UE

Blog

Kuchnia w stylu rustykalnym

22 03/ 2021

...

Ważną rolę odegrały tu postulaty powrotu do natury. Każdy chciał mieć w swoim domu chociaż namiastkę sielskości. Rustykalne wnętrza dużą popularnością cieszyły się m.in. na terenie Anglii i Francji. Czego nie może zabraknąć w rustykalnej kuchni? Absolutną podstawą są drewniane elementy. Mogą one przybierać rozmaitą formę. Doskonałym wyborem są drewniane meble oraz akcesoria, ale równie dobrze sprawdza się podłoga wykonana z tego materiału. Niektórzy decydują się również na postawienie drewnianych belek, które nadają kuchni wyjątkowego klimatu. Co ważne, jest to materiał, który wcale nie musi być nowy. Wręcz przeciwnie. Lekko postarzone drewniane elementy jeszcze lepiej oddają charakter wiejskiego stylu. Bardzo dobrze sprawdzają się także ściany pokryte cegłą, nadającą wnętrzu lekko surowego charakteru. W rustykalnej kuchni świetnie sprawdza się eklektyzm. Jeżeli jesteś miłośnikiem stylu industrialnego, nowoczesnego czy prowansalskiego, swobodnie możesz połączyć jego elementy wraz z wiejską estetyką. W dalszej części tekstu zdradzamy, jakie meble i dodatki najbardziej pasują do kuchni w stylu rustykalnym.

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Słowem przewodnim, dla kuchni w stylu rustykalnym, jest drewno.

To właśnie za jego sprawą pomieszczenie nabiera upragnionego charakteru.

Najlepiej sprawdzają się drewniane meble, jednak ich zakup jest związany z wysokimi kosztami, dlatego dobrą alternatywą są materiały drewnopodobne.

Nie ma tu jednego odcienia, który spisuje się najlepiej. Ta dowolność wyboru sprawia, że każde wnętrze jest unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. W tradycyjnych wiejskich wnętrzach dominowały zwłaszcza ciemne np. dębowe odcienie, jednak współcześnie kuchnia rustykalna może także posiadać jasne sosnowe meble. Świetnie sprawdzają się również bielone fronty. W połączeniu z ciemną podłogą albo z ceglaną ścianą tworzą niesamowity efekt i sprawiają, że pomieszczenie wygląda na niezwykle przytulne. W kwestii blatów również dominującym materiałem jest drewno, jednak są też osoby, które decydują się na blaty kamienne.

Kuchnia rustykalna jest idealną przestrzenią na postawienie wyspy kuchennej. To element niezwykle pasujący do tego stylu. Wyspa może dodatkowo pełnić rolę stołu, przy którym gromadzi się cała rodzina. Jeżeli natomiast wolisz, by wyspa kuchenna pozostała przede wszystkim miejscem przygotowywania posiłków, idealnym dodatkiem do wnętrza będzie narożna ława ze stołem. W ten sposób kuchnia w stylu rustykalnym połączy w sobie wysoką funkcjonalność wraz z wyjątkowym klimatem.

Dodatki do rustykalnej kuchni

Kuchnia w stylu rustykalnym to prawdziwy raj dla miłośników akcesoriów. To wnętrze, które sprzyja różnego rodzaju dodatkom. Bardzo dobrze sprawdzają się elementy folklorystyczne. Mogą one przybierać rozmaitą postać. Czasem są to ręcznie robione serwety albo firanki, a innym razem własnoręcznie zdobione talerze. Gdy człowiek wchodzi do rustykalnej kuchni, od razu ma wrażenie, że jest ona pełna życia. Duża w tym zasługa akcesoriów związanych z gotowaniem. W takim wnętrzu nawet żeliwna patelnia może stać się ozdobą. Przeszklone szafki są z kolei doskonałym miejscem na ekspozycję zastawy stołowej. Wspaniale będą się prezentowały m.in. naczynia wykonane z gliny albo piaskowca oraz wszystkie talerze czy kubki ozdobione motywami florystycznymi. W rustykalnej kuchni perfekcyjnie prezentują się również wszelkie pojemniczki na przyprawy. Są one nie tylko ładne, ale i bardzo praktyczne. Wiejskiego klimatu doda całości wiązanka suszonych kwiatów albo wieniec czosnku lub papryki. Niegdyś tego typu kompozycje sprzedawane były na każdym jarmarku i stanowiły nieodzowną część kuchni. W kwestii oświetlenia najlepiej postawić na drewno, które często bywa łączone z metalem. Ważne jednak, aby zadbać o co najmniej dwa źródła światła. W tego typu wnętrzach niezwykle istotną rolę odgrywa klimat, właśnie dlatego, oprócz podstawowej lampy głównej, przyda się także oświetlenie boczne. Styl rustykalny posiada wielu zwolenników. To ten rodzaj wystroju, który kojarzy się z domową atmosferą. Nawet codzienne czynności zyskują wiele uroku, kiedy mogą być wykonywane w przytulnym wnętrzu.

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.