miało podgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu, a jednocześnie aromaty przygotowywanych potraw zostaną zamknięte w kuchni. Bardzo praktycznym trikiem jest wykorzystanie rozsuwanych drzwi. Dzięki nim połączy się zalety, jakie daje kuchnia otwarta i kuchnia zamknięta.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Otwarta kuchnia z wyspą jest marzeniem wielu osób. To wariant, który kojarzy się z elegancją, luksusem oraz niezwykłą wygodą. Jednak kuchnia otwarta na salon z wyspą jest dostępna dla wielu osób. Wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na odpowiedni projekt, by całkiem odmienić wygląd mieszkania. Kuchnia otwarta z wyspą łączy zalety otwartej kuchni z aneksem kuchennym oraz kuchni zamkniętej. Przy gotowaniu jest się w pewnym stopniu odgrodzonym od salonu, jednak nadal ma się kontakt ze znajomymi i rodziną. Można swobodnie prowadzić dyskusje i obserwować, co dzieje się w pozostałej części mieszkania. Dodatkowo dolna część wyspy może być wyposażona w praktyczne szafki, dzięki czemu zyskuje się więcej miejsca do przechowywania. Otwarta kuchnia z wyspą zachęca do tego, by zagłębiać tajemnice sztuki kulinarnej wraz z bliskimi. Szeroki blat zapewnia sporo miejsca, dzięki czemu bez problemu można pracować tam z dziećmi. W ten sposób mogą powstać np. pyszne wypieki. Kuchnia z wyspą otwarta na salon może stanowić nie tylko dodatkowe miejsce na blat, ale również na zlew albo kuchenkę. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji np. poprzez użycie okapu. Kuchnia otwarta z wyspą, nawet jeżeli jest dobrze oświetlona od strony salonu, wymaga przeważnie dodatkowych lamp umieszczonych tuż nad wyspą. Pozwalają one na komfortową pracę i są przy tym niezwykle efektowne. Kuchnia z wyspą otwarta na salon jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Gotując, można mieć na oku, co maluchy robią w salonie. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach tak wielką popularnością cieszy się właśnie otwarta kuchnia. Aranżacje tego typu przestrzeni mogą być dostosowane do stylu życia każdej osoby.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Pewnie większość osób, remontujących mieszkanie, zadaje sobie pytanie: kuchnia otwarta czy zamknięta? Oba rozwiązania posiadają sporo cech, które w opinii niektórych mogą być zaletami, ale równie dobrze ktoś może uznać je za wady. Wszystko zależy od perspektywy. Kuchnia zamknięta jest dobrym wyborem dla osób, które podczas gotowania potrzebują prywatności. W takim przypadku powinna sprawdzić się także kuchnia częściowo zamknięta, która jest odgrodzona od salonu, ale jednocześnie pozwala obserwować to, co się tam dzieje. Kuchnia częściowo zamknięta na salon może posiadać np. wyspę, która nie tylko dzieli przestrzeń, ale jest również niezwykle funkcjonalna. Dzięki temu kuchnia częściowo zamknięta, podobnie jak klasyczna kuchnia zamknięta, posiada więcej przestrzeni do przechowywania niż otwarte pomieszczenie. Na dole wyspy mogą być umieszczone szafki oraz praktyczne schowki, w których znajdzie się miejsce na naczynia albo jedzenie. Przy myśleniu nad tym, czy lepszym rozwiązaniem do domu jest kuchnia zamknięta czy otwarta, dobrze jest zastanowić się nad funkcją pomieszczenia. Czy ma ono być przede wszystkim miejscem, w którym przygotowuje się apetyczne dania, czy przestrzenią do spędzania czasu z domownikami? Jeżeli jest się bliżej drugiej opcji, wówczas najlepszym wyborem będzie kuchnia otwarta albo kuchnia częściowo zamknięta na salon. Obie pozwolą na bezproblemowy kontakt z osobami przebywającymi w salonie. Jeżeli jeszcze nie jest się pewnym, czy lepsza będzie kuchnia otwarta czy zamknięta, można rozważyć, na ile problematyczne jest rozprzestrzenianie się zapachu dań po całym mieszkaniu. Jeśli nie stanowi to specjalnego problemu, wówczas można postawić na kuchnię otwartą. Ważnym argumentem w dyskusji, czy lepsza jest kuchnia zamknięta czy otwarta, jest kwestia utrzymania porządku. Za przymkniętymi drzwiami łatwiej jest ukryć bałagan, natomiast pomieszczenie połączone z salonem wymaga większego rygoru.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.