UE

Blog

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

29 06/ 2020

...

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

To, czy zamknięta kuchnia przypadnie komuś do gustu, w znacznym stopniu zależy od stylu życia. Tego typu przestrzeń posiada wiele zalet, które dla niektórych mogą okazać się jednak wadami. Działa to w obie strony. Jeżeli ktoś zadaje sobie pytanie, kuchnia zamknięta czy otwarta, warto najpierw zastanowić się nad paroma podstawowymi zagadnieniami. Kuchnia zamknięta ze stołem posiada więcej przestrzeni do przechowywania niż otwarte pomieszczenie. Na dodatkowej ścianie można umieścić szereg szafek, dzięki czemu zyska się także blat. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem jest kuchnia otwarta czy zamknięta. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Zamknięte pomieszczenie nie jest wskazane dla osób, lubiących dużą przestrzeń. Za to kuchnia zamknięta ze stołem jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy do gotowania, a także spożywania posiłków, potrzebują ciszy i spokoju.
Kuchnia zamknięta – aranżacje
Projekty domów z kuchnią zamkniętą wykonywane są w najrozmaitszych stylach. Ważne jest to, aby znaleźć estetykę, w której będzie się czuło dobrze na co dzień. Dla jednych będzie to klasyczna, a dla innych nowoczesna kuchnia zamknięta. Aranżacje mogą przybrać najrozmaitszy charakter. Wielką zaletą jest to, że projekt kuchni zamkniętej nie musi być spójny z resztą domu, tak jak dzieje się to w przypadku kuchni otwartej. Odgrodzona przestrzeń daje większą dowolność estetyczną. Nawet jeżeli całe mieszkanie utrzymane jest w stylu skandynawskim, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprojektować rustykalną kuchnię. Inni z kolei mogą urządzić dom w typowo dekoracyjnym, orientalnym stylu, a projekt kuchni zamkniętej będzie reprezentował czysty minimalizm. Nie ma tu żadnej reguły. Zdarza się, że projekty domów z kuchnią zamkniętą obejmują również spiżarnie. Dzięki temu w samej kuchni znajduje się więcej przestrzeni roboczej, a większość produktów spożywczych i zapasów znajduje się właśnie w dodatkowym pomieszczeniu. Wiele osób twierdzi, że więcej możliwości niż kuchnia otwarta na salon daje kuchnia zamknięta. Aranżacje takiej przestrzeni mogą się zmieniać niezależnie od reszty mieszkania. Remont salonu nie obliguje do przebudowy kuchni i na odwrót.

Mała kuchnia zamknięta

W wielu blokach znajduje się mała kuchnia zamknięta. Otwarcie jej na salon wymagałoby gruntownego remontu, dlatego przed jego rozpoczęciem warto się zastanowić nad tym, czy jest on na pewno konieczny. Przy odpowiedniej aranżacji nawet niewielka przestrzeń może być funkcjonalna. Trzeba jedynie zdawać sobie sprawę, że zamknięta kuchnia o małym metrażu wymaga specjalnego traktowania. Przy aranżacji wnętrza należy pamiętać o tym, żeby starać się wizualnie powiększyć pomieszczenie. Przyczynią się do tego z pewnością ściany, meble i sprzęty utrzymane w jasnej tonacji. Jeżeli jest się zwolennikiem wyrazistych barw, można postawić na jeden kolor przewodni, w którym skompletuje się różne dodatki. Soczyście żółte rękawice kuchenne, sztućce czy nawet ekspres do kawy będą bardzo dobrze prezentować się na tle jasnych ścian. Mała kuchnia zamknięta, aby zapewniać komfort pracy, powinna być odpowiednio oświetlona. Tego typu wnętrza są gorzej oświetlone niż kuchnie otwarte, dlatego ważne jest zadbanie o właściwy dobór lamp. Niewielki dom z zamkniętą kuchnią ma też sporo zalet. Przede wszystkim wszelkie zapachy gotowanych dań zostają zamknięte w jednym pomieszczeniu i nie rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Jest to ważne, zwłaszcza gdy domownicy stosują inne diety np. jednej osobie przeszkadza aromat mięsa, a ktoś inny nie znosi zapachu gotowanych warzyw. Kuchnia zamknięta odgradza nie tylko wonie, ale również dźwięki. Odgłosy sprzętów AGD nie rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu, ale koncentrują się przede wszystkim w kuchni.

Kuchnia zamknięta czy otwarta

Kuchnia otwarta czy zamknięta – to pytanie, które większość osób stawia sobie przed przystąpieniem do aranżacji mieszkania. W podjęciu decyzji może pomóc przyjrzenie się swojemu trybowi życia. To, co dla niektórych jest zaletą zamkniętej przestrzeni, dla innych będzie stanowiło wadę. Jednym z dyskusyjnych aspektów jest sposób pracy. Dom z zamkniętą kuchnią jest idealną przestrzenią dla osób, które lubią mieć spokój podczas gotowania. Za zamkniętymi drzwiami można bez przeszkód skupić się na wykonywanych czynnościach, które w otwartej przestrzeni byłyby przerywane przez rozpraszające bodźce. Jednak dla ludzi, którzy lubią towarzystwo nawet podczas gotowania, może być to odbierane jako wada. Kuchnia zamknięta dobrze sprawdza się podczas przyjęć i wizyt gości. Można spokojnie przygotować posiłek i nikt nie ocenia technik gotowania, ani bałaganu. Towarzyskie osoby odbiorą to jednak jako przymusowe odcięcie się od gości. Przy odpowiedzi na pytanie, kuchnia zamknięta czy otwarta, znaczenie ma też posiadanie dzieci. Podobnie jak w powyższych sytuacjach, tutaj też wszystko zależy od podejścia. Zamknięta kuchnia sprawia, że można spokojnie przygotować posiłek, a zamykając drzwi ma się pewność, że najmłodsi nie będą mieli dostępu do sztućców czy urządzeń AGD. Jeżeli jednak chce się mieć dzieci stale na oku, lepszym wyborem będzie kuchnia otwarta.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.