UE

Blog

Kuchnia w stylu industrialnym

10 11/ 2020

...

Wystające żeliwne rury czy ściany pokryte betonem albo cegłą wkrótce stały się integralnym elementem stylu industrialnego. Obecnie ten rodzaj estetyki uległ niezwykłej nobilitacji i kojarzony jest z luksusem i nowoczesnymi loftami. 

W Polsce aranżacja pofabrycznych przestrzeni należy raczej do rzadkości, za to coraz częściej powstają budynki, a nawet całe osiedla, budowane w stylu industrialnym. Jednym z podstawowych założeń tzw. industrialu jest duża przestrzeń. Jeżeli posiadamy mieszkanie o niewielkim metrażu trudno będzie uzyskać klasyczny wygląd wnętrza poprzemysłowego, jednak zawsze można przemycić jego poszczególne elementy. Odpowiedni klimat uzyska się przy pomocy określonej palety barw i materiałów. W mieszkaniach o stylu industrialnym dominują stonowane odcienie, które mogą być przełamane przy pomocy mocniejszych akcentów kolorystycznych. Doskonale sprawdzi się biel, szarość oraz czarne elementy. Dodatkowo dobrze prezentuje się jeden kolor przewodni np. żółty albo czerwony, który nadaje wnętrzu indywidualnego charakteru. Bardzo dobrze sprawdzają się surowe materiały np. metal, stal, szkło, beton, cegła oraz postarzone drewno. Meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu, ale warto, żeby miały jakiś element wspólny np. rodzaj ram albo motyw florystyczny. W stylu industrialnym unikamy nadmiaru dodatków, które mogłyby spowodować efekt zagracenia. Najlepiej sprawdzają się przemyślane akcesoria, których nie jest za dużo.


Jakie meble do industrialnej kuchni?


Kuchnia w stylu przemysłowym może być częścią industrialnego mieszkania, ale także domu o całkiem innym stylu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Im większa przestrzeń, tym łatwiej jest odtworzyć elementy stylu przemysłowego, jednak nawet kuchnia w bloku może spełniać założenia tej estetyki. Podstawową kwestią jest przemyślany wybór mebli i dodatków. W kuchniach industrialnych powinniśmy unikać zbędnego nagromadzenia przedmiotów. Nawet niewielkie pomieszczenie powinno sprawiać wrażenie przestronnego. Efekt taki uzyska się m.in. przy pomocy frontów z połyskiem, które pięknie odbijają światło i sprawiają, że kuchnia wydaje się większa. Za sprawą mebli kuchennych na wymiar można w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń, a przy tym uniknąć poczucia przytłoczenia. W kwestii samej palety barw istnieją rozmaite szkoły. Trzymamy się stonowanej kolorystyki, jednak równie dobrze sprawdzą się płyty w odcieniach drewna, jak i białe albo szare fronty. Niektórzy decydują się na czerń, jednak jest to opcja, która będzie wyglądała dobrze jedynie w bardzo dużej kuchni. W urządzaniu kuchni w stylu industrialnym ważną rolę odgrywa minimalizm. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej. W kuchni w stylu przemysłowym świetnie prezentuje się wyspa kuchenna, która może pełnić wiele funkcji. Często wykorzystywana jest nie tylko do przygotowywania posiłków, ale pełni także funkcję barku czy stołu. Pozostając przy tematyce stołu, warto wspomnieć, że jest to mebel świetnie pasujący do kuchni industrialnej. Nie musi być on wielki, a najlepiej prezentuje się w komplecie z krzesłami, które pochodzą z całkiem innych kolekcji. W ten sposób udaje się uzyskać w pełni niepowtarzalny zestaw.


Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?


 

Wiemy już, jakie meble najbardziej pasują do kuchni industrialnej, pozostaje jeszcze sprawa doboru sprzętów i dodatków. Jedną z najważniejszych kwestii jest oświetlenie, które w estetyce poprzemysłowej odgrywa niezwykle istotną rolę. Znakomicie sprawdzają się lampy z metalowymi elementami. Na rynku dostępne są nawet modele przypominające fragmenty rur. Choć z pozoru może brzmieć to dość abstrakcyjnie, to jednak tworzy niebanalny efekt. Dobrym wyborem do kuchni w stylu industrialnym są także lampy z elementami drewna. Warto postawić na kilka źródeł światła. Lampy główne zapewnią centralne oświetlenie całej kuchni, natomiast kinkiety albo reflektory zagwarantują odpowiedni klimat, a ponadto uwypuklą atrakcyjne elementy pomieszczenia. Charakter kuchni w stylu przemysłowym doskonale podkreślają zespoły świetlne złożone z kilku lamp wiszących. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie dekoracyjnych żarówek, które nadają wnętrzu nieco surowości. W industrialnej kuchni ozdobą mogą stać się nawet… garnki oraz inne akcesoria kuchenne. Jeżeli metraż na to pozwala, warto zdecydować się na choć jedną otwartą szafkę i stworzyć w niej małą ekspozycję. Garnki, patelnie, miski czy np. ekspres do kawy będą świetnie pasować do wystroju całego wnętrza. W przemysłowym stylu znakomicie sprawdzają się przedmioty, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są przy tym także funkcjonalne. Zamiast stawiać na wymyślne dekoracje, lepiej powiesić komplet chochli, które będą doskonale prezentować się na tle ceglanej ściany. Kuchnia industrialna jest nieco chłodna, jednak ma w sobie wiele klasy i uroku, dzięki czemu jedna sobie wielu zwolenników.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.